Vuslat Nedir ? Ne Demek ?

Vuslat Kelime Anlamı Nedir ?

1-)VUSLATErişmek, ermek, varmak, ulaşmak. Tasavvufta Allah'a ulaşarak O'nunla birlikte olma hali. Aynı hal vasl, visal, vusul kelimeleriyle de anlatılır. Vuslat halini gerçekleştiren mutasavvıfa vasıl ya da vasıl-ı Hak denir. Vuslat halinin tersi de hicran, firkat, firak, fasl, infsal ve inkıta kelimeleriyle dile getirilir.

Mutasavvıflar izledikleri amaç ve yöntemleri bakımından beri süluk, diğeri vusul ehli olmak üzere ikiye ayrılırlar. Vusul ehli sufiler meczublardır. Süluk ehlinin de bir bölümü doğrudan Allah'a ulaşmayı amaç edinirler. Bunlar mutasavvıflar ve melamilerdir. Süluk ehlinin diğer bölümü ise Allah'ı değil, yalnızca Cennet'i isterler. Bunlara da zahid, abid ve fakir gibi adlar verilir.

Bir başka yoruma göre tasavvufla ilgilenenler talib, mürid, salik ve vasıl olarak anılan dört dereceye ayrılırlar. Talib, tarikata girmek isteyen kişidir. Mürid, tarikata girmiş kişiye denir. Salik, tarikata girdikten sonra manevi yolculuğa başlayan, seyr süluke giren kişi demektir. Vasıl ise manevi yolculuğun sonuna ulaşan, vuslatı gerçekleştiren kişidir. Mürid sahib-i vakt; salih sahib-i hal; vasıl sahib-i nefstir. Mürid iradede yorgundur; salik menziller peşinde koşup durur, telvin sahibidir, sürekli bir halden diğerine geçmektedir; vasıl temkin sahibidir, hallerden etkilenmez, hiçbir zorlama olmadan vecd içinde Allah'ın güzelliğine dalıp gitmiştir.

Ahmet ÖZALP


2-)Tasavvuf yolunun aşıkları, yakınlık görünen uzaklıkla sevinmezler. Onlar uzak görünen bir yakınlık ve ayrılık görülen bir vuslat ararlar. İşin geciktirilmesine, sonraya bırakılmasına razı olmazlar. Tembelliği, gericiliği çirkin bilirler. Kıymetli dakikaları, yaldızlı pislikler için elden kaçırmazlar. (İmam-ı Rabbani)

Emrine baş eğenlerin

Vuslatına erenlerin

Bülbül gibi ötenlerin

Kimse dilin bilmez imiş.

(M. Sıddik Gümüş)


3-)Sevgiliye kavuşma
Örnek:Civanlığında senin de başından geçmiştir anacığım; aşkın ilacı vuslattır, anacığım. O. C. Kaygılı


4-)Ulaşma, yetişme.


5-)Kavuşma, sevgiliye kavuşma.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kelime Türü Nedir ?

Bu kelime Dini bir Terimidir.

Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Union or reunion with one's beloved.

  • 20 yıl sonra Vuslatları sona erdi ve çocuklarına kavuştu.
  • Vuslat sona erdi

Sizde içinde Vuslat kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Vuslat kelimesi anlamı 6806 defa okunmuştur. [242900] Vuslat kelime anlamı, Vuslat nedir, Vuslat ne demek, Vuslat sözlük anlamı

Paylaş