Muhsin Yazıcıoğlu Kimdir ?

Muhsin Yazıcıoğlu Biyografisi

Muhsin Yazıcıoğlu Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Muhsin Yazıcıoğlu : Türk siyâset adamı. 1954 senesinde Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Elmalı köyünde doğdu. İlk ve orta öğrenimden sonra Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesini bitirdi. 1977-78 yıllarında Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı yaptı. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı danışmanlığı vazifesini yürüttü. 12 Eylül 1980’de tutuklanarak Mamak Askerî Cezâevine konuldu. Yedi buçuk yıl cezâevinde kaldıktan sonra tahliye edildi. Tekrar siyâsî hayâta atıldı ve 1988’de Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) Genel Sekreter yardımcılığına getirildi. 1991 genel seçimlerinde, milliyetçi ve muhâfazakar partilerin teşkil ettiği ittifaktan Sivas Milletvekili seçildi. 1992 Temmuz’unda beş arkadaşıyla birlikte MÇP’den ayrıldı. 29 Ocak 1993’te, MÇP’den ayrılan arkadaşlarıyla ve kendilerine katılanlarla birlikte Büyük Birlik Partisi (BBP)’ni kurdu. Bir müddet sonra bu partinin Genel Başkanlığına getirildi. Hâlen bu vazifeyi sürdürmektedir.


Muhsin Yazıcıoğlu : Muhsin Yazıcıoğlu (1954)- (25.03.2009) Büyük Birlik Partisi Kurucu Genel Başkanı
milletvekili, siyaset adamı
1954 yılında Sivas’ın Şarkışla ilçesi Elmalı Köyü’nde bir çiftçi ailesinin oğlu olarak doğdu. İlk ve orta öğrenimini Şarkışla’da yaptı. Yüksek öğrenimini yapmak üzere 1972’de Ankara’ya geldi. Üniversite tahsilini, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde tamamladı. 1968’de cemiyetçilik çalışmalarına başladı. Şarkışla’da Genç Ülkücüler Hareketi’ne katıldı. Ankara’ya geldikten sonra ise, Ülkü Ocakları Genel Merkezi’nde görev yapmaya başladı. Sırasıyla; Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı ve Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı yaptı (1977-78). 1978’de faaliyete geçen Ülkücü Gençlik Derneği’nin kurucu Genel Başkanı oldu.
1980 yılına kadar MHP’de Genel Başkan Müşavirliği görevinde bulundu. 12 Eylül 1980’de yapılan darbenin ardından, MHP Ve Ülkücü Kuruluşlar Davası sanığı olarak cezaevine konuldu. 5,5 yılı hücrede olmak üzere 7,5 yıl Mamak Cezaevi’nde kalan Muhsin YAZICIOĞLU 7,5 yıl cezaevinde kaldığı bu davadan herhangi bir ceza almadı. Muhsin YAZICIOĞLU, evli ve iki çocuk babasıdır.
Yazıcıoğlu, cezaevinden çıktıktan sonra, mağdur olmuş ülkücülere ve onların ailelerine yardım amacıyla kurulan Sosyal Güvenlik ve Eğitim Vakfı’nın başkanlığını yaptı.

1987’de arkadaşları ile birlikte MÇP’de siyasete girdi. MÇP’de Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulundu. 1991 genel seçimlerinde üç partinin oluşturduğu ittifak bünyesinde, milletvekili adayı oldu. “O, inançlarınızı Meclis’e taşıyacak.” sloganıyla, Sivas’tan milletvekili seçildi. 1992 yılı Temmuz ayında, bir grup arkadaşı ile birlikte MÇP’den ayrıldı.
29 Ocak 1993 tarihinde Büyük Birlik Partisi kuruldu ve bu partinin Genel Başkanlığına seçildi. 24 Aralık 1995’te yapılan erken genel seçimlerinde ANAP-BBP ittifakından 20. Dönem Sivas milletvekili olarak, yeniden parlementoya girdi. 28.02.1996 tarihinde ANAP’tan istifa ederek, BBP’ye döndü. BBP Genel Başkanlığına seçildi.
22 Temmuz 2007 Genel Seçimlerinde Sivas'tan bağımsız milletvekili seçildi. Bilahare BBP'ye geçti...
25 Mart 2009 Çarşamba günü Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde meydana gelen helikopter kazasında vefat etti.
