Ali Budak Kimdir ?

Ali Budak Biyografisi

Ali Budak Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Ali Budak : Ali Budak akademisyen, yazar

Yeditepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Budak, 1 Temmuz 1959 tarihinde Kütahya’nın Gediz ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Gediz’de, orta ve lise Öğrenimini Uşak’ta tamamladı, 1981 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olduktan sonra uzun bir süre gazetecilik yaptı. Tercüman gazetesinde köşe yazarlığı ve Yazı İşleri Müdürlüğü, Show TV’de Haber Müdürlüğü, Star TV’de Yurt Haberleri Müdürlüğü ve NTV’de Yurt Haberleri Editörlüğü görevlerinde bulundu.
Batılılaşma Sürecinde Çok Yönlü Bir Osmanlı Aydını: Münif Paşa adlı çalışmasıyla 2002 yılında doktor, Batılılaşma ve Türk Edebiyatı–Lâle Devri’nden Tanzimat’a Yenileşme adlı incelemesiyle 2010 yılında doçent oldu. Bu eseriyle ayrıca, Türkiye Bilimler Akademisi’nin (TÜBA) 2009 Yılı Üniversite Ders Kitapları Kayda Değer Telif Eser ödülünü ve Edebiyat Sanat Kültür Araştırmaları Derneği’nin (ESKADER) 2008 Yılı İnceleme ödülünü kazandı.
Batıdan İlk Çeviri: Muhaverât-ı Hikemiyye, Osmanlı’nın İlk Bilim Dergisi: Mecmûa-i Fünûn, İlk Sefiller Tercümesi: Mağdûrîn Hikâyesi, Ziya Paşa’nın İroni ve Parodi Şaheseri: Zafernâme adlı kitaplarıyla XIX. yüzyıl Osmanlı kültür ve edebiyatına yönelik araştırma ve incelemelerini sürdürdü. Akademik makalelerini Osmanlı Modernleşmesi Gazetecilik ve Edebiyat adıyla kitaplaştıran Budak’ın üç de şiir kitabı yayımlandı: Ömrümüzü İki Geceli Yürüyüş (1991), Büyürken Boşlukta Zaman (1999), Rüyâ-Kâr (2011). Edebiyat ve Hayat, Budak’ın Tercüman gazetesinde ve çeşitli dergilerde yayımlanmış kültür ve sanat üzerine yazılarıyla denemeleri ve akademik makalelerinden oluşuyor. Ali Budak, akademik hayatına Yeditepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı unvanıyla devam ediyor.
HABER
Osmanlı Modernleşmesi Gazetecilik ve Edebiyat
11 Eylül 2014

Bâbıâli Sohbetleri’nde “Osmanlı Modernleşmesi, Gazetecilik ve Edebiyat” ele alınacak. Bu konuyu geniş araştırmaları ve eserleri bulunan Yeditepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Budak anlatacak. Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin düzenlediği sohbet toplantısı, Timaş Kitapkahve’de, 11 Eylül Perşembe günü saat 18.00’de başlayacak. Toplantıyı şair ve yazar Cengizhan Orakçı takdim edecek.

Ali Budak, Osmanlı Devleti’nin son döneminde gelişen gazetecilik ile Tanzimat’tan sonra başlayan yeni edebiyat arasındaki münasebetleri dile getirecek. Budak, konuyla ilgili olarak dinleyicilerin yönelteceği sorulara cevap verecek. Sohbet toplantısı, her zaman olduğu gibi Alayköşkü Caddesi, No. 5 Cağaloğlu adresinde gerçekleşecek.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Ali Budak Özgeçmişi

Ali Budak Hayatı

Sizde Ali Budak ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Ali Budak biyografisi 137 defa okunmuştur. [6517]