Ali Babacan Kimdir ?

Ali Babacan Biyografisi

Ali Babacan Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Ali Babacan : Ali Babacan (1967) Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı
Ankara Milletvekili
4 Nisan 1967 tarihinde Ankara'da doğdu. 1985 yılında TED Ankara Koleji'ni birincilikle bitirdi. ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü'nü kazandı. 1989 yılında mezun oldu. 1990 yılında Fulbright bursunu kazanarak ABD'ye gitti. 1990-92 yılları arasında ABD Northwestern Üniversitesi Kellogg School'da işletme dalında yüksek lisans (MBA) yaptı. 1992-1994 yılları arasında Amerika'da finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yapan bir özel şirkette danışman olarak çalıştı.

Ankara'da ticaretle uğraştı. Adalet ve Kalkınma Partisi kurucu üyesi oldu. 22. Dönem Ankara Milletvekili 58. ve 59. Hükümetlerde Devlet Bakanlığı yaptı. Avrupa Birliği ile müzakereleri yürütmek üzere Başmüzakereci olarak atandı. 60 Hükümet'te Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı. Hükümet'te yapılan değişiklikte, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı görevine getirildi. İngilizce biliyor. Evli ve iki çocuk babası.

HABER
Babacan'dan kriz uyarısı
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, dünya ve Avrupa ekonomisinin oldukça sıkıntılı bir dönemden geçtiğini belirterek uyarılarda bulundu.
Babacan, “Krizin izleri henüz silinmiş değil. Hatta ciddi riskler kapımızda. Son derece ihtiyatlı gitmeliyiz” dedi.
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, dünya ve Avrupa ekonomisinin oldukça sıkıntılı bir dönemden geçtiğini ifade eden, “2008 - 2009 krizinin izleri henüz silinmiş değil. Hatta tam tersine risk göstergelerine baktığımızda ciddi riskler hemen kapımızda bekliyor. Son derece ihtiyatlı gitmemiz gereken bir dönemdeyiz” dedi. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner başkanlığındaki heyetin kabulü öncesinde Babacan yaptığı konuşmada, önümüzdeki dönem başta yeni bir Anayasa olmak üzere eğitim reformu, yargı reformu ve ekonomiyle ilgili pek çok sahada önemli reformların yapılacağını söyledi.
Babacan, “Biz bu dönemde bir yandan mali disiplinden asla taviz vermezken bir yandan hem fiyat istikrarı, hem finansal istikrar odaklı para politikalarına devam ederken ihtiyaç duyduğumuz yapısal reformları gerçekleştireceğiz” dedi.
20 Temmuz 2011
HABER
Babacan: Hiçbir şey sürpriz olmamalı
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’de uygulamakta olan katı düzenleme ve denetlemenin mutlaka devam edeceğini söyledi.
Avrupa krizini de değerlendiren Babacan, "Önümüzdeki dönemde herkesin çok çok ihtiyatlı hareket etmesi gerek. Hiçbir şey sürpriz olmamalı bu dönemde. ’Ya biz bu kadarını da beklemiyorduk’ dememeli kimse, öyle bir dönemden geçiyoruz. Ve içinden geçmekte olduğumuz dönem son yüzyılın hiçbir dönemi ile mukayese edilemeyecek karmaşıklıkta bir dönem" dedi.
17 Kasım 2011HABER
Babacan: Kendi işime döneceğim
13 Ekim 2012
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, milletvekilliğinin üçüncü döneminin sonunda kendi işine dönmeyi planladığını söyledi.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olup olmayacağı sorusuna ise Babacan, ''Siyasetle ilgili uzun vadeli programlarım yok. Bu üçüncü ve son dönemimiz. Bu dönemden sonra kendi işime döneceğim. Özel sektörden kendi işimden geldim ve yine kendi işime döneceğim'' yanıtını verdi.
HABER
Bilderberg toplantısına Türkiye'den 6 isim katılıyor
ntv 5 Haziran 2013

Neler konuşulduğu sır gibi saklanan, dünyanın önde gelen isimlerinin katıldığı Bilderberg toplantıları bu yıl Londra'da yapılıyor. Yarın öğleden sonra başlayacak Bilderberg toplantılarına Türkiye'den de 6 isim katılıyor.
Karar verici düzeydeki Batılı güçlü politikacı, işadamı, yönetici ve gazetecilerin 1954 yılından bu yana küresel sorunları görüşmek üzere bir araya geldiği yarı gizli bir tartışma forumu olan Bilderberg toplantılarının 61'incisi yarın Londra'nın Watford bölgesindeki Grove Hotel'de başlayacak.
Daha önce üç kez Türkiye'de toplanan Bilderberg toplantılarına bu yıl Türkiye'den 6 isim katılıyor. Bilderberg toplantılarına Türkiye'den katılacak isimler şunlar:
Ali Babacan/Başbakan Yardımcısı
Aslı Aydıntaşbaş/Milliyet gazetesi yazarı
Haluk Dinçer/Sabancı Perakende Grup Başkanı
Soli Özel/Akademisyen
Mustafa Koç/Koç Holding Başkanı
Şafak Pavey/CHP milletvekili HABER
Kemal Derviş'ten Babacan'a övgü
11 Aralık 2014
Ekonomiden sorumlu eski devlet bakanı Kemal Derviş, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan yönetimindeki ekonomi kadrosunun para politikasında kurumların özerkliğini koruyan tavrı sayesinde 2002-2007 arasının Türkiye'nin altın çağı olduğunu söyledi.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Ali Babacan Özgeçmişi

Ali Babacan Hayatı

Sizde Ali Babacan ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Ali Babacan biyografisi 95 defa okunmuştur. [3929]