English Biography
Muhsin Yazıcıoğlu - Born in Sivas in 1954. He graduated from Ankara University's Veterinary School in 1972. Yazıcıoğlu was elected deputy from Sivas in 1991. He founded the Grand Union Party in 1993 and was elected chair. In the general early elections of December 2005 and July 2007, he became an independent deputy candidate from Sivas, and took a seat for the 23rd parliamentary term. Yazıcıoğlu is married and has two children.
HAKKINDA YAZILANLAR
1 hafta önce ölümü anlatmış
Hürriyet 27 Mart 203Cbr>
BÜYÜK Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı ve Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu, geçtiğimiz hafta Karaman ziyaretinde ölüm üzerine bir konuşma yaparak, “Hiç birimizin garantisi yok. Şurada ayakta duranın da, oturanın da garantisi yok” şeklinde konuşmuştu.
Önceki gün 5 kişiyle birlikte bindiği helikopter düşen ve bugün acı haberi gelen BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu, 19 Mart günü partisinin Karaman Seçim Bürosu’nda şunları söylemişti:
“Şimdi bakın yoldan geldik, yola gideceğiz. Hiç birimizin garantisi yok. Şurada ayakta duranın da, oturanın da garantisi yok. Yani, ruh bir saniyeliktir. Küf dedi mi gitti. Bunun da nerede geleceği, nasıl geleceği, ne şekilde yakalayacağı belli değil. Bir saniyenize bile hakim değilsiniz. Bir saniyesine bile hakim olamadığınız, hükmedemediğiniz bir hayat için, bir dünya için, bu kadar fırıldak olmanın anlamı yoktur. Düz yaşayacağız, düz duracağız, düz yürüyeceğiz. Dik duracağız, doğru gideceğiz. Allah’ın izniyle hayatım boyunca hep böyle gittim. Allah’ın izniyle, olsak da milletle olacağız. Olmasak da, milletle olmayacağız. Yarın ahirette Allah, bize ‘Niye iktidar olmadın’ diye sormayacak. Sorsa da ‘Vermediniz’ diyeceğiz.”
HABER
Helikopterdeki kritik cihazı söken askerler sorgu odasında
Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınanların sayısı 16'ya çıktı. Aralarında 11 muvazzaf askerin de bulunduğu zanlılar, sorgulanmak üzere Malatya'ya gönderildi. Helikopterin beyni olarak adlandırılan kritik cihazları söktüğü öne sürülen Pilot Yüzbaşı E.S. ile Pilot Binbaşı M.Ç.'nin de gözaltına alınanlar arasında bulunduğu belirtiliyor.BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin soruşturmada gözaltı sayısı 16'ya çıktı. Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla önceki gün 5 ilde başlatılan ve dün sabah saatlerine kadar süren operasyonda gözaltına alınan 11 muvazzaf asker ve 5 sivil görevli ifadeleri alınmak üzere Malatya'ya gönderildi. Bunların arasında bulunan Pilot Yüzbaşı E.S. ile Pilot Binbaşı M.Ç.'nin, görüntülerde yer alan ve helikopterden kritik cihazları söken askerler olduğu iddia ediliyor. Savcının bu iki askere, özellikle cihazın sökülmesiyle ilgili sorular yönelttiği belirtiliyor.
Önceki gün Ankara'da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne (SHGM) gelen Terörle Mücadele ekipleri, kazayla ilgili bilgi, belge ve bilgisayar kayıtlarına el koydu. Sabah 04.15'e kadar binada kalan polis, Kaza Soruşturma Kurulu'nda bulunan bilgisayarların imajlarını (kopyası) da alarak Malatya'ya gönderdi. Emniyet birimleri, muhtemel bir karmaşanın önüne geçmek için imajların birer adet kopyasını da ilgili kurum yetkilileriyle paylaştı. Aramalar sonrasında SHGM'de kazayla ilgili olduğu düşünülen önemli birçok belgeye el konuldu. Aramalarda Ankara özel yetkili savcıları Mustafa Bilgili ile Cemil Tuğtekin de hazır bulundu. Ekiplerin çıkarken ellerindeki imzalı beyaz dosyalar dikkat çekti. Operasyonda, SHGM Kaza Kırım Kurulu Başkanı F.S., pilot M.S. ve uzman K.M. de gözaltına alındı. Bu kişiler daha sonra gece 03.30'da karayoluyla Malatya'ya gönderildi. Alınan bilgiye göre soruşturma kapsamında bir yarbayın da ismi geçiyor. İsmi gizli tutulan yarbayın, kaza sonrasında Kazı Kırım Kurulu'na rapor aşamasında dışarıdan destek verdiği belirtiliyor. Bundan dolayı da emekli subayın rapora müdahalesinin olup olmadığı üzerinde duruluyor. Malatya Özel Yetkili Savcısı'nın, Kaza Kırım Kurulu ekibini sorgulamasının ardından ikinci defa düğmeye basılacağı belirtiliyor.
