Burhan Kuzu Kimdir ?

Burhan Kuzu Biyografisi

Burhan Kuzu Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Burhan Kuzu : Burhan Kuzu (1955) Anayasa Komisyonu Başkanı
Ak Parti İstanbul Milletvekili
1955 yılında Kayseri'de doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1976 yılında aynı fakülteye asistan olarak girdi. 1984 yılında doktor, 1989 yılında doçent ve 1998'de de profesör oldu. 1980-82 yılları arasında Paris Sorbonne Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Avrupa Konseyi bursuyla araştırmalar yaptı.
Çeşitli sivil toplum örgütlerinde yöneticilik yaptı. Halen İstanbul Üniversitesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Anabilim Dalı Başkanı.
Hukuk alanında yayınlanmış çok sayıda eseri bulunmaktadır. Anayasa hukuku uzmanı.
HABER
Kuzu, Başkanlık Sistemi'ni yazdı
Her Yönü ile Başkanlık Sistemi
Yazarı : Prof. Dr. Burhan Kuzu
Türkiye, yakın tarihimizde birçok defa Başkanlık Sistemi’ni tartışmıştır. Sistem tartışılmaya başlandığı anda, gözlerin çevrildiği ilk isim de bu konuda akademik çalışmalar yapan Prof. Dr. Burhan Kuzu olmaktadır.
Siyasilere yıllardır bu konuda danışmanlık yapan Kuzu, 8 yıldır TBMM Anayasa Komisyonu Başkanlığını yürüttüğü için de görüşleri ayrıca önem taşımaktadır.

***
“Parlamenter rejim, bizce artık tarihî misyonunu tamamlamıştır. Nitekim, dünyanın hiçbir bölgesinde bu sistem kitaplarda yer alan şekliyle uygulanamamaktadır.
ABD'de yıllardır uygulanan ve tüm dünyada 'Başkanlık sistemi' olarak adlandırılan modelin asıl adı, 'Kongre Hükümeti'dir. Bu modelde eyalet sistemi ve tam başkanlık uygulaması vardır. Benim yıllardır üzerinde çalıştığım model, ABD'deki sistemden farklı. Bir akademisyen olarak, Fransa'daki yarı başkanlık sistemiyle ABD'deki tam başkanlık sisteminin karması bir modeli öneriyorum. Bu modelde, Fransız sisteminin üniter yapısıyla ABD'deki başkanın yetkileri buluşturuluyor. Yani hem üniter yapı korunuyor, hem de tam başkanlık yetkileri kullanılabiliyor.”
Prof. Dr. Burhan Kuzu
176s. - 13,5 x 21 cm
ISBN: 978-605-5545-15-4
MART 2011
Fiyatı: 10,00 TL
HABER
Yumurtadan sonra saçım çıktı!
8 Mayıs 2012
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve Ak Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu ise İstanbul Üniversitesi
İktisat Fakültesi’nde düzenlenen konferansa katıldı.

‘Öğrenciler beni sever’
Kuzu, konferanstan sonra gazetecilerin kendisini protesto eden öğrenciler olduğunu söylemesi üzerine şöyle konuştu:
“Yok ben onlara ne yaptım? Ne yaptım çocuklara. 30 sene bu çatı altında öğretim üyeliği yaptım. Odam da şu yan taraftaki oda. Ben burada 10-15 sene yılın hocası seçildim. En çok sevilen hocaydım burada. Onlara beni anlatın. (Gazetecilerin kendisine yönelik daha önce yaşanan yumurtalı protestoları hatırlatması üzerine) Saçım çıktı ondan sonra. Yani ben onlardan hiç şikayetçi değilim.
Öğrencilerden davacı da olmadım biliyorsunuz. Hem mahkemeye verdiğim dilekçeyle, bırakın o halimle, her tarafım perişen vaziyette, 120 yumurta yemişim ben bir anda. Ben orda davacı olmadım. O anda olmadım. Hani sonradan salim düşünüp de filan değil. Ama o hareketin doğruluğu anlamına gelmiyor tabiki. Ben onları bağışladım. Kendileri bilirler.” HABER
Burhan Kuzu: Çok kırgınım
Hürriyet 2 Temmuz 2013
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, bugün yapılacak TBMM Başkanlığı seçimleri öncesi yaptığı açıklamada, “Ben küskün değilim ancak kırgınım, belki de çok kırgınım” dedi. Siyasette külfet ve nimetin dengeli dağıtılması gerektiğini söyleyen Kuzu, “Ben bu partinin kurucu üyelerindenim, bazı şeyleri hak ettiğimi düşünüyorum” diye konuştu.HABER
Ya başkanlık sistemi ya 10 barajı
7 Ekim 2013
TBMM Başkanı Kuzu, mevcut durumda yüzde 10 seçim barajını savunarak, başkanlık sistemini eleştirenlere ‘Hem temsilde adalet olsun, hem yönetimde istikrar olsun. Ah ne güzel canım!’ dedi
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, parlamenter sistemde hem temsilde adalet hem de yönetimde istikrarı sağlayacak seçim sisteminin mümkün olmadığını savunarak, “Seçim sistemi konusunda gerçek çözüm, Başkanlık modeline geçip, yüzde 10 barajını kaldırmaktır. Mevcut modelde kalınacaksa yüzde 10 baraj kalmalı, daraltılmış bölgeye geçilmeli” dedi.
‘Ah ne güzel canım!’
Kuzu, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı değerlendirmede seçim sistemi konusunda gerçek çözümün Başkanlık modeline geçip, yüzde 10 barajını tümüyle kaldırmakta olduğunu belirterek, tam başkanlık modelinde istikrar sağlandığını, koalisyon ya da hükümet sorunu yaşanmadığını belirtti. Barajların “koalisyon gelmemesi amacıyla konulduğunu” ifade eden Kuzu, Başkanlık modelinde hükümet krizi yaşanmayacağı için baraja ihtiyaç olmayacağını savundu.
“Parlamenter sistemde kalınacaksa yüzde 10 barajı kalmalı, daraltılmış bölgeye geçilmeli” diyen Kuzu, barajın yüzde 5 olması halinde en az 10 partinin barajı geçebileceğini, koalisyon durumunun olabileceğine dikkati çekti.
Kuzu, parti olarak daraltılmış bölgeden yana olduklarını, Türkiye’de çok sistemin denendiğini ama ortasının bulunmadığını söyleyerek şöyle devam etti:
“Anadolu’da bir laf var; iki iyilik bir arada olmaz. Yani hem temsilde adalet olsun, hem yönetimde istikrar olsun. Ah ne güzel canım, nerede varmış bu? Bunun çözümü belli... Başkanlık modeline geçersin istikrarı sağlarsın, barajı kaldırırsın adaleti sağlarsın. İkisi aynı anda olmuyor. Hem istikrar hem adalet olsun ama parlamenter sistemde olsun, bu modelde olmaz o...”HABER
Burhan Kuzu bakanlık yolunda
Milliyet 25 Kasım 2013
AK Parti kulislerinde TBMM Başkanlığı’na Erdoğan’ın Çiçek’i yeniden aday göstermesi nedeniyle parti içinde huzursuzluğa neden olmamak için adaylıktan vazgeçen ve grubun takdirlerini kazanan Burhan Kuzu'ya Adalet bakanlığı jesti yapılacağı konuşuluyor...

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Burhan Kuzu Özgeçmişi

Burhan Kuzu Hayatı

Sizde Burhan Kuzu ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Burhan Kuzu biyografisi 229 defa okunmuştur. [3659]