Salim Cöhce Kimdir ?

Salim Cöhce Biyografisi

Salim Cöhce Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Salim Cöhce : Salim Cöhce akademisyen
1955 tarihinde Karaman'ın Ermenek ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 1980’de Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nü bitirdi. Bu bölümde, Umumî Türk Tarihi sahasında 1982’de master, 1986 yılında da doktora derecesini aldı.
1985 yılında okutman olarak atandığı Fırat Üniversitesi’ne atandı. 1988’de, İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü’ne öğretim Üyesi olarak atandı. Kurucu başkan sıfatıyla bu bölümü eğitim ve öğretime hazırladı.
İnönü Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölümü Başkanlığı görevini de 1990 tarihine kadar sürdürdü. Bir yıl sonra doçent oldu. 1993 tarihinden itibaren üç yıl süreyle bu üniversitenin Kültür, 1997–2003 yılları arasında da Atatürk İlke ve İnkılâpları Araştırma ve Uygulama Merkezi müdürlüklerini yürüttü. Bu arada, 1995 yılında Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Atatürk Kültür Merkezi asil üyeliğine seçildi. 1997’de profesör oldu. Başta Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan gibi Türk ülkeleri olmak üzere KKTC, Romanya, Suriye, Hindistan ve Pakistan’da konferanslar verdi. Yine, 1998 yılından bu yana Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM), Ermeni Araştırmaları Enstitüsü Yayın Kurulu üyeliğini de yürütmektedir. Meslekî çalışmalarında yeterli olacak derecede İngilizce, Fransızca ile Farsça biliyor.
ESERLERİ:
Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I, Elazığ 1992.
Türk İnkılâbı ve Atatürk İlkeleri, Elazığ 1993.
Türk Tarihine Giriş, Elazığ 1995
Dehli Türk Sultanlığı Tarihi, Malatya 2001
Gurlular Devleti Tarihi, (Baskıda)

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Salim Cöhce Özgeçmişi

Salim Cöhce Hayatı

Sizde Salim Cöhce ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Salim Cöhce biyografisi 108 defa okunmuştur. [5673]