Motokros Nedir

Motokros Nedir ? Motokros Ne demek ?

1-)Alm. Moto-Cross (n), Fr. Moto-cross (m), İng. Moto-cross. Normal yolların dışında, engebeli, son derece iniş-çıkışların bulunduğu yörelerde, motosikletle yapılan yarış. İlk defa 20. asrın başlarında İngiltere’de başlayan yarışlar, günümüzde Avrupa’da çok yaygın bir haldedir. Motokros yarışları 40 dakika veya daha kısa süreli olmak üzere iki devrede yapılır. Motokros yarışları milletlerarası Motosiklet Federasyonunun (FIM) denetim ve gözetiminde yapılmaktadır.

Yarış yapılacak yerler bayraklar ve özel işaretlerle belirlenir. Bu güzergah pekçok tehlikelerle doludur. Bir ila üç mil uzunluğunda olan yol boyunca son derece pürüzlü inişli-çıkışlı, tümsekli bataklık engeller vardır. Çıkış yerinde toplanan yarışçılar çok kalabalık ise ayrı gruplar halinde yarışırlar. Başlangıç bayrak sallama veya ışıklı sinyalle olur. Yarışçı takip edeceği güzergahtan ayrılırsa, ayrıldığı noktaya gelip, yarışa devam edebilir. Yarış esnasında müsabıklar birbirlerini tehlikeye düşürecek davranışlarda bulunamazlar. Bitiş çizgisine ilk gelen müsabakayı kazanmış olur. Müsabakalara katılan tekli motorlar 125 cc, 250 cc, 500 cc olmak üzere üç cinstir. Motorun önüne ve yanına yarış numaraları konur.

Motor sürücüleri, başa koruyucu başlık, ceket ve pantalon, uzun çizme, beli ve dizi koruyucularla eldiven giyerler.


2-)Engebeli arazide motosikletle yapılan yarış.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Motocross.

  • · İstanbul Park Pisti’nin orman tarafındaki araziye Motokros ve off-road parkuru yapacağız.
  • Supersport şampiyonu Belçika'da Dünya Supersport şampiyonu milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, Motokros yarışı için Belçika'da bulunuyor.

Sizde içinde Motokros kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Motokros kelimesi anlamı 18 defa okunmuştur. [239219] Motokros kelime anlamı, Motokros nedir, Motokros ne demek, Motokros sözlük anlamı

Paylaş