Pozitif Ve Negatif Nedir

Pozitif Ve Negatif Nedir ? Pozitif Ve Negatif Ne demek ?

1-)Alm. Positiv (n) und Negativ (n), Fr. Positif (m) et negatif (m), İng. Positive and negative. Matematik, biyoloji ve kimyada pozitif artı(+), negatif eksi (-) anlama gelir. Fizikte ise pozitif ve negatif elektrik yükü çeşididir.

En basit şemaya göre atom, pozitif elektrik yüklü bir çekirdekle bunun etrafında belirli küre yüzeyleri üzerinde (yörüngede)dönen negatif elektrik yüklü elektronlardan meydana gelmiştir. Çekirdekte ise proton ve nötronlar (neutronlar) bulunur. nötronlar yüksüz olduğuna göre çekirdeğin pozitifliği protonlardan gelmektedir. Çekirdekten çok uzaktaki yörüngede dolanmakta olan elektronlar herhangi bir etkiyle yerlerinden koparılacak olursa, çekirdeğin pozitif etkisi kendini derhal belli eder ve atom pozitif elektrik yükü ile yüklenmiş olur. Bir cam çubuğun ipek kumaşa sürülmesi neticesinde meydana gelen hadise budur ve cam çubuk pozitif yükle yüklenir. Buna mukabil bir atom grubuna dışardan elektronlar geldiğinde bunlar bünyede barındırılırsa atomlar negatif yükle yüklenmiş olurlar. Yünlü kumaşa sürülen kehribar, ebonit, reçine ve bütün plastik maddeler buna örnek teşkil eder. Cisim, negatif yükleri dengede tutarsa veya bünyesinde eşit miktarda pozitif ve negatif yük bulundurursa bu yükler birbirlerinin etkisini yok edeceğinden bu cisme nötrdür denir.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


  • Burada Pozitif Ve Negatif sonuçlar olabilir"dedi.

Sizde içinde Pozitif Ve Negatif kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Pozitif Ve Negatif kelimesi anlamı 32 defa okunmuştur. [239768] Pozitif Ve Negatif kelime anlamı, Pozitif Ve Negatif nedir, Pozitif Ve Negatif ne demek, Pozitif Ve Negatif sözlük anlamı

Paylaş