Hikmet Fidan Kimdir ?

Hikmet Fidan Biyografisi

Hikmet Fidan Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Hikmet Fidan : Hikmet Fidan HAKKINDA YAZILANLAR
Babam, silah gölgesinde siyaset fikrine karşı çıktığı için öldürüldü
Mustafa Yüksel - Özdemir Özkan
Zaman 18.07.2005
Suikast sonucu hayatını kaybeden HADEP eski Genel Başkan Yardımcısı Hikmet Fidan'ın oğlu Zınnar Fidan, babasının ölümünden bölücü örgüt PKK'yı sorumlu tutuyor.
Oğul Fidan, babasının ‘silah gölgesinde siyasete' karşı çıktığı için öldürüldüğünü belirtiyor. Fidan, “O sadece Kürtlerin Türklerle iç içe, el ele demokrat bir siyaset yapmalarını istiyordu. Silahsız, düşünce gücüyle, beyinle siyaset anlayışı vardı. Babam belki onlara tehdit oluşturduğu için öldürüldü.” diyor.
Zaman'a konuşan Zınnar Fidan, babasının Kürtlerin bildiği ve sevdiği bir isim olduğunu belirtiyor. Ancak cenaze törenine yakın arkadaşlarının bile katılmamasının kendilerini üzdüğünü dile getiriyor. Aynı davayı paylaştığı insanları cenazede görmeyi beklediklerini anlatan Fidan, “Fikir ayrılığına düşmüş olabilirler; ama geçmişte bir dostlukları, bir vefa borçları vardı.” ifadelerini kullanıyor. Zınnar Fidan, babasıyla ölmeden iki gün önce telefonla görüştüğünü ve kendisine Diyarbakır'a gitmeyi düşünmediğini söylediğini kaydediyor. Zınnar Fidan, bunun sebebini şöyle açıklıyor: “Diyarbakır'ın kendisi için tehlikeli olduğunun farkındaydı. Zaten tehditler alıyordu. Tehdit edenlerin Diyarbakır'da ne kadar güçlü olduğunu iyi biliyordu.”
Fidan ailesi, taziye ziyaretinde bulunan DEP eski milletvekilleri Leyla Zana ve Orhan Doğan’a da kırgın. Zana ile Doğan’ın taziye sırasında olayı kınamamaları aileyi hem üzmüş hem de kızdırmış. Osman Öcalan’ın kurduğu Kürdistan Yurtsever Demokratik Partisi (PWD)’nde babasının koordinatör olarak çalıştığının söylenmesine de tepki gösteren Zınnar Fidan, şöyle devam ediyor: “Böyle bir sansasyonun ortadan kalkmasını istiyorum. Babamın üzerinden siyasi rant yapılmasını istemiyorum. Böyle bir şey yok. Bu spekülasyonlar son bulsun. Babamın ölüsünün birilerine rant kapısı olmasını istemiyorum.”
Hikmet Fidan’ın 15 yıllık arkadaşı Mehmet Zeynettin Unay da, merhumun Kürdistan Yurtsever Demokratik Partisi’ne hiçbir zaman katılmadığını vurguluyor. Unay, cenazeden rant elde etmekle suçladığı PWD’nin tanınmak için Fidan’ı sahiplendiğini savunuyor. Diyarbakır Emniyeti’nin olayı aydınlatmasını isteyen Unay, cinayetle ilgili kuşkularını şöyle dile getiriyor: “Hikmet Fidan herhangi birinin telefonu üzerine mahalle arasına gidecek biri değildi. Onu çok iyi tanıyan, bilen birinin davetiyle oraya gitti. Bir yere çekildi. Vurulduktan sonra üstü aranmış, cüzdanı, gözlüğü, parası, cep telefonu, kimliği incelenmiş. Sonra bunların tamamı başucuna bırakılmış. Bunların tamamında da parmak izi var. Diyarbakır polisi görevini yapmazsa şaibe altında kalır.”

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Hikmet Fidan Özgeçmişi

Hikmet Fidan Hayatı

Sizde Hikmet Fidan ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Hikmet Fidan biyografisi 144 defa okunmuştur. [4603]