3 MUVAZZAF ASKER ADLİYEDE
Helikopter kazasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında Malatya'da önceki gün 3 muvazzaf asker gözaltına alınmıştı. Bunlardan E.S. (42) ile M.Ç. (38), sabah saatlerinde sağlık kontrolü için Beydağı Devlet Hastanesi'ne getirildi. Bu iki asker daha sonra ismi açıklanmayan diğer muvazzaf askerle birlikte adliyeye götürüldü. 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nin bulunduğu kata alınan askerlerin, Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Şeref Gürkan tarafından ifadesi alındı. Yaklaşık 7 saat sorgulanan üç muvazzaf asker, daha sonra Merkez Komutanlığı'na götürüldü.
30 Eylül 2011
HABER
Yazıcıoğlu'nun helikopteri 2 saat sonra bulundu 44 saat gizlendi
BBP'nin yeni genel başkanı Mustafa Destici, Muhsin Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu ve genel sekreter Metin Gündoğdu ile birlikte pazartesi günü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kapısını çaldı. Gül'ün çalışma ofisinde gerçekleşen görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı'na önemli bir bilgi verdiklerini söylediler. Delillerin karartılması ihtimaline karşı bu bilginin ne olduğu açıklanmıyor, ama işin içine "gizem" girince merak etmemek mümkün değil.
"Deliller karartılmasın" hassasiyetine saygı duyarak, "gizemli bilginin" ne olduğunu "açıklama"yıp, tarif edelim. Cumhurbaşkanı'na anlatılan sır, bir belge. Bu belge, Cumhurbaşkanlığı kanalıyla soruşturmayı yürüten Malatya Özel Yetkili Savcılığı'na da ulaştırılacakmış.
Belge, helikopter kazasının ardından yaşanan arama kurtarma skandalına ilişkin önemli bir detayı içeriyor. Bu belgeye göre helikopter düştükten 2 saat sonra enkaza ulaşılmış, yani kaza yerine gidenler olmuş, ancak helikopterin enkazına ulaşıldığı bilgisi saklanmış. Karlı dağlarda günlerce aranan, düştükten 46 saat sonra bulunabilen Yazıcıoğlu ve arkadaşlarına yerleri bilinmesine rağmen taammüden ulaşılmamış. İşte Cumhurbaşkanı'ndan belgede yer alan buna dair bilgilerin doğruluğunun araştırılması konusunda yardım istenmiş, Cumhurbaşkanı Gül de Devlet Denetleme Kurulu'na bu belgenin araştırılması talimatını vermiş.
Cevap bekleyen sorular
Eğer belge doğruysa, ortaya cevabı aranacak yeni sorular çıkacak. Şimdiden bu soruları soralım: Helikopterin enkazına ulaşanlar kimler? Bu kişiler helikopter enkazına kazadan ne kadar süre sonra ulaşmışlar? Ulaşıldığı halde neden bu bilgi saklanmış ve arama çalışmaları 46 saat sürmüş? Enkaza ulaşıldığında İsmail Güneş yaşıyor muydu? Yaşıyorduysa ölüme mi terkedildi? Zira Güneş'in yardım istediği telefon konuşmalarından birisinde "Bunlar kim ya?" dediği duyulmuştu
8 Aralık 2011
HABER
Yazıcıoğlu olayında skandal bitmiyor
BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun öldüğü helikopter kazasında karakutuyu tornavidayla söküp kaçırdığı için hapse giren Feridun Seren, 2007'deki Atlasjet kazasında da inceleme ekibinin başındaydı. Tesadüf o ki, Atlasjet'in düşen uçağındaki karakutu kayıtları da makasla kesilip ortadan kaldırılmış.Isparta'da düşen Atlasjet uçağıyla ilgili skandallar bitmiyor.
