Fahri Kaya Kimdir ?

Fahri Kaya Biyografisi

Fahri Kaya Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Fahri Kaya : Fahri Kaya şair, yazar, öğretmen, gazeteci
Makedonya Türk Edebiyatı
1930 yılında Kumanova’da doğdu. Üsküp, İştip ve Belgrad’ta okudu. Öğretmenlik ve gazetecilik yaptı. Çeviriyle uğraşmaktadır.
ESERLERİ:
İlk Adımlar 1952
Köyden sesler 1958
Hoşça Kalın 1965
Güle Güle 1978
Yayına Hazırladığı Kitaplar:
Türk Masalları, Makedonya yazarlarının çocuklar için olan hikayelerinin antolojisi, Tito üzerine bir kitap ile Nazım Hikmet’in şiirlerin çevirisini yapmıştır.
HAKKINDA YAZILANLAR
Balkanlar’da Türk Şiiri - Balkan Türklerinin Kimlik Destanı
Suat Engüllü
1. Karşıyaka Şiir Kurultayı
19-21 Mart 2004/ İzmir
Balkanlar’da İkinci Dünya Savaşı Sonrası Türk Şiiri
İkinci Dünya Savaşı sonrasında kurulan, Makedonya’yı cumhuriyet, Kosova’yı özerk bölge statüsüyle sınırları içine alan Yugoslavya Federatif Halk Cumhuriyeti’nde, azınlıklara tanınan birtakım haklar sonucu, sosyal ve kültürel hayatın bütün diğer alanlarında olduğu gibi, edebiyat alanında da, kısa sürede bir canlanma görülmeye başlamıştır. Krallık Yugoslavya rejiminin, 1929 yılında yasakladığı Türkçe yayın basın faaliyetinin, çok sınırlı da olsa devreye girmesi, bunda büyük rol oynamıştır. Öyle ki 23 Kasım 1944 yılında Makedonya’da yayın hayatına başlayan haftalık “Birlik” gazetesi sayesinde, çoğu edebiyata şiirle giren yeni bir yazar kuşağı ortaya çıkmıştır. Bu kuşağa mensup Şükrü Ramo, Enver Tuzcu, Necati Zekeriya, Fahri Kaya, İlhami Emin gibi şairlerin eserleriyle, Makedonya Türk şiirinin yeniden hayat bulduğu söylenebilir.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Fahri Kaya Özgeçmişi

Fahri Kaya Hayatı

Sizde Fahri Kaya ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Fahri Kaya biyografisi 178 defa okunmuştur. [4868]