İlham Aliyev Kimdir ?

İlham Aliyev Biyografisi

İlham Aliyev Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

İlham Aliyev : İlham Aliyev Azerbaycan Cumhurbaşkanı
24 Aralık 1961 tarihinde Bakü'de doğdu. Yeni Azerbaycan Partisi (YAP) kaynaklarına göre, orta öğretimini 1967-1977 yılları arasında Bakü'de tamamlayan İlham Aliyev, 1977'de Moskova Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Fakültesi'ne girdi. Üniversite eğitimini 1982'de tamamlayan Aliyev, aynı üniversitede asistan olarak kalmaya hak kazanırken, 1985 yılında Tarih ve Uluslararası İlişkiler konulu master tezini tamamladı ve üniversitede 1990 yılına kadar öğretim görevlisi olarak çalıştı.
İlham Aliyev, 1991 ve 1994 yılları arasında Moskova ve İstanbul'da çeşitli ticari faaliyetlerde bulundu. Azerbaycan devlet petrol şirketi SOCAR'ın başkan yardımcılığını Mayıs 1994'ten itibaren üstlenen İlham Aliyev, 1995 ve 2000 yılı genel seçimleri sonucunda milletvekili olarak Milli Meclis'e girdi. Babası Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in Genel Başkanlığını yürüttüğü YAP'ın Genel Başkan Yardımcılığına 1999 yılında seçilen İlham Aliyev, 1997'den beri Milli Olimpiyat Komitesi'nin başkanlığını da yapıyor.
Azeri Türkçesi'nin yanı sıra Rusça, İngilizce ve Fransızca'yı çok iyi bildiği ifade edilen İlham Aliyev'in 2 kızı ve 1 oğlu bulunuyor.
HABER
Baku'den Ankara'ya Dostluk Köprüsü
11 Eylül 2012
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısı için bulunduğu Kebele'de Cumhurbaşkanı İ lham Aliyev ile biraraya geldi.
Cumhurbaşkanı Aliyev ve eşi Mihriban Aliyev, Başbakan Erdoğan ve beraberindeki heyeti taşıyan "ANA" uçağını Kebele Havaalanı'nda karşıladı.

İlham Aliyev ve Mihriban Aliyev, Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'a, konaklayacakları Gafkas Riverside Oteli'ne kadar refakat etti.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaklaşık bir saat süren baş başa görüşmeden sonra, heyetler arası görüşmelere geçildi.

Yapılacak müzakerelerin ardından enerji, ulaştırma, ticaret ve medya alanında işbirliği anlaşmalarının imzalanması planlanıyor.

-6 bakan eşlik ediyor-

Azerbaycan temaslarında Başbakan Erdoğan'a Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, TİKA Başkanı Serdar Çam ve diğer yetkililer eşlik ediyor.
HABER
Azerbaycan'da galibi belli olan seçim
ntv 8 Ekim 2013