Kazanın kaderini etkileyecek belgelere ulaşıldı. İstanbul Teknik Üniversitesi'nin (İTÜ) ve Honeywell firmasının hazırladığı raporlarda yer alan ancak son bilirkişi raporuna girmeyen şok belgeler uçağın karakutusundaki bilgilerin saklanmış olabileceği şüphesini gözler önüne seriyor. 57 kişinin öldüğü kaza sonrası bölgeye ilk ulaşan ekip raporunda uçağın kara kutusunda son 9 güne ait bilgilerin bulunmadığını belirtmişti. Karakutudan kazanın nedeni tespit edilemediği için bilirkişilere başvuruldu. Mahkeme ilk raporu İTÜ'ye hazırlattı. 360 sayfalık bilirkişi raporunda hem kaza öncesi hem de kaza sonrasına ait şok bilgiler yer alıyordu. Ancak bu rapor sümenaltı edilerek Anadolu Üniversitesi'nden yeni bir rapor istendi. 5 yıl aradan sonra geçtiğimiz hafta içinde yayımlanan raporda kazanın suçlusu ölen pilotlar ilan edildi.
MAKASLA KESİLMİŞ
Oysa sümenaltı edilen raporlarda uçaktaki tüm teknik arızaların tek tek tespitinin yapıldığı gibi karakutu bilmecesinin de perdesi aralanmıştı. Kaza Kırım Ekibi'nin çekmiş olduğu fotoğraflarda, 9 şiddetindeki depreme, yangın ve suya karşı dayanıklı olan karakutunun içindeki ses kayıt tertibatının kopuk olduğu gözleniyor. Ancak uzmanlara göre yanmaya bile dayanıklı olan bu kayış koparken uç tarafının incelmesi gerekirdi. Bu da tertibatın makasla kesilmiş olabileceğini gösteriyor. Çünkü çıplak gözle bile kayışta kopma değil kesilme olduğunu görmek mümkün.
EKİPTE AYNI İSİM VAR
Kayıtlardaki bu tahrifat ve gizlenen raporlar gözleri Kaza Kırım Ekibi'ne çevirdi. Atlasjet kazasında ekibin başında tanıdık bir isim yer alıyordu: Feridun Seren. Seren'in adı daha önce Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) eski başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopter kazasında da geçti. Seren ve ekibi kazada tornavidayla karakutuyu söktüğü iddiasıyla halen hapiste. Bu da akıllara 'ikinci bir karakutu skandalı mı?' sorusunu gündeme getirdi. Kazazedelerin avukatı Şehnaz Yüzer de rapordaki tespitleri doğrulayarak, "Feridun Seren, bu kazanın da kırım heyeti başkanıydı. Dolayısıyla bu kazada da bilgileri saklayıp saklamadığını bilmiyoruz. Bu hususa raporda hiç yer verilmemiş. Ayrıca karakutudaki tertibatta tahrifat yapıldığı iddiaları var" dedi.
6 NÜKLEER FİZİKÇİ ÖLMÜŞTÜ
İstanbul-Isparta seferini yaparken iniş sırasında düşen Atlasjet uçağında 6 bilim adamı da hayatını kaybetmişti. Kazada ölen bilim adamları 2 yıl önce başlatılan ve DPT tarafından desteklenen "Türk Hızlandırıcı Merkezi Teknik Tasarımı Ve Test Laboratuvarları" projesinde görevliydi. Uçak kazasında, çalıştaya katılacak bilim adamları arasında bulunan Boğaziçi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Engin Arık, Araştırma Görevlisi Özgen Berkol Doğan, Yüksek Lisans Öğrencisi Engin Abat ile Doğuş Üniversitesi'nden Prof. Dr. Şenel Fatma Boydağ, Doç. Dr. İskender Hikmet ve Araştırma Görevlisi Mustafa Fidan hayatını kaybetmişti.
KEÇİ DEĞİL TORNAVİDACI FERİDUN ÇIKMIŞTI
BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'yla birlikte 5 kişinin yaşamını yitirdiği helikopter kazasında Kaza Kırım Ekibi'nin başında olan Feridun Seren ile birlikte 16 kişi delilleri karartma suçlamasıyla gözaltına alınmıştı. Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu raporunda Seren ve ekibinin 'bulunamadı' dediği karakutunun tornavidayla sökülerek kaçırıldığı anlaşılmıştı. Hatta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de "Görüntüde biri vidayı söküyor, keçiler götürmedi ya" demişti.
