Ergin Orbey Kimdir ?

Ergin Orbey Biyografisi

Ergin Orbey Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Ergin Orbey : Ergin Orbey tiyotro oyuncusu ve yönetmeni
1936 yılında İstanbul'da doğdu. Kabataş Erkek Lisesi'ni bitirdi. Lise eğitiminden sonra iki yıl İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro Bölümünde eğitim gördü. 1955 yılında girdiği Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümünden 1961 yılında mezun oldu. Aynı yıl Devlet Tiyatrolarında göreve başlayan sanatçı, 1965 yılına kadar oyuncu ve yönetmen olarak çalıştı. 1967'den başlayarak çeşitli özel tiyatrolarda yönetmenlik, oyunculuk ve sanat yönetmenliği yaptı. 1971 yılından sonra bu çalışmalara yönetmen, senarist ve oyuncu olarak sinemayı ekledi. 1978 yılında Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğüne atandı. İki yıl sürdürdüğü Genel Müdürlük görevi sırasında Ankara Devlet Konservatuvarında Mimik ve Sahne Dersleri öğretmenliği devam etti. Yapmış olduğu tüm bu çalışmalar sanatçıya ulusal ve uluslararası onbir ödül kazandırdı. Ankara Devlet Tiyatrosunda rejisörlük görevi yaptı. 18 Temmuz 2012 tarihinde Ankara'da öldü.
Görev Aldığı Oyunlar :
Macun Hokkası, Kafes Arkasında, Leonce ile Lena, Woyzeck, Ocak, Kulaktan Kulağa, Aslan Asker Şvayk Hitler'e karşı, Yerma, Bernarda Alba'nın Evi, Karaların Memetleri, Belgelerle Kurtuluş Savaşı, Fizikçiler, Yorgun Savaşçı, Sarıpınar 1914, Müfettiş, Resimli Osmanlı Tarihi, Bir Şehnaz Oyun, Ay Işığında Şamata, Aşkımız Aksaray'ın En Büyük Yangını, Bakhalar, Ferhad ile Şirin, İstanbul Efendisi, Taranta Babu'ya Mektuplar, Jökond ile Siya-u, Asiye Nasıl Kurtulur, Kuvayi Milliye.



HABER
Devlet Tiyatroları Sanatçısı Ergin Orbey hayatını kaybetti
18 Temmuz 2012
Devlet Tiyatrosu Sanatçısı ve rejisör Ergin Orbey, bir süredir tedavi gördüğü Başkent Hastanesi'nde vefat etti. Sanatçı Orbey için Büyük Tiyatro'da tören düzenlenecek. Orbey'in naaşı, törenin ardından Kocatepe Camii'nde kılınacak öğle namazını müteakip Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Ergin Orbey Özgeçmişi

Ergin Orbey Hayatı

Sizde Ergin Orbey ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Ergin Orbey biyografisi 247 defa okunmuştur. [4166]