Optimal Nedir ? Ne Demek ?

Optimal Kelime Anlamı Nedir ?

1-)eniyi, optimal


2-)En uygun, optimum, ideal


3-)Optimal


4-)Optimum.


5-)En uygun


6-)En etkili olan.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kelime Türü Nedir ?

Bu kelime Tıp Terimidir.

Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Best or most favorable.
İngilizcesi İngilizce
Pertaining to a trajectory, path, or control motion, one that minimizes or maximizes some quantity or combination of quantities such as fuel, time, energy, distance, heat transfer, etc This optimum condition, or path, is commonly calculated by a type of mathematics known as calculus of variations.
İngilizcesi İngilizce
Most favorable or desireable.
İngilizcesi İngilizce
That mechanism which results in the greatest net gain for the designated economic agent The seller's net gain might be defined in terms of the speed with which the good is sold or the total price received.
İngilizcesi İngilizce
The algorithm that produces the best results The optimal algorithm might not be achievable, but stating the results gives a bound for all other algorithms and measures their quality.
İngilizcesi İngilizce
Most desirable possible under a restriction expressed or implied; 'an optimum return on capital'; 'optimal concentration of a drug'.
Latincesi Latince
Optimus: en iyi

 • Optimal süreyi kapsar
 • tansiyon ölcümünde Optimal kelimesi ne anlaminda
 • kan dolasiminda Optimal ne demek?
 •   OYUN PLANI 5-5-5 OLSA DAHA İYİ   - Türkiye ' nin büyüme, cari açık ve enflasyon tarafında yüzde 10 ' luk oranlar yerine, her üç alanda da yüzde 5 ' i yakalamasının daha faydalı bir tablo çizeceğini belirtiyorsunuz ? Neden böyle düşünüyorsunuz ?   Bu oranın en Optimal düzey olduğunu söylemek istemiyorum.
 • Bunların hepsinin yarısı olsa daha sürdürülebilir bir durum olacağını düşünüyorum ancak başta da dediğim gibi bunun en Optimal seviye olduğu konusunda bir iddiam yok.
 • Hükümetler kısa vadede ekonomik büyüme sağlamak için önceden ilan edilen ve Optimal görünen politakaların uygulanmasından sapma eğiliminde olabilmektedir.
 • Bulgular ayrıca elektronik ortamda, dünyadaki en saygın tıp dergilerinden biri olan The New England Journal of Medicine ' da eş zamanlı olarak yayımlandı " Future Revascularization Evaluation in Patients with Diabetes Mellitus : Optimal Management of Multivessel Disease ( FREEDOM ) , " adlı çalışmayı değerlendiren, National Heart, Lung, and Blood Institute ( NHLBI ) adlı ABD hükümetine bağlı kuruluşun uzmanı Dr.
 • Bu nedenle anne adayları, hamilelik öncesinde tam bir ağız muayenesinden geçerek Optimal ağız hijyenine kavuşmalı ve bunu sürdürme alışkanlığını kazanmalıdır.
 • Teklifin gerekçesinde; yönetim, planlama ve koordinasyon açısından belediye sınırının mülki sınır olacak biçimde Optimal ölçekte hizmet üretebilecek güçlü yerel yönetim yapılarının varlığına ihtiyaç duyulduğu kaydedildi.
 • The researchers maintain, based on a plethora of studies, that vitamin D levels considered adequate to prevent bone malformations like rickets in children are not Optimal to counter a host of serious ailments that are now linked to low vitamin D levels.
 • Worst of all, 1,000 patients saw neither their primary care doctor nor their cancer specialist ! This indicates that co-management between a primary care physician and an oncologist results in the most Optimal patient care.
 • You should know your blood pressure, your cholesterol, your fasting blood sugar, and your Optimal weight.
 • Even more importantly, get to know what screening tests are needed to maintain your health ( through this column and through other health information resources such as brochures and books ) and if you have a chronic illness, know exactly what is required for Optimal treatment of that condition.

Sizde içinde Optimal kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Optimal kelimesi anlamı 1626 defa okunmuştur. [227291] Optimal kelime anlamı, Optimal nedir, Optimal ne demek, Optimal sözlük anlamı

Kelime Anlamını Paylaş