Mikrofilm Nedir

Mikrofilm Nedir ? Mikrofilm Ne demek ?

1-)Alm. Mikrofilm (m), Fr. Microfilm (m), İng. Microfilm. Fotoğrafları, planları, matbu yazıları, yazı parçalarını kısaltılmış halde depolamak, muhafaza etmek veya neşretmek için kullanılan fotoğraf filmi.

Bir bilginin orijinal kaynağı, mesela bir kitap, istenilen ebadda (16 mm, 35 mm, 70 mm, 105 mm) fotoğrafı çekilerek saklanabilir. Kısaltılmış halde muhafaza edildiğinden bilgiler daha küçük yerde, daha yüksek miktarda muhafaza edilebilir. Mesela, kısa bir film şeridine bir kitabın filmi çekilip saklanabilir. Böylece film, kitabın kapladığı yerden çok daha az yer kaplamış olur.

Mikrofilm bilgi işlem dairelerinde çok rahat kullanılmaktadır. Her mikrofilm kaydı, okuma cihazı ile hemen okunabilir veya neşredilmek üzere işlem yapılabilir. Mikrofilmin neşriyatta ehemmiyeti büyüktür. Mesela, bir kompüterden çıkan malumatın mikrofilmi çekilerek çok sayıda, ucuz ve seri bir şekilde çoğaltılabilir. Yoksa mikrofilmi çekilmeseydi o kadar yazının aynı ebadda çoğaltılması çok zor olurdu.


2-)Herhangi bir belge, yayın vb.ni küçük sinema filmi gibi bir şerit üzerine çeken, özel bir fotoğraf makinesiyle elde edilmiş film.


3-)Bk. minilfilm


4-)Herhangi bir yayının küçültülerek üzerine aktarıldığı 16 ya da 35 mm. eninde şerit film.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Microfilm.
İngilizcesi İngilizce
Biblio film.

  • Öte yandan Mikrofilm cihazlarının sayılarında azalma söz konusu.

Sizde içinde Mikrofilm kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Mikrofilm kelimesi anlamı 2 defa okunmuştur. [239307] Mikrofilm kelime anlamı, Mikrofilm nedir, Mikrofilm ne demek, Mikrofilm sözlük anlamı

Paylaş