Abbas Lisani Kimdir ?

Abbas Lisani Biyografisi

Abbas Lisani Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Abbas Lisani : Abbas Lisani insan hakları savunucusu, gazeteci
İran, Güney Azerbaycan
1967 yılında İran'ın kuzey batısındaki Erdebil kentinde doğdu. Türk kökenli vatandaşlarının anadilde eğitim vb. hakları için mücadele etti. İlk kez 28 Ağustos 2003 tarihinde Kelyber kentinde olan Babek Kalesinde tutuklandı. 18 Eylül 2003 tarihinde bu etkinliğe katılma nedeniyle 6000 dolar para cezasına çarptırıldı. 6 Ağustos 2005 tarihinde Erdebil İslamı Devrim Mahkemesi Türkçe takvim yayınlama ve Pantürkist gibi suçlamalarla Huzistan bölgesinde geçirmek üzere 1 yıl hapis cezasına çarptırdı.
Mayıs 2006'da bir İran gazetesince Azerbaycan Türkçesini aşağılayan karikatürün yayımlanmasından sonra Erdebil şehrinde yapılan yürüyüşlere katılmakla suçlandı. 3 Haziran 2006 tarihinde gözaltına alındı.
Çeşitli protesto gösterilerine katıldı. Evi basılıp polislerce ailesi ve çocuklarının gözü önünde dövüldü. İran İslam Cumhuriyeti rejimi tarafından tutuklandı. 18 ay hapis ve 50 kırbaç cezasına mahkum edildi. Bu karar, Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) tarafından hukuka aykırı bulundu. Ekim 2006 tarihinde Temyiz Mahkemesi’nin onayından sonra bu ceza uygulandı.
İlk tutuklandığında Ahar Hapishanesi’nde, ikinci tutuklanmasında Yazd Hapishanesi’ne atıldı. Ahar Hapishanesindeki görevliler, kırbaçlama cezasını uygulamayı kabul etmedi. Zindanda 58 gün açlık grevi yaptı. Ailenin tek gelir kaynağı olan kasap dükkanı da güvenlik güçleri tarafından kapatıldı. Eşi Rukiyye Lisani, çocukları ve akrabaları ile görüşmesi engellendi. 14 Şubat 2008'de kendisi ile yapılan telefon görüşmesinde, işkence yapıldığını anlattığı sırada telefon bağlantısı kesildi.

HABER
TÜRKLERE BÜYÜK TUTUKLAMA!
www.turkgundem.net 13 Eylül 2008

10 Eylül'de İran'ın başkenti Tehran'da aralarında yazar, şair ve aydınların da bulunduğu Güney Azerbaycan Türklerinden yaklaşık 20 kişi, tanınmış siyasi mahpus Abbas Lisani'nin ailesinin de katıldığı...
bir iftar daveti düzenlediler. Ancak davetin düzenlendiği ev İran devleti gizli güvenlik merkezinin çalışanları tarafından basıldı ve hepsi saygın faaller olan misafirler (Yaşmak dergisinin baş yazarı şair Said Muganlı, Mehdi Naimi, Abbas Naimi, Ekrem Naccari, Rubab Azimi, Ferhad Koşaçaylı, Muhammed Abbaspur, Yusuf Huşyar, kapatılan folklor-edebiyat dergisi Dilmaç'ın sahibi Ali Rıza Sarrafi, Hasan Raşidi, Hasan Rahimi, Ekber Azad, Hüseyin Haydari, Şahnaz İbrahimzade ve Abbas Lisani'nin eşi Rukiyye Alizade Lisani ile 10-15 yaşlarındaki çocukları Atilla ve Oktay) tutuklandı.
Ertesi sabah saatlerinde Abbas Lisani'nin eşi ve çocukları serbest bırakıldı. Diğer tutukluların nerede, hangi koşullar altında tutulduğu ise şimdilik bilinmiyor. Haber Azerbaycan gazete ve radyolarında, Farsça haber sitelerinde ve Güney Azerbaycan yayın organlarında geniş yer buldu. Davetin sadece,Türklük mücadelesi için adaletsiz bir şekilde tutuklanan ve hakkında çok sayıda kampanya başlatılan Abbas Lisani'nin acılı ailesiyle dayanışma amacıyla düzenlenen sıradan bir iftar yemeği olduğu ve kanuna aykırı hiçbir eylemde bulunulmadığı belirtildi.
www.gunaz.tv
www.dak.az

TÜRK DÜNYASI İNSAN HAKLARI DERNEĞİ
Adres: Gülseren Sok. No: 13/2 Maltepe / ANKARA
Tel: 0 312 231 15 59 Fax: 0 312 231 15 60

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Abbas Lisani Özgeçmişi

Abbas Lisani Hayatı

Sizde Abbas Lisani ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Abbas Lisani biyografisi 130 defa okunmuştur. [5433]