Yeterlik Fiili Nedir

Yeterlik Fiili Nedir ? Yeterlik Fiili Ne demek ?

1-)Olumlusu, herhangi bir fiilin -e'li zarf-fiili ve bilmek fiil kökünün birleşmesiyle ortaya çıkan ve yeterlik kavramı veren, olumsuzu ise, herhangi bir fiilin -e zarf-fiil eki ile -me olumsuzluk ekinin birleşmesiyle oluşan ve yetersizlik kavramı veren birleşik fiil: Söyleyebilmek, yapabilmek, yapamamak gibi.


2-)Fiilin karşıladığı işin, hareketin mümkün veya muhtemel olup olmadığını göstermek için, olumlu durumda bil-, olumsuz durumda da bugün eriyerek kaybolmuş Eski Türkçe u- iktidar fiilinin anlamını üzerine alan (-A) zarf-fiil ekleriyle kurulan tasvir fiili; Sen neden suçlu olacakmışsın! Nasıl suçlu olabilirsin sen? (T.Buğra, yalnızlar, s.237). Bir şey çıkaramadı ve ancak satırları okuduktan sonradır ki, çekenin Müfettiş Hilmi Bey olduğunu anlayabildi ve şaşırdı (T. Buğra, Yağmur Beklerken, s. 189); (...)Ben, bay Murat, korumanın ve geliştirmenin önemini kavrayamayan veya inkar eden bütün iyi niyetleri ve bilhassa bütün büyük iddiaları kuşkuyla karşılarım (T. buğra, Yalnızlar, s. 227) vb. bk. tasvir fiili.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Potential verb.
Fransızcası Fransızca
Verbe possibilitif

Sizde içinde Yeterlik Fiili kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Yeterlik Fiili kelimesi anlamı 1 defa okunmuştur. [272381] Yeterlik Fiili kelime anlamı, Yeterlik Fiili nedir, Yeterlik Fiili ne demek, Yeterlik Fiili sözlük anlamı

Paylaş