Azerbaycan'da cumhurbaşkanlığı seçimleri için yarın halk sandık başına gidiyor. Muhalefet ilk defa ortak bir aday çıkardı. Ancak Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in 5 yıl daha aynı koltukta oturacağına kesin gözüyle bakılıyor.
Azerbaycan'da yarın yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için 5 milyon seçmen yarın sandık başına gidecek. Seçimde, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile birlikte 9 aday yarışacak.
Azerbaycan'da muhalefet ilk defa ortak bir aday çıkarmasına rağmen, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev seçimleri kazanacağından emin olduğu için seçim kampanyası yürütme gereği bile duymadı.
Muhalefet ilk defa ortak bir aday konusunda uzlaşarak, tarihçi Cemil Hasanlı liderliğinde cumhurbaşkanlığı seçimlerine girmesine rağmen, seçimin demokratik olmayacağını savunuyor.
Azerbaycan'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde iki kere oy kullanmayı önlemek için seçmenlerin parmağına ultraviyole ışınla görülebilen mürekkep sürülecek.
10 ADAY YARIŞACAK
Cumhurbaşkanlığı adaylığı için 22 kişinin başvurduğu ancak çeşitli nedenlerle sadece 10 kişinin başvurusunun kabul edildiği seçimlerde, mevcut Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan muhalefetinin yeni oluşturduğu ve Milli Şura adını verdikleri koalisyonun ortak adayı Prof.Dr. Cemil Hesenli, Ümit Partisi Başkanı İgbal Ağazade, Birleşik Halk Cephesi Partisi Genel Başkanı Kudret Hasanguliyev, Muasır Müsavat Partisi Genel Başkanı Hafız Hacıyev, Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Araz Alizadev, Demokrat Parti Başkanı Serdar Celaloğlu, Milli Diriliş Harekatı Partisi Genel Başkanı Ferec Guliyev, Milletvekili Zahit Oruç ve Adalet Partisi Başkanı İlyas İsmayılov yarışacak.HABER
İlham Aliyev yeniden Cumhurbaşkanı
9 Ekim 2013
Azerbaycan'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini resmi olmayan ilk sonuçlara göre, yüzde 84,68 oyla mevcut Cumhurbaşkanı İlham Aliyev kazandı.
Azerbaycan'da, resmi olmayan ilk sonuçlara göre, oyların yüzde 84,68'ini alarak yeniden cumhurbaşkanı seçilen İlham Aliyev'i, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç birlikte tebrik etti.
Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç onuruna resmi konutta verdiği yemek esnasında Aliyev'i telefonla aradı. Erdoğan ve Yanukoviç, Aliyev'i seçimlerdeki başarısından dolayı tebrik ederek başarılar diledi.
İki lider, Aliyev'e, cumhurbaşkanlığına yeniden seçilmesinden duydukları memnuniyeti iletti.HABER
Türkiye-Azerbaycan kardeşliği devlet nişanları ile pekişti
Zaman 12 Kasım 2013
TürkiyeAzerbaycan kardeşliğini pekiştirmek adına iki ülke Cumhurbaşkanlarına birbirlerine devlet nişanlarını tevdi etti. Çankaya Köşkü’nde düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, kardeşlik ve birliktelik mesajları verdi.
HABER
Aliyev'den Sarkisyan'a cevap: Burada Türkiye yok ama ben varım
26 Nisan 2014
Türkiye’nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yaptığı Ermenilere taziye açıklamasının yankıları sürüyor. Açıklama, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da yapılan 'AB-Doğu Ortaklığı Zirvesi'ne de damgasını vurdu. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye'ye yönelik eleştiriler karşısında "Burada Türkiye yok ama ben varım" diye konuştu.
Açıklama nedeniyle zirveye katılan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan arasında bir süre sertlik yaşandı.
Sarkisyan zirvede yaptığı konuşmanın önemli bir bölümünü Türkiye’yi suçlayıcı soykırım iddialarına ayırınca, Aliyev buna tepki gösterdi. Mammadov zirvede yaşananlarla ilgili Twitter hesabında Türkçe, Azerice ve İngilizce olarak şunları yazdı:
“Sarkisyan, Doğu Ortaklığı Zirvesi'nde tüm konuşmasını, sözde soykırımla ilgili saçma savlarıyla Türkiye’ye saldırıya adadı. İlham Aliyev Sarkisyan’a, ‘Bilyorsunuz ki, Türkiye burada temsil olunmuyor, bundan yararlanıyorsunuz. Ama ben buradayım, size cevap veriyorum’ dedi.” HABER
Ermeni birlikleri saldırdı!
1 Ağustos 2014
9 Azerbaycan askeri şehit oldu.
Azerbaycan'ın Ermenistan ile sınır hattı köylerinde dün geceden itibaren devam etmekte olan sıcak çatışma sonucu 9 Azerbaycan askeri hayatını kaybetti, bir sivil vatandaş ise ağır yaralandı.
Çatışmanın Azerbaycan'ın Ermenistan'la sınır hattı bulunan köylerinde Ermenistan tarafının sızma girişimleri sonucu ortaya çıktığı belirtildi. Ermenistan Tovuz Şehri, Gazag şehri sınır hattı köylerinde çatışmanın hala devam etmekte olduğu bildirildi.

Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva DHA muhabirine yaptığı açıklamada, "Cephede düşmanın provokasyonlarına cevap vererek şehit olan kardeşlerimizin hepsine Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun" dedi.
En son çıkan oyunları mı merak ediyorsunuz? Oyun tutkunları buraya!HABER
Cumhurbaşkanları Erdoğan, Aliyev, Margvelaşvili Kars’ta TANAP’ın temelini attı
17 Mart 2015
CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili ile birlikte yaklaşık 10 milyar dolara çıkacak TANAP’ın (Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı) temel atma törenine katıldı.
HABER
Azerbaycan seçimlerinde kazanan yine Aliyev
2 Kasım 2015
Türkiye'yle aynı gün kardeş Azerbaycan'da da seçimler vardı. Seçimlerin galibi Cumhurbaşkanı Aliyev'in partisi Yeni Azerbaycan Partisi oldu. Seçimlerin demokratikliği ise halen tartışılıyor.
Azerbaycan'da başlıca muhalefet partilerinin boykot ettiği parlamento seçimlerini, iktidardaki Aliyev'in Yeni Azerbaycan Partisi kazandı.
Seçim Komisyonu'ndan yapılan açıklamada Yeni Azerbaycan Partisi'nin 125 sandalyeli parlamentoda 75 üyelik kazandığı belirtildi. Kalan sandalyeleri ise bir dizi küçük muhalefet partisi ve Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e sadık isimler kazandı.
Azerbaycan muhalefeti, hükümeti muhalifleri hapse atmakla suçluyor. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı AGİT hükümetin kısıtlamalarını gerekçe göstererek seçime uluslararası gözlemci göndermedi.
Oylamada 10'dan fazla partinin yarışmasına karşın uzmanlar, hükümete gerçekten muhalefet eden partilerin seçime katılmadığını söylüyor.
Seçimde 10’dan fazla partinin yarışmasına karşın; uzmanlar, hükümete gerçekten muhalefet eden partilerin seçime katılmadığını söylüyor. 5,9 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede, seçime katılım oranı da yüzde 55,7’de kaldı.
HABER
Azerbaycan tek taraflı ateşkes ilan etti!
3 Nisan 2016
Ermenistan ve Azerbaycan arasında yıllardır tartışma konusu olan Karabağ'da gerilim tırmandı. Cephe hattında havan topu ve tankların kullanıldığına dair açıklamalar gelirken, iki tarafta da kayıplar olduğu belirtiliyor.
Ankara, saldırgan Erivan’ı ateşkese uymaya çağırdı. Rusya da devreye girdi.
Yaşanan bu sıcak gelişmelerin ardından Azerbaycan'dan flaş bir açıklama geldi. Buna göre Azerbaycan cephe hattında tek taraflı ateşkes ilan etti!
HABER
Azerbaycan ve Ermanistan anlaşıyor
22 Haziran 2016
Dağlık Karabağ konusunda prensipte anlaştılar
20 Haziran'da St. Petersburg'da Azerbaycan, Rusya, Ermenistan liderlerinin gerçekleştirdiği 'Dağlık Karabağ'a dair toplantıda aşamalı çözüm için prensip anlaşmasına varıldığı bildirildi.
Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Dış İlişkiler Şube Müdürü ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Novruz Memmedov, Azerbaycan ve Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'da aşamalı çözüm için prensip anlaşmasına vardığını bildirdi.
Memmedov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın 20 Haziran'da St. Petersburg'da gerçekleştirdiği Dağlık Karabağ toplantısının sonuçlarını anlattı.
Toplantıda, Dağlık Karabağ sorununun aşamalı çözümü üzerinde durulduğunu belirten Memmedov, "Aşamalı çözüm ise şöyledir. İlk önce işgal altındaki 5 ilin tahliye edilmesi (Ermenistan ordusunca), daha sonra iki ilin tahliye edilmesi ve (Dağlık Karabağ ve Ermenistan arasındaki) koridorun belirlenmesi. Daha sonra ise Dağlık Karabağ'ın statüsünün belirlenmesi. Taraflar bu yönde prensip anlaşmasına vardı." dedi.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

İlham Aliyev Özgeçmişi

İlham Aliyev Hayatı

Sizde İlham Aliyev ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

İlham Aliyev biyografisi 156 defa okunmuştur. [5499]