Faysal Kimdir ?

Faysal Biyografisi

Faysal Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Faysal : Faysal (1885)- (1933) Arap Devlet adamı ve Irak Kralı. I Dünya Savaşı sırasında Osmanlı Devletine karşı düzenlenen Arap ayaklanmasının önderlerindendir. Faysal 1915'de babası Şerif Hüseyin tarafından başlatılacak bir Arap ayaklanmasının öbür Arap liderleri tarafından desteklenmesinin koşullarını görüşmek üzere Şama gitti. İngiliz Hükümeti ile anlaşarak bir ordu kurmaya girişti. Şam 1 Ekim 1918'de İngiliz ve Arap ordusunun eline geçince Faysal Suriye Kralı ilan edildi. 1919'da Barış görüşmelerine katılmak üzere Paris'e gitti.
Paris'te Fransızların Lübnan'ın ve Suriye'nin kıyı bölgelerini işgal etmelerini kabullenmek zorunda kaldı. Ancak Fransızlar 1920'de Suriye'nin tümünü işgal ederek Faysal'ı sürgüne yolladılar. İngilizlerle anlaşan Faysal Suriye ve Irak milliyetçilerinin de desteğini alarak, Ağustos 1921'de Irak kralı oldu. Ekim 1922'de İngiltere ile görünüşte İttifak, gerçekte İngiliz mandası öngören 20 yıllık bir antlaşma yaptı. Antlaşma metnin Irak basınında yayımlanmasını izleyen tepkiler sonucu antlaşmanın süresi 4 yıla indirildi.
Ardından İngiltere ile yapılan bir dizi anlaşma sonucu Irak bağımsız bir ülke olarak 3 Ekim 1932'de Milletler Cemiyetine üye oldu.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Faysal Özgeçmişi

Faysal Hayatı

Sizde Faysal ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Faysal biyografisi 112 defa okunmuştur. [3715]