İshak Alaton Kimdir ?

İshak Alaton Biyografisi

İshak Alaton Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

İshak Alaton : İshak Alaton (1927) işadamı
Alarko Şirketler Topluluğu Eş Başkanı
1927 yılında İstanbul'da doğdu. 8. sınıfa kadar Şişli Terakki'de ve St Michel'de okudu. Yokluklar yüzünden liseden sonra okuyamadı. Ailesine bakabilmek için Mehmet Kavala şirketinde getir götür işlerine başladı. Volvo ithal eden şirket aracılığıyla İsveç Konsolosu ile tanışınca şansı değişti. İsveç'te bir lokomotif fabrikasında kaynakçılık yapmaya başladı. Bu yıllar dünya görüşünün şekillendiği, sosyal demokrasiyle tanıştığı yıllar oldu. 28 yaşında Türkiye'ye dönerek Üzeyir Garih'le Bankalar Caddesi'nde Vefai Han'da bir göz odada ortaklık kurdu. Alarko Holding'in temeli atılmış oldu.
Alaton 11 Eylül 2016 tarihinde İstanbul'da vefat etti.
Görüşleri
Alaton, 2000 yılında Star Gazetesi'nde yayınlanan röportajda Jale Özgentürk'e verdiği demeçte "1950'li yıllarda sosyal demokratım demek yürek isterdi. Ben bu felsefeyi savundum. Anlatmaya çalıştım ama gerçek anlamıyla kimse öğrenemedi" demekten kendini alamadı.
Alaton, özlediği Türkiye'yi "İnsan haklarına saygılı demokrasiyi özümsemiş; insanların görüşlerini açıkça ortaya koyabilecekleri, konuşabildikleri, bağırabildikleri, saygının egemen olduğu, barıştan yana, Güneydoğusu'yla barışmış bir devlet istiyorum. Türkü, Kürtü, Süryanisi önemsizleşmiş, TC vatandaşı olma gururu taşıyan bir saygın ülke var rüyamda..." diye tanımlıyor.
HABER
Alaton: Kader değil günah
Milliyet 15 Mayıs 2014
İşadamı İshak Alaton, Soma’daki maden faciasını “Kader değil günah” sözleriyle niteledi ve bu günahta kendi dahil bütün sanayicilerin payı olduğunu söyledi.
BÜTÜN SANAYİCİLERİN BUNDA PAYI VAR
CNBC-e’ye konuşan işadamı İshak Alaton, “Soma’daki olay bir kader değildir. Soma’daki olay bir günahtır. Büyük bir günahtır. İnsanın yarattığı bir günahtır” dedi. “Ben diyorum ki biz sanayiciler olarak bugün İstanbul Sanayiciler Odası toplantısında söyleyebilirim, bütün sanayicilerin bunda payı var. Bu günahı hep birlikte idrak etmeliyiz, paylaşmalıyız. Ben dahilim bu günahın içinde, çünkü zamanında alınması gereken tedbirleri anlatamamışız” diyen Alaton, şöyle devam etti: “Halbuki bu tedbirler Almanya’da alındı. Almanya bugün Türkiye’den birkaç kat fazla kömür üretiyor ve bütün kömür endüstrisinin hammaddesini kendi içinden temin ediyor. Fakat hiç böyle olaylar olmuyor, çünkü gereken tedbirler alınıyor.”
TEDBİRLER ÇOK KOLAY
Alınması gereken tedbirlerin çok kolay olduğunu ifade eden Alaton, "Kömür çıkarmak için kazma ve kürekle adam gönderilmiyor. Almanya bunu çoktan aştı. Onun yerine robotları kullanıyor. Herhangi bir olay karşısında makineyi kaybediyor, insanı kaybetmiyor" şeklinde konuştu.
TÜRKİYE'DE İNSAN UCUZ MAKİNE PAHALI
Alaton, “Almanya insana kıymet veriyor, makineyi gözden çıkarabiliyor. Türkiye’nin özelliği ise makineye yatırım yapmıyor, insanı kolaylıkla gözden çıkarıyor. Çünkü Türkiye’de insan çok ucuzdur, makine pahalıdır. Problem orada” dedi.
MAKİNE YAPIP İNSANI KORUYALIM
Alaton, “Ben diyorum ki, makineyi yapalım ve insanı koruyalım. Hepsi bu kadar” diye ekledi.
VEFAT-HABER
Ünlü işadamı İshak Alaton hayatını kaybetti
11 Eylül 2016
Alarko Holding'in kurucusu ünlü işadamı İshak Alaton'un dün Beylikdüzü'nde özel bir hastane kalp yetmezliği nedeniyle vefat ettiği öğrenildi.
Şirket acı haberi sosyal medyadan 'Şirketimizin kurucu ortağı olan Sn. İshak Alaton'u kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Başımız sağolsun...' mesajıyla duyurdu.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

İshak Alaton Özgeçmişi

İshak Alaton Hayatı

Sizde İshak Alaton ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

İshak Alaton biyografisi 144 defa okunmuştur. [3450]