Ayvazovski Kimdir ?

Ayvazovski Biyografisi

Ayvazovski Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Ayvazovski : Ayvazovski . ressam
Ivan Konstantinoviç Ayvazovski
1817 yılında Feodosya'da doğdu. Ermeni asıllı Rus ressamıdır. Ermitaj Müzesi'nde Joseph Vernet'nin deniz manzaralarını kopya ederek kendini yetiştirdi. 1833 yılında girdiği Petersburg Akademisi’nde manzara ressamı Philippe Tanneur’ün öğrencisi oldu. 1842’de gittiği Paris’te Akademi Konseyi tarafından madalya ile ödüllendirildi. Bir süre Roma ve Paris'te kaldı, sonra Petesburg'a döndü (1844). Orada donanmanın resmi ressamlığına atandı. 1845 yılında Sultan Abdülaziz’in çağrılısı olarak İstanbul’a geldi. İleriki tarihlerde yedi kez daha geldi. Önde gelen Osmanlı büyüklerinin portrelerinin yanı sıra, başta İstanbul olmak üzere Sinop, Trabzon, Çeşme vb. yöreleri konu alan manzaralar yaptı. 5 Mayıs 1900 tarihinde Feodosya'da vefat etti.
Resimlerinin Özellikleri
Ünlü Rus ressam Çedrin’e özenerek yaptığı doğa resimleri, akademik bir biçim anlayışı içerir. Bazı tabloları Dolmabahçe Sarayı’nda, birçok padişahın portreleri de Topkapı Sarayı Müzesi’ndedir. Çoğu zaman üslubu Ziem'inkine benzetilir.
Ayvazovski daha çok deniz ve donanma resimleriyle tanınıyor. Sanatçının yapıtlarının çoğu doğduğu kent olan Feodosya'daki sanat galerisinde, Moskova Tratyekov, St. Petersburg ve Erivan'daki devlet galerisinde ve Türkiye'deki koleksiyonlarda bulunuyor.
Ayvazovski için söylenmesi gereken bir diğer özellik ise, çok kısa sürede resim üretmesi. Altı binden fazla yapıta imza attığı söylenen sanatçının ayrıca, sayıları bini aşan küçük boyutlu resimleri de var.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Ayvazovski Özgeçmişi

Ayvazovski Hayatı

Sizde Ayvazovski ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Ayvazovski biyografisi 113 defa okunmuştur. [6234]