Mercan

Mercan Kelime Anlamı Nedir ?

1-)Denizde geniş resif meydana getiren ve mercanlar takımının örneği olan hayvan ve bunun kalkerli yatağından çıkarılan çoğu kırmızı renkte ve ince dal şeklinde bir madde. Bu madde boncuk gibi süs eşyası olarak kullanılır. Mercanlar ancak 40 metre kadar derinlikte yaşayabilirler BÜSED sata İzmaritgillerden, Atlantik Okyanusu, Akdeniz ve Karadeniz'de bulunan, açık kırmızı renkte, eti beğenilen bir balık (Pagrus pagrus) Bu maddeden yapılmış Bu hayvanın iskeletinden elde edilen, süs eşyaları yapımında kullanılan madde Bu maddeden yapılmış:"Mercandan bir kolye ile mercan küpeler takmıştı." N. Cumalı. İzmaritgillerden, Atlantik Okyanusu, Akdeniz ve Karadeniz'de bulunan, açık kırmızı renkte, eti beğenilen bir balık, mercan balığı (Pagrus pagrus) Tropik ve ılık denizlerde yaşayan, geniş resifler oluşturan, mercanlar sınıfının örneği olan, kırmızı kalker iskeletli hayvan (Corallium rubrum) çoğu kırmızı renkte ve ince dal şeklinde. olup süs eşyalarında kullanılır Bu hayvanın iskeletinden elde edilen, süs eşyaları yapımında kullanılan madde:"Alafrangalık, parmaklarımızı narin bir mercan gibi ortaya çıkaran kınalarımızı bile ortadan kaldırmıştı." Ö. Seyfettin Örnek hayvanı mercan olan, selenterelerden bir sınıf


2-)Tropik ve ılık denizlerde yaşayan, geniş resifler oluşturan, mercanlar sınıfının örneği olan, kırmızı kalker iskeletli hayvan (Corallium rubrum).


3-)Bu hayvanın iskeletinden elde edilen ve süs eşyaları yapımında kullanılan madde
Örnek:Alafrangalık, parmaklarımızı narin bir mercan gibi ortaya çıkaran kınalarımızı bile ortadan kaldırmıştı. Ö. Seyfettin


4-)Bu maddeden yapılmış
Örnek:Mercandan bir kolye ile mercan küpeler takmıştı. N. Cumalı


5-)İzmaritgillerden, Atlantik Okyanusu, Akdeniz ve Karadeniz'de bulunan, açık kırmızı renkte, eti beğenilen bir balık, mercan balığı (Pagrus pagrus).


6-)Çok hücrelilerden (Metazoa), sölenterler (Coelenterata) alt bölümünün, knidliler (Cnidaria) filumunun,mercanlar (Anthozoa) sınıfından, ağaç biçiminde, rengi kırmızı, 200 m kadar derin kayalar üzerinde görülen, tropik ve ılık denizlerde yaşayan, Akdeniz'de de bulunan bir tür. Kırmızımercan.


7-)Tropik ve ılık denizlerde yaşayan, kırmızı kalker iskeletli hayvan ve bu hayvanın iskeletinden elde edilen, süs eşyaları yapımında kullanılan madde.


8-)Açık kırmızı renkte bir balık türü.


9-)selenterelerin mercanlar sınıfından olup kayalık yerlerde koloni meydana getirerek yaşayan, iskeleti kalkerli kırmızı renkli deniz hayvanı.


10-)Denizde geniş resif meydana getiren ve mercanlar takımının örneği olan hayvan ve bunun kalkerli yatağından çıkarılan çoğu kırmızı renkte ve ince dal şeklinde bir madde. Bu madde boncuk gibi süs eşyası olarak kullanılır. Mercanlar ancak 40 metre kadar derinlikte yaşayabilirler.


11-)Sölenterler (Coelenterata) alt bölümünün, knidliler (Cnidaria) filumunun, mercanlar (Anthozoa) sınıfından, ağaç biçiminde, rengi kırmızı, 200 m kadar derinlikteki kayalar üzerinde görülen, tropik ve ılık denizlerde yaşayan, Akdeniz'de de bulunan bir tür, kırmızı mercan.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Coral.
İngilizcesi İngilizce
Precious coral.
Fransızcası Fransızca
Corail
Latincesi Latince
Corallium rubrum

  • İki ülke arasında kriz yaratan takımadaları 5 küçük ada ve 3 Mercan kayalığından oluşuyor.
  • Renklerin ön plana çıktığı Beymen Club ise fuşya, Mercan ve sarıyı ağırlıkta kullandığı tasarımlarında skinny pantolonları tercih etmiş.

Sizde içinde Mercan kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Mercan kelimesi anlamı 417 defa okunmuştur. [185621] Mercan kelime anlamı, Mercan nedir, Mercan ne demek, Mercan sözlük anlamı

Paylaş