Türkan Şoray Kimdir ?

Türkan Şoray Biyografisi

Türkan Şoray Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Türkan Şoray : Türkan Şoray (1945) sinema oyuncusu
1945 yılında İstanbul’da doğdu. Köyde Bir Kız Sevdim adlı filmiyle sinemaya geçti (1960). Ayrıca Dönüş'le başlayarak, yönetmenlik yaptı. Oyuncu Cihan Ünal ile evlenip ayrıldı. Türk sinemasının en uzun soluklu yıldız oyuncusu olup halk içinde efsane boyutlarına ulaştı.
Önemli filmleri:
Otobüs Yolcuları (Ertem Göreç), Acı Hayat (Metin Erksan), Çalıkuşu (Osman F. Seden), Hazal (Ali Özgentürk), Selvi Boylum Al Yazmalım, Mine, Hayallerim, Aşkım ve Sen (Atıf Yılmaz), On Kadın (Şerif Gören).
HAKKINDA YAZILANLAR
1.Sümbül Sokağın Tutsak Kadını
Atilla Dorsay
Remzi Kitabevi / Günümüz Türk Yazarları Dizisi
“Atilla Dorsay, Türkan Şoray efsanesini tüm boyutlarıyla irdeliyor. Her zamanki titizliği, akıcı anlatımı, usta bir serüven romancısına yaraşır soluk soluğa okutma gücüyle. -Selim İleri- Atilla Dorsay bu kitabında "Türkan Sultan" efsanesinin ardındaki kişisel trajedilere ve kültürel süreçlere ışık tutuyor. -Emre Kongar- Canlı tanıklıklara dayanan, uzun röportajlar ve ikinci, üçüncü kişilerin 'sağlamaları'yla hazırlanan, ama kişisel bakış açısı ve yorumlardan kaçınılmadan kaleme alınan benzersiz bir çalışma...-Haşmet Babaoğlu- "Türkan'ı çevreleyen o engin sevgi ummanına bir katre sevgi de benden düşüyor. İşte bu kitap, baştan sona bu sevginin itkisiyle yazıldı. Ve umuyorum ki bu kitabı okuyanlar, sonuç olarak bu sevgiyi, benim ve de seyircisinin ona karşı yıllardır süregelen sevgimizi, paylaşırlar.” -Atilla Dorsay-
HABER
Türkan Şoray'a benzersiz başarı ödülü
5 Kasım 2012
Her yıl mesleğinde benzersiz bir başarı sergileyen bir kişiye verilen Rotary Meslek Ödülü'ne bu yıl Türkan Şoray layık görüldü.
Şişli Rotary Kulübü tarafından dün gece düzenlenen törende, Türkan Şoray’a meslek başarı ödülü verildi.
Ödülünü Şişli Rotary Kulübü Başkanı Onur Baytok'ın elinden alan Türkan Şoray, "Böylesine olağanüstü samimi bir ortamda bulunmaktan çok mutluyum. Bu çok güzel ve anlamlı ödülü evimin en güzel yerine koyacağım" dedi.
Kulübün yoksul ailelerin çocukları yararına düzenleyeceği sergiye Türkan Şoray'ın kendi yaptığı resimlerle destek vermek istediğini söylemesi, tören salonundan büyük alkış aldı.
Tören sırasında Türkan Şoray'ın meslek hayatını anlatan 5 dakikalık bir mini belgesel gösterildi. Tören için özel olarak hazırlanan belgesel, salonda duygulu anlar yaşanmasına sebep oldu.
HABER
Türkan Şoray, Kosova'da
24 Aralık 2012
Türk sinemasının ünü yurt dışına taşan isimlerinden Türkan Şoray, sevenleriyle buluşmak üzere geldiği Kosova'da, kadın Başbakan Yardımcısı Edita Tahiri ile görüştü.
Aynı zamanda Kosova'da düzenlenen 6. Türk Sinema Haftası'nın açılışına da katılacak olan ünlü sanatçı, başkent Priştine'de, Kosova Başbakan yardımcısı Edita Tahiri'yi ziyaret etti. Sanatçı Türkan Şoray'la bir süre sohbet eden Edita Tahiri, ziyarette yaptığı konuşmada, "Kosovalılar için Türkan Şoray'ın, sadece Türkiye'nin değil dünyanın divası olduğunu" söyledi.
Sanatçıyı Kosova'da ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Tahiri, "Biz Türkan hanımın filmleriyle yaşadık, üzüntülerini ve sevgisini beraber paylaştık. Kadının gücünü ondan gördük ve bu yüzden kendisini Kosova'da görmekten büyük sevinç duyuyoruz" dedi.HABER
TÜRKAN ŞORAY'IN BİR KARDEŞİ DAHA VARMIŞ
Hürriyet 16 Mart 2013
Türkan Şoray ile Nazan Şoray’ın yıllardan basından uzak duran kardeşleri Figen Gezer, önceki gün Arnavutköy’deki bir balıkçıdan çıkışta objektife yansıdı.
Nazan Şoray ile bugüne kadar basına hiç görüntü vermeyen kardeşi Figen Gezer, önceki akşam Arnavutköy’deki Atlas Balık’taydı... Şoray, kardeşi ve yeğeni Ahmet Kaan ile yemeğe çıktığını, ablası Türkan Şoray’ın ise festival nedeniyle Almanya’da bulunduğunu için kendilerine katılamadığını söyledi.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Türkan Şoray Özgeçmişi

Türkan Şoray Hayatı

Sizde Türkan Şoray ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Türkan Şoray biyografisi 137 defa okunmuştur. [1806]