Raporlarda uçağın karakutusuna ilişkin fotoğraflarda kayıt tertibatları arasında yer alan kayışın kopmuş hali gösteriliyor. Uzmanlara göre burada bir soru işareti var. Karakutunun kazadan önceki 9 günlük kayıtlarının bulunamamasının nedenlerinden biri olarak bu tahrifat gösteriliyor. Oysa bu karakutular dünyanın en sağlam cihazları olarak tasarlanıyor. Bunun en önemli kanıtı da 2027da düşen Air France uçağında görüldü. Karakutu denizin 3.900 metre altından 2 yıl sonra sağlam olarak çıktı. - Sabah -
HABER
Aramalar numaraymış!
Zaman EMRE SONCAN
6 Nisan 2012
Yazıcıoğlu'nun helikopterine düştüğü gün ulaşıldığı kesinleşti: Kazayı aydınlatacak belge savcılıkta
Malatya'da yürütülen BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümüyle ilgili soruşturmada önemli bir gelişme yaşandı. Enkazın, kazanın olduğu gün bulunduğunu gösteren belge, savcılığa ulaştı. İddialara göre belgede, 25 Mart'ta olay yerine giden iki askerî helikopterin görev çizelgesi var. BBP'nin Köşk'e sunduğu belgenin de bu çizelge olduğu ileri sürülüyor.BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun 3 yıl önce hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili şüpheler artıyor. 3 gün boyunca aranan enkazın aslında kaza günü bulunduğu ancak gizlendiğine ilişkin yeni bir belgenin, soruşturmayı yürüten Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı'na ulaştığı belirtiliyor. Edinilen bilgilere göre, savcılığa gönderilen askerî görev çizelgesi kayıtlarında, arama-kurtarma çalışmalarına katılan iki askerî helikopterin 25 Mart günü enkazın bulunduğu bölgede olduğu net bir şekilde görülüyor. Çizelgede, helikopterlerin güzergâhı, üslerinden kalkış ve üslerine iniş saatleri yer alıyor. Söz konusu belgenin, geçtiğimiz aralık ayında BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ve Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu'nun Köşk'e çıkarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sunduğu belge olduğu iddia ediliyor. Destici, Köşk ziyaretinden sonra Cumhurbaşkanı'na verdikleri ve içeriği açıklanmayan belgenin olayı tamamen aydınlatacağını savunmuştu.
Merhum Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopterin aynı gün bulunduğuna ilişkin şüpheleri artıran bir başka belge, daha önce gün yüzüne çıkmıştı. Genelkurmay Başkanlığı'nca hazırlandığı belirtilen 'Gizli' ibareli sunum dosyasında kazanın meydana geldiği 25 Mart 2027da, olay bölgesi ve çevresindeki hava araçlarının radar izlerini gösteren belge kamuoyuna yansımıştı. Söz konusu dokümanda arama kurtarma faaliyeti için Malatya'dan kalkan iki Sikorsky tipi hava aracının saat 21.58 ve 21.47-21.58 arasında enkaz bölgesinde olduğu görülüyordu. Radar belgesinde belirtilen uçuş mesafesinden, askerî hava araçlarının enkazın yaklaşık 330 metre üstünde seyir yaptığı dikkat çekiyordu. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın verilerine göre kazanın olduğu gün, enkazın aranacağı bölge 1 kilometrekareye kadar indirildi. İki gün boyunca yanlış yerin aranmış olması, helikopteri gören köylülerin beyanlarına itibar edilmemesi kuşkuları artıran delillerin başında geliyor.
Öte yandan soruşturma kapsamında, savaş uçaklarının bir helikopteri düşürüp düşüremeyeceğini tespit etmek için bilirkişi heyeti oluşturuldu. Genelkurmay, 25 Mart günü kaza bölgesine 28,5 km mesafede üç savaş uçağının bulunduğunu bildirmişti. Ancak askerî radarların helikopterin düştüğü saat 15.03 sularında 4 dakika boyunca arızalandığı, bu yüzden 15.03.02 ile 15.07.40 arasında görüntü alınamadığını savunmuştu.
HABER
Yazıcıoğlu Davası'nda sürpriz otopsi raporu
10 Haziran 2012
Helikopter kazasında yaşamını yitiren Muhsin Yazıcıoğlu ve 5 kişinin otopsi incelemesinde yüksek oranlı karbonmonoksite rastlandı.
Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu (DDK) ve Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı’nın araştırdığı Muhsin Yazıcıoğlu kazasında bilirkişi, birçok asker ve sivil hakkında açılan davalara ve kazaya ışık tutacak önemli bir sonuca ulaştı.
Bilirkişi 25 Mart 20E2��daki kazada helikopterin kabin ısıtmasında kullanılan egzoz borusundaki bir çatlaktan “ortama” sızan karbonmonoksitin pilot ile yolcularda denge - görüş kaybına yol açmış olabileceğini bildirdi.
Raporunda karbonmonoksitin pilotta, denge ve görüş kaybının yanı sıra baygınlığa da neden olabileceğine işaret eden bilirkişi, pilotta ortaya çıkan fiziki sorunlar ile ağır ve sert kış koşullarının kazayla sonuçlanan süreci tetiklemiş olabileceğine dikkat çekti. Yazıcıoğlu ve beraberinde hayatını kaybedenlerden ilk anda alınan kan örneklerinde de yüksek oranlı karbonmonoksite rastlanmış. Bunun yüksek irtifadan kaynaklanmış olabileceği ileri sürülmüştü.
Yazıcıoğlu kazası soruşturması kapsamında çok sayıda asker ve sivil tutuklanmıştı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü kaza kırımekibinde yer alan Mehmet Sevdim, Kerem Mumcuoğlu ve Feridun Seren 7 ay tutuklu kalmış ve kısa süre önce tahliye edilmişti.
ÜÇ SUBAY TUTUKLU
Soruşturma kapsamında 3 muvazzaf subay ise halen Malatya Merkez Komutanlığı’ndaki Askeri Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bir süre önce gerçekleştirdiği Almanya gezisinde DDK’nın kazaya ilişkin araştırmasına dikkat çekerek, “büyük açıkları ortaya koyduğunu” vurgulamıştı.
Gül, düşen helikopterde GPS cihazının söküldüğüne işaret ederek, “Düşünebiliyormusunuz, Meclis’te bu mesele kapanmıştı. Ama düşen helikopterin beyni, yani her şeyi kaydeden o hafıza yok şimdi ortada. Keçiler gelip söküp götürmedi onu” demişti.HABER
Yazıcıoğlu, dualarla anıldı
Zaman 25 Mart 2014
Büyük Birlik Partisi merhum Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter kazasının üzerinden 5 yıl geçti. Muhsin Yazıcıoğlu, kabri başında dualarla anıldı. Tacettin Dergahı'na sabah erken saatlerde akın edenler Yazıcıoğlu için mezarı başında dua etti.
Muhsin Yazıcıoğlu'nun eşi Meryem Yazıcıoğlu, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile eşi ve çok sayıda vatandaş kabri başına gelerek gözyaşlar içinde dua etti. Yazıcıoğlu'nun kızı Firuze Yazıcıoğlu ise babasının kabrine karanfil bıraktı.
HABER
Yazıcıoğlu dosyasındaki gizlilik kararı kalktı
Hürriyet 16 Nisan 2014
BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun da aralarında olduğu 6 kişiye mezar olan helikopter kazasıyla ilgili davada dosya üzerindeki gizlilik kararı kaldırıldı. Son olarak radar kayıtlarıyla ilgili çalışan bilirkişi, gizlilik kararının kalkmasının ardından dosyanın tamamını inceledikten sonra rapor hazırlayacak.
Yazıcıoğlu ailesinin avukatı, BBP Genel Başkan Yardımcısı Selami Ekici, yeni ortaya çıkan bu bilgileri Al Jazeera'den Murat Eğilmez'e anlattı.
Ekici, kaza tarihi olan 25 Mart 20E2��da bölgedeki uçuş trafiğini ve hava hareketliliğini gösteren radar kayıtlarıyla ilgili geçen şubat ayında yapılan keşfin, Özel Yetkili Mahkemelerin kalkmasıyla yeni bir boyut kazandığını söyledi.
BİR HAFTA KEŞİF
Ekici, henüz raporunu hazırlamayan 5 bilirkişinin, Erzurum Dumlu Radar Üssü, Genelkurmay Harekât Merkezi, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Muhabere Yönetimi birimi, Ankara Ahlatlıbel Radar Üssü’nde bir hafta boyunca keşif yaptığını belirtti. Ekici, bilirkişinin yeni düzenlemeyle üzerindeki ‘gizlilik kararı’ kalkan dosyanın tamamını inceleme fırsatı bulacağını kaydetti.

