Mevlüt Akkaya Kimdir ?

Mevlüt Akkaya Biyografisi

Mevlüt Akkaya Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Mevlüt Akkaya : Mevlüt Akkaya Türk yönetmen Akkaya Hollywood'da Çalışmalarını ABD'de sürdüren Türk yönetmen Mevlüt Akkaya, ikinci
kısa filmi "Kanake" ile, "Hollywood'un fidanlığı" olarak tanınan AFI Film Festivali'ne davet edildi. Yaklaşık 70 film yapym ve dağıtım firmasının yeraldığı festivalde Mevlüt Akkaya, Hollywood yapımcılarıyla tanıştırılmak üzere seçilen sekiz yönetmen arasına girdi.
12.11.2001
Türk yönetmen Akkaya Hollywood'da
Çalışmalarını ABD'de sürdüren Türk yönetmen Mevlüt Akkaya, ikinci kısa filmi "Kanake" ile, "Hollywood'un fidanlığı" olarak tanınan AFI Film Festivali'ne davet edildi. Yaklaşık 70 film yapım ve dağıtım firmasının yeraldığı festivalde Mevlüt Akkaya, Hollywood yapımcılarıyla tanıştırılmak üzere seçilen sekiz yönetmen arasına girdi.
Amerkan Film Enstitüsü (AFI) tarafından her yılın Kasım ayında Hollywood'da düzenlenen AFI FEST, genç yeteneklerin keşfedilmesine zemin hazırlamasıyla tanınıyor. Bu yıl dunyanın 36 ülkesinden binlerce filmin gönderildiği festival, kültürlerarası bağları geliştirmeyi, yaratıcılık ve yeteneği desteklemeyi amaçlıyor. Bu yıl Yönetmene Saygı bölümünü Ang Lee'ye ayıran AFI FEST'e, Steven Spielberg, Gillermo Del Toro, Peter Naess ve Jean-Jacques Beinex gibi ünlü isimler de katılıyor.
Aylar öncesinde festivale Fransa, Norveç, Almanya, Meksika, İrlanda ve Çek Cumhuriyeti' nden gönderilen altı filmin, bu yıl ülkelerini "Oscar' yarışında temsil edecekleri açıklandı. Festivale kabul edilen 116 film 11 gün boyunca Hollwyood Bulvari'ndaki 4 tarihi sinema salonunda gösteriliyor. "Kanake" AFI FEST sırasında iki kez gösterilen ender filmler arasında da yer aldı. Festival boyunca özel toplantılara katılan Akkaya, trilyonluk film projelerine imza atmış yapımcılarla görüşme olanağı buldu. Türk yönetmen Akkaya, "Hollywood, yeniliğe ve orijinal fikire çok açık ama bir o kadar da şüpheci ve seçici. Başarısına inandıkları projeleri sonuna kadar desteklemeye hazırlar" diye konuştu.
Akkaya'nın Alman ve Türk oyuncuların rol aldığı Kanake adlı kısa filmi, aşırı sağcı, dazlak özentisi Alman genci Helmut'un, Köln Karnavalı sırasındaki iki gün içinde başından geçenleri anlatıyor. Semt barındakı Ödüllü Kostüm Yarışması'nda her yıl alay konusu olan Helmut, bu kez "Göçmen Türk" kılığına girerek herkesi şaşırtmayı planlamaktadır. Ancak olaylar Helmut'un planladığı gibi gelişmez. Köln Karnavalı sırasında çekilen ve sokaktaki karnavalı kendisine set edinen filmde, Akkaya gerçekçi ve gerçeküstü tekniği aynı tabanda birleştirmiş.
TİYATRODAN SİNEMAYA
Tiyatroda köklü bir geçmişi olan Mevlüt Akkaya, Almanya'da yaşadığı 7 yıl süresince çeşitli tiyatro projelerinde Annette Uhlen, Gunter Ruckert ve Tuncel Kurtiz gibi ünlü isimlerle çalıştı. 1992 yılında geldiği New York'ta "Kurt Adam" (Manwolf) adlı tek kişilik oyunu sahneye koydu.
Akkaya, Tribeca Lab, La Mama ve Vineyard tiyatrolarında da seyirci önüne çıktı. 1997 yılında ilgisini tamamen sinemaya yönelten Akkaya, The Brooklyn College Film Bölümü'nü bitirdi. Efsanevi cazcı Gary Bartz'in başrolde oynadığı ilk kısa filmi, "Bir Caz Öyküsü", aralarında New York Bağımsız Film Festivali, Mancester Kino Film Festivali ve Kaliforniya Oceanside Film Festivali'nin de bulunduğu bir dizi festivalde gösterildi. Yonetmen yakında "Tuzak" adlı üçüncü filminin çekimine başlayacak.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Mevlüt Akkaya Özgeçmişi

Mevlüt Akkaya Hayatı

Sizde Mevlüt Akkaya ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Mevlüt Akkaya biyografisi 111 defa okunmuştur. [3905]