Fidel Castro Kimdir ?

Fidel Castro Biyografisi

Fidel Castro Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Fidel Castro : Fidel Castro Küba Devlet Konseyi Eski Başkanı
Fidel Alejandro Castro Ruz
13 Ağustos 1926 tarihinde Küba’nın ilk çiftliklerinin açıldığı Mayari’de doğdu.
Ailesi İspanyol kökenli. Mayari’de toprak sahibi orta halli bir ailenin ikinci çocuğudur.
1950 yılında Havana Üniversitesi’nden Hukuk doktoru olarak mezun oldu. Bir süre avukatlık yaptı. 1952 seçimlerinde Temsilciler Meclisi için Küba Halk Partisi’nden adaylığını koydu.
26 Temmuz 1953 tarihinde Batista’yı devirmek için kendisine inananların oluşturduğu 125 arkadaşı ile bir gerilla grubu kurdu. Santiago’daki Moncada kışlasına darbe girişiminde bulundu. Bu girişim başarısızlığa uğradı ve tutuklandı. 16 yıla mahkum oldu. Juventud Adasında 21 ay hapis yattı. Aftan yararlanarak serbest bırakıldı.
1955'te Küba'dan ayrılarak Güney Amerika'ya geçti. 26 Temmuz Hareketi adlı yeni bir örgüt kurdu. Gerilla savaşlarını 4 yıl sürdürdü.
Siyasi desteğini yitiren Batista, 31 Aralık 1958'de Dominik Cumhuriyeti'ne kaçtı. Castro 1959'un ilk günlerinde Havana'ya girdi.
Hukukçu Doktor Manuel Urrutia Leo devlet başkanlığına, Castro da başbakanlığa getirildi.
Devlet yapısında yeni düzenlemelerin geliştirildiği 1976 yılında Devlet Konseyi ve Bakanlar Kurulu başkanlığını üstlendi.
Baskıcı bürokrasiye dayanarak toplumsal yaşamdaki yönlendirici rolünü sürdürdü.
31 Temmuz 2006 tarihinde sağlık problemleri nedeniyle yetkilerini geçici olarak başkan yardımcısı ve kardeşi Raúl Castro'ya devretti.
19 Şubat 2008'de bir açıklama yaparak, 1976 yılından beri yürütmekte olduğu Devlet Konseyi Başkanlığı görevini bıraktığını açıkladı.
Dünyada en uzun süreyle iktidarda kalan üçüncü lider.
25 Kasım 2016 tarihinde öldü.
HABER
Obama’dan sürpriz Küba açılımı
Hürriyet 18 Aralık 2014
ABD Başkanı Obama ve Küba Devlet Başkanı Castro, iki ülke arasında yarım asırdan fazladır devam eden husumeti sona erdirmek için tarihi bir adım attı.
İlişkileri normalleştirmek için adım görüşmelere başlayacaklarını açıklayan iki ülke, ilk etapta esir takası yaptı.
ABD ve Küba, sürpriz bir kararla diplomatik ilişkileri normalleştirmek için görüşmelere başlama kararı aldı. İki ülke, ilk etapta esir takası yaptı ve Washington yönetimi, Küba’ya uyguladığı 53 yıllık ambargoyu yumuşatma kararı aldı. Küba 2009 yılında ‘casusluk’ suçlamasıyla 15 yıl hapis cezasına çarptırdığı ABD vatandaşı Alan Gross’u ve adı açıklanmayan bir ajanı daha serbest bıraktı. ABD Başkanı Barack Obama’nın ‘Küba’daki en önemli ajan’ dediği ve adı açıklanmayan casusun Küba vatandaşı ve 20 yıldır hapiste olduğu belirtiliyor. ABD de esir takası kapsamında, 1998’de yakalanan ve 15 yıldır casusluk suçlamasıyla Miami’de tutuklu bulunan ‘Küba Beşlisi’nin hapiste kalan son üç üyesi Gerardo Hernandez, Ramon Labanino ve Antonio Guerrero’yu serbest bıraktı. Yarım asırlık husumet
1959: Fidel Castro liderliğindeki devrimle ABD destekli diktatör Fulgencio Batista devrildi.
1961: CIA’in organize ettiği ABD’deki Kübalılar silahlanarak, Küba’daki Domuzlar Körfezi’ne çıkarma yaptı. Ancak plan başarısızlıkla sonuçlandı. Aynı yıl ABD Küba’ya yönelik yaptırımlara başladı.
1962: Sovyetler Birliği’nin Küba’ya füze yerleştirdiğinin ortaya çıkmasıyla, üçüncü dünya savaşının eşiğine gelindi. Kriz, Küba’daki füzelerin kaldırılmasıyla sona erdi.
1977: Küba ve ABD ilişkileri normalleşmeye başladı. İki ülke karşılıklı olarak ‘çıkar ofisleri’ açtı.
1996: ABD’nin yürürlüğe soktuğu Helms-Burton Yasası’yla ambargo daha da ağırlaştırıldı.
1999: ABD’ye götürülen Kübalı Elian Gonzalez adlı çocuk, iki ülke arasında diplomatik kriz yarattı. Baba Gonzalez’in baskısıyla ABD altı aylık krizi sonlandırarak Elian’ı Küba’ya iade etti.
2002: Eski ABD Başkanı Jimmy Carter Küba’yı ziyaret etti.
2013: ABD Başkanı Obama ve Kübalı mevkidaşı Castro, Güney Afrika’nın efsanevi lideri Nelson Mandela’nın cenazesinde el sıkıştı.
HABER
Küba lideri Fidel Castro hayatını kaybetti
26 Kasım 2016
Küba'nın lideri, 90 yaşında hayata gözlerini yumdu. Castro'nun ölümü, uluslararası haber ajansları tarafından son dakika olarak dünyaya geçildi.
Fidel Castro'nun kardeşi Küba Devlet Başkanı Raul Castro, televizyondan yaptığı açıklamada, "Küba devriminin komutanı bu akşam saat 22.29'da öldü" dedi. Raul Castro, ağabeyinin naaşının Cumartesi günü yakılabileceğini söyledi.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Fidel Castro Özgeçmişi

Fidel Castro Hayatı

Sizde Fidel Castro ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Fidel Castro biyografisi 230 defa okunmuştur. [6600]