Erhan Usta Kimdir ?

Erhan Usta Biyografisi

Erhan Usta Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Erhan Usta : Erhan Usta MHP Samsun Milletvekili
Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Eski Yardımcısı
1966 yılında Samsun'un Havza ilçesinde doğdu. 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgi­ler Fakültesi Maliye Bölümü'nden mezun oldu. Mart 1989'da Planlama Uzman Yardım­cısı olarak Devlet Planlama Teşkilatına girdi. "Belediyelerin Gelir ve Giderleri ile İstihda­mının Analizi" konulu teziyle Kasım 1993'de Planlama Uzmanlığına atandı. 1998 yılında ABD Northeastern Üniversitesi'nde İktisat Politikası ve Planlama dalın­da bölüm birincisi olarak master derecesi aldı. Kasım 1999'da Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı Yıllık Programlar ve Konjonktür Değerlendirme Genel Müdürlüğü, Finans­man Dairesi Başkanlığına, Kasım 2001'de Yıllık Programlar ve Konjonktür Değerlendir­me Genel Müdürlüğüne ve Haziran 2027da Müsteşar Yardımcılığına atandı. Bu göreve ek olarak, birçok kurul ve komisyonda üye olarak çalıştı. Selçuk Üniversitesi iktisat ana bilim dalında doktora çalışması yaptı. İngilizce biliyor. Evli ve üç çocuk babası.
HABER
Ali Babacan'ın Müsteşar Yardımcısı MHP'den aday
12 Şubat 2015
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın gözde bürokratlarından Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Erhan Usta, 2015 genel seçiminde MHP'den milletvekili adayı oluyor.
Erhan Usta'nın MHP'ye geçtiğini "Ekonomi bürokrasisinden duyduğum ve teyit aldığım bir isim var ki; ekonomiden ayrılan diğer isimlerin tümüne bedel denilebilir" sözleriyle duyuran Hürriyet gazetesi yazarı Erdal Sağlam, "Erhan Usta'nın son dönemi en önemli özelliklerinden biri Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın, birkaç gözde bürokratından biri olması. Babacan'ın güvendiği, özellikle makro ekonomik dengeler hakkında en çok danıştığı isimlerden biri" dedi.
Erdal Sağlam'ın 'Babacan'ın gözdesi MHP'den aday' başlıklı bugünkü yazısı şöyle:
TÜM DİĞER İSİMLERE BEDEL
Bürokrasiden seçimlerde aday olmak için ayrılan bürokratların yoğunluğu ve büyük çoğunlukla AK Parti'den aday olmak istemeleri dikkat çekiyor. Önce şunu söyleyeyim; AK Parti'den aday olmak için istifa eden bürokratların çoğu belli bir işaret almadan ayrıldıkları için görevlerine kısa sürede geri dönebilirler. Bürokrasiden AK Parti dışındaki partilerden aday olmak için ayrılanların sayısı bir
hayli az. Ancak ekonomi bürokrasisinden duyduğum ve teyit aldığım bir isim var ki; ekonomiden ayrılan diğer isimlerin tümüne bedel denilebilir.
BABACAN'IN GÖZDESİ
Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Erhan Usta, Devlet Bahçeli'nin davetiyle, MHP'den aday olmak için görevinden ayrıldı. Usta'nın memleketi Samsun ya da Ankara'dan aday olması bekleniyor.
Erhan Usta'nın son dönemi en önemli özelliklerinden biri Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın, birkaç gözde bürokratından biri olması. Babacan'ın güvendiği, özellikle makro ekonomik dengeler hakkında en çok danıştığı isimlerden biri. Babacan'ın Erhan Usta'ya verdiği önemi şuradan anlayabiliriz; Babacan, İbrahim Çanakçı ayrıldıktan sonra Erhan Usta'nın Hazine Müsteşarlığı için kararnameyi hazırladı, başbakana imzalattı ve onay için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a gönderdi. Cumhurbaşkanı imzalamayacağını söyleyince, geri çektiler.
MHP İÇİN BÜYÜK BİR KAZANÇ
Bilindiği gibi 2014 Eylül ayı başından beri, yani neredeyse 6 aydır bu hayati öneme sahip müsteşarlık makamı boş, Cavit Dağdaş tarafından vekaleten yürütülüyor. Cumhurbaşkanı, duyduğumuza göre Dağdaş'ı da kabul etmiyor… Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı Kemal Maden, bir süre Erdoğan'ın engellemesinden sonra, Başbakanlık Müsteşarlığı'na getirilince, Kurumun en deneyimli ismi Erhan
Usta'nın bu göreve artık gelmesi bekleniyordu ama Bakan Cevdet Yılmaz, makro değil sektör kökenli, daha az deneyimli bir ismi atadı. Bunun üzerine Usta istifa etmek istedi, Babacan'ın devreye girmesiyle bu kez yorulduğu için ayrılmak isteyen Metin Kilci'nin yerine Enerji Bakanlığı Müsteşarlığı'na atamak istediler. 2 aydır bu kararname de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın önünde bekliyor.
Evvelden beri MHP görüşlerine yakınlığı ile bilinen Erhan Usta, devlet geleneği gereği sabırla hak ettiği görevi bekledi ama alamayınca artık dayanamadı ve politika yapmak için ayrıldı. MHP için çok büyük bir kazanç..
Durmuş Yılmaz da kabul ederse, MHP ekonomi kadrosunu iyice güçlendirecek.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Erhan Usta Özgeçmişi

Erhan Usta Hayatı

Sizde Erhan Usta ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Erhan Usta biyografisi 58 defa okunmuştur. [6625]