Jacob Frenkel Kimdir ?

Jacob Frenkel Biyografisi

Jacob Frenkel Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Jacob Frenkel : Jacob Frenkel yönetici
İsrail Merkez Bankası Eski Başkanı
Jacob Aharon Frenkel
1943 doğumlu. Kudüs İbrani Üniversitesi'nde ekonomi ve siyaset bilimi okudu. Chicago Üniversitesi'