Abdullah Latifzade Kimdir ?

Abdullah Latifzade Biyografisi

Abdullah Latifzade Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Abdullah Latifzade : Abdullah Latifzade (1891)- (1938) şair, yazar
Kırım Türk Edebiyatı
1891 yılında doğdu. Edebi çalışmalarına Gaspıralı İsmail'in çıkardığı 'Tercüman' gazetesinde başladı. 1917 Sovyet devriminden sonra da edebi çalışmalarına devam etti. Düşüncelerini sade bir dille anlattı.
"Ömür", "Şaire", "Şairin Ruhu", "Közaydın", "Baar Türküsü", "Ahır Zaman Kuşu", "Hayırsız Tüş", "Mücde" gibi şiirleri, Kırım edebiyatına konu ve şekil bakımından büyük yenilikler getirdi. Sade bir dille yazdığı şiirleri, okuyucuda derin bir tesir bıraktı. 1928 yılında, şiirlerini toplayarak, "Yeni Saz" ismindeki kitabında yayınladı. Alfabe ve terminoloji komisyonlarında çalıştı. Okullarda garp edebiyatı dersleri verdi.
Kırım kültürüne, dil ve edebiyat konularında yazdığı makalelerle hizmet etti. 1927'de yazdığı "Kırım Tatar Edebiyatının Kısa Obruzı" isimli makalesinde Umer İpçi, Mahmut Nedim, Cafer Gafar, Ziyaddin Cavtöbeli, Eşref Şemizade gibi şair ve ediplerin eserlerini de inceleyerek, Kırım edebiyatının gelişmesini yorumladı.
Birkaç sene oynanan "Ömer Baari" adlı piyesi yazdı. Kırım dramatoloji sanatının gelişmesinde önemli rol oynadı. 1938 yılındaki toplu sürgün ve idamlar sırasında, bir çok Kırımlı yazar ve şair gibi öldürüldü.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Abdullah Latifzade Özgeçmişi

Abdullah Latifzade Hayatı

Sizde Abdullah Latifzade ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Abdullah Latifzade biyografisi 89 defa okunmuştur. [3371]