''120 KLASÖRLÜK DOSYADAKİ GİZLİLİK KARARI KALDIRILDI''
Ekici, heyetin raporunu keşif esnasında aldıkları bilgilerle, şimdi tamamı açılan dosyadaki bilgileri karşılaştırarak yazacağını ve bunun önemli olacağını vurguladı:
“Kahramanmaraş’a gönderilen dosyadaki gizlilik kararının kalkması bu anlamda da çok iyi oldu. 120 klasörlük dosyanın tamamını ben de yeni aldım. Şimdi dosya yeni görevlendirilen savcı Habib Korkmaz’ın elinde. Korkmaz’ın incelemesi, bizim taleplerimizi değerlendirmesi, eksikleri gidermesi 6 ayı bulur diye dişünüyorum.”HABER
Yazıcıoğlu'nun avukatı: Yazıcıoğlu dosyası kapatılıyor!
Zaman 24 Mayıs 2014
Merhum BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin şüpheli bir helikopter kazasında hayatlarını kaybetmelerine ilişkin yürütülen soruşturmada verilen takipsizlik kararının yankıları sürüyor. BBP Genel Başkan Yardımcısı ve soruşturmanın avukatı Selami Ekici, “Özel yetkili mahkemelerin kapatılması zaten Yazıcıoğlu dosyasının üzerinin kapatılması içindi. Bunu Cumhurbaşkanı’na kadar ilettik. 5 yıldır örgütlü suçtan devam eden bir soruşturmaya, iki ayda takipsizlik kararı verildi. Endişelerimizde haklı çıktık” dedi.HABER
Yazıcıoğlu davasında 4 tanığın ifadesi alındı
Zaman 5 Haziran 2014
Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümüyle ilgili Kahramanmaraş’ta açılan dava kapsamında, Kayseri’de 4 kamu görevlisinin tanık olarak ifadelerine başvuruldu
25 Mart 20E2��da meydana gelen helikopter kazasının ardından çok farklı iddialar gündeme gelmişti. Kazanın ardından Kayseri’den kamuoyuna duyurulan ‘Muhsin Yazıcıoğlu’nun ayağı ve kaburgası kırık, hastaneye kaldırılıyor’ açıklamaları, olayla ilgili kuşkuları güçlendirmişti. Bu bilgiyi Kayseri’deki yetkililere ilettiği öne sürülen dönemin Kahramanmaraş İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Dursun Özmen hakkında geçtiğimiz günlerde, Kahramanmaraş 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde ‘görevi kötüye kullanmak’ suçlamasıyla dava açıldı. Dava kapsamında Kayseri’de dün 9. Sulh Ceza Mahkemesi’nde 4 kişinin talimatla tanık olarak ifadeleri alındı. Dönemin Kayseri İl Özel İdaresi Genel Sekreteri olan Nevşehir Vali Yardımcısı Mustafa Atsız, Sağlık Müdürü Ahmet Öksüzkaya, Anadolu Ajansı Bölge Müdürü İsmail İçer ve dönemin Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Ali Orhan Dinç, 9. Sulh Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkarak ifade verdi. Tanıklara, Dursun Özmen ile irtibatlı olup olmadıkları ve o gün Türkiye kamuoyuna yansıyan ‘Yazıcıoğlu’nun ayağı ve kaburgası kırık, hastaneye kaldırılıyor’ bilgisinin alınıp alınmadığı soruldu. Vali Yardımcısı Atsız, “Yazıcıoğlu’nun yaşadığı bilgisi, o sırada makamda bulunduğum eski valimiz Mevlüt Bilici’ye dönemin Emniyet Müdürü Orhan Özdemir ile Jandarma Bölge Komutanlığı’ndaki bir üst düzey yetkiliden geldi. Onlar da bu bilgiyi Kahramanmaraş’tan aldıklarını teyit ettiler. Bildiklerim bundan ibarettir.” dedi. Diğer tanıklar da benzer ifadeler kullandı.HABER
Merhum Yazıcıoğlu'nun annesi kalp krizi geçirdi
25 Ocak 2015

Büyük Birlik Partisi (BBP) kurucu Genel Başkanı merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun annesi Fidan Yazıcıoğlu, geçirdiği kalp krizinin ardından hastaneye kaldırıldı.
Sivas'taki evinde kalp krizi geçiren 92 yaşındaki Fidan Yazıcıoğlu, yakınları tarafından Numune Hastanesine kaldırıldı. Stent takıldığı belirtilen Yazıcıoğlunun tedavisi Yoğun Bakım ünitesinde devam ediyor.HABER
Anne Yazıcıoğlu uğurlandı
20 Şubat 2015
BBP'nin kurucu Genel Başkanı merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefat eden annesi Fidan Yazıcıoğlu'nun cenazesi, toprağa verildi.
Cenaze törenine, Yazıcıoğlu'nun ailesi ve yakınları ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, protokol üyeleri, partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Fidan Yazıcıoğlu'nun cenazesi, Ulu Cami'deki törenin ardından cenaze aracıyla Yukarı Tekke Mezarlığına getirildi.
Anne Yazıcıoğlu'nun cenazesi, Kahramanmaraş'taki helikopter kazasında Muhsin Yazıcıoğlu ile hayatını kaybeden 5 kişiden İsmail Güneş, Erhan Üstündağ, Yüksel Yancı ve Murat Çetinkaya'nın kabrinin bulunduğu yerin yanındaki aile kabristanına defnedildi.
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, cenazenin defnedilmesinin ardından dua okudu.
Destici ile Yusuf Yazıcıoğlu ve aile bireyleri, daha sonra taziyeleri kabul etti.HABER
Kosova'da 6. Uluslararası Muhsin Yazıcıoğlu Sempozyumu düzenlendi
28 Mart 2015
Kosova'da 6. Uluslararası Muhsin Yazıcıoğlu Sempozyumu düzenlendi Kosova dostu ve aynı zamanda Kosova ve Türkiye Cumhuriyeti Parlamentolar Arası Dostluk Gurubu Başkanı merhum Muhsin Yazıcıoğlu, Kosova'da anıldı.
Kosova dostu ve aynı zamanda Kosova ve Türkiye Cumhuriyeti Parlamentolar Arası Dostluk Gurubu Başkanı merhum Muhsin Yazıcıoğlu, Kosova'da anıldı.
Büyük Birlik Partisi (BBP) kurucusu ve genel başkanı merhum Muhsin Yazıcıoğlu anısına Kosova'da 6. Uluslararası Muhsin Yazıcıoğlu Sempozyumu düzenlendi.
Büyük Birlik Partisi (BBP) ile Kosova'nın Mamuşa Belediyesi ve Avrupa Türk Birliği tarafından bu yıl Kosova'nın Prizren şehrinde 6'ncisi düzenlenen '6. Uluslararası Muhsin Yazıcıoğlu Sempozyumu'na Kosova'nın yanı sıra Türkiye'den de çok sayıda üst düzey davetli katıldı.
Sempozyuma Muhsin Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu ve BBP Genel Başkanı Mustafa Desteci de katıldı. Saygı duruşu ve Kosova ile Türkiye Cumhuriyeti milli marşlarının okunmasıyla başlayan sempozyumda konuşmacılar merhum Yazıcıoğlu'nun Kosova'nın dostu olduğunu vuguladılar.
Sempozyumda bir konuşma yapan Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu, merhum Yazıcıoğlu'nun Kosova savaşı sırasında Kosova'ya geldiğini ve yaşadığı bir anısını anlattı.
KDTP Genel Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar da, Yazıcıoğlu'nun Kosova'ya sık sık geldiğini ve Kosova halkıyla yakından ilgilendiğini söyledi. KTAP Genel Başkanı ve Mamuşa Belediyesi Başkanı Arif Bütüç de, 'Yazıcıoğlu şehit düşmeden 3 ay önce Mamuşa'da 300 kişiye iftar yemeği verdi' dedi. BBP Genel Başkanı Mustafa Desteci de, Yazıcıoğlu'nun sadece Balkanlara değil mazlumun dara düştüğü heryere koştuğunu ifade etti.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Muhsin Yazıcıoğlu Özgeçmişi

Muhsin Yazıcıoğlu Hayatı

Sizde Muhsin Yazıcıoğlu ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Muhsin Yazıcıoğlu biyografisi 245 defa okunmuştur. [932]