Hulusi Yahyagil Kimdir ?

Hulusi Yahyagil Biyografisi

Hulusi Yahyagil Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Hulusi Yahyagil : Hulusi Yahyagil (1896) 1896 yılında Elazığ'ın Kesrik Mahallesi'nde dünyaya gelen Yahyagil, 1. Dünya Harbi'ne katılarak askerî başarılar elde etti. 1925 yılında Harbiye'den asteğmen olarak mezun olan Yahyagil, yurdun çeşitli yerlerinde görevlerde bulundu. 1950 yılında albaylıktan emekli olan Yahyagil, 26 Temmuz 1986 tarihinde vefat etti. Sevenleri temmuz ayının son pazar günü bir araya gelerek, Hacı Hulusi Yahyagil'i anıyor. Emekli Albay Hacı Hulusi Yahyagil, Said Nursi'nin hem talebesi hem de sırdaşı olarak tarihte yerini aldı. Said Nursi'nin vefatından önce vasiyetini ve birçok belgesini Hacı Hulusi Yahyagil'e teslim ettiği belirtiliyor.
HAKKINDA YAZILANLAR
Bediüzzaman’ın talebesi Albay Hulusi Yahyagil’e mevlitli anma
Murat Gezer
zaman01.08.2005
Elazığ'ın yetiştirdiği dava ve gönül adamı, aynı zamanda Bediüzzaman Said Nursi'nin talebelerinden Hacı Hulusi Yahyagil, vefatının 19. yıldönümünde mevlitle anıldı.
Elazığ-Malatya karayolu üzerindeki Muhammed Orakçıoğlu'nun çiftliğinde gerçekleşen yıldönümü mevlidine Hulusi Yahyagil'in yurtiçi ve yurtdışından binlerce seveni katıldı. Mevlit öncesi Hacı Hulusi Yahyagil'in Harput'taki aile mezarlığında da anma programı düzenlendi.
Yaklaşık 5 bin insanın katıldığı mevlit merasiminde vatandaşlar için çiftliğin bahçesine gölgelik yapılarak yerlere kilim ve halı serildi. Saat 14.30'da sona eren programda misafirlere kavurma, pilav, şerbet ve ayran dağıtıldı. Hacı Hulusi Yahyagil'i anma programına Mustafa Sungur, Abdullah Yeğin, Salih Özcan ve Hüsnü Bayramoğlu ile Bediüzzaman'ın hariciye nazırım dediği Nusret Kocabay Hoca da katıldı. Programda Elazığ'da bulunun AK Parti milletvekilleri Zülfü Demirbağ ve Şemsettin Murat da hazır bulundu.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Hulusi Yahyagil Özgeçmişi

Hulusi Yahyagil Hayatı

Sizde Hulusi Yahyagil ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Hulusi Yahyagil biyografisi 111 defa okunmuştur. [4628]