Efkan Ala Kimdir ?

Efkan Ala Biyografisi

Efkan Ala Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Efkan Ala : Efkan Ala İçişleri Eski Bakanı
Başbakanlık Eski Müsteşarı
1965 yılında Erzurum'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. 1988'de kaymakamlık stajına başladı. İki yıl Sakarya Valiliği maiyet memurluğu, bir yıl İngiltere’de hizmet içi eğitimden sonra, ikişer yıl Dernekpazarı, Kabataş ilçelerinde kaymakamlık, Tunceli’de vali yardımcılığı yaptı.
İçişleri Bakanlığı’nda Eğitim Şube Müdürlüğü, İller İdaresi Daire Başkanlığı, Turizm Bakanlığı’nda Eğitim Genel Müdürlüğü ve Müşavirlik görevlerinde bulundu. Batman valiliğinden sonra 14 Eylül 2004 tarihinde Diyarbakır Valiliği’ne atandı. Diyarbakır Valiliği bir yıl sürdü. 8 Eylül 2007 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan kararname ile Başbakanlık müsteşarı oldu.
Meclis dışından İçişleri Bakanı oldu. Bu görevine milletvekili seçildikten sonra da devam etti. 31 Ağustos 2016 tarihinde İçişleri Bakanlığı görevinden ayrıldı.
HAKKINDA YAZILANLAR
Dışarıdan Atama
Hürriyet 26 Aralık 2013
Efkan Ala, Ankara'ya atanmadan önce verdiği bir mülakatta, Başbakanlık Müsteşarı görevini, kendi ifadeleriyle şöyle tanımlamıştı;
"Siyasi iradenin bir kararı vardır. Mesela bürokrasinin yeniden yapılandırılması, daha aktif olması, kamu hizmetlerinin daha şeffaf, daha reformist ve hızlı çalışması. Buradaki mekanizmaları etkin tutarsanız, "Bürokrasideki en etkili yer" sözünü hak eder."
EDEBİYAT DÜŞKÜNÜ

Ala, yakın çevresi tarafından edebiyata olan düşkünlüğü ile de tanınıyor. Edebiyatı, yine kendi ifadeleriyle şöyle tanımlıyor;
"Edebiyat insan için bir limandır. İnsanın gördüğü her kareyi resmin tamamı zannetmesini engeller ayrıca. Resmin tamamını görenin de detayları ihmal etmemesini sağlar. Edebiyatla ilişki, hayatın anlamlı seyrinin bir şartıdır" Efkan Ala'nın bilinen bir başka yönü ise, Türk Sanat Müziği'ne düşkünlüğü.

BÜROKRASİNİN KARA KUTUSU
Başbakanlık Müsteşarı olarak görev yaptığı dönemde Ala, AK Parti hükümetinden ya da TBMM grubundan gelen tüm kanun teklif ve tasarılarına katkı sunmasıyla da tanınıyor. Tüm bakanlıklardan gelen kanun tasarıları, ya da AK Partili vekillerin imzasıyla verilen kanun teklifleri, mutlaka Ala'nın elinden geçiyor. Ala'nın Başbakanlık'ta kurduğu ekip tarafından kimi zaman, yeniden yazılıyor.
Ala'nın bürokrat atamalarında, özellikle de İçişleri Bakanlığı'ndaki vali atamalarında da fikirleri alınan kişilerden biri olduğu Ankara kulislerinde konuşuluyor. Son olarak, Yolsuzluk ve rüşvet skandalından sonra görevden alınan İstanbul Emniyet Müdürü'nün yerine Aksaray Valisi Altınok'un getirilmesinin ardındaki isim olarak adı anıldı.

ABD ZİYARETİNDE SÜRPRİZ
Türkiye tarihinde Başbakanlık Müsteşarları genellikle içişlerinde çok etkin olmakla birlikte, dış politikada daha pasif duruşları ile bilinirler. Ancak Efkan Ala, son dönemde dış politikada da etkinliğini hissettiren isimlerden biri olmuştu. En büyük sürpriz ise, Başbakan Erdoğan'ın son ABD ziyaretine katılmasıydı.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Efkan Ala Özgeçmişi

Efkan Ala Hayatı

Sizde Efkan Ala ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Efkan Ala biyografisi 338 defa okunmuştur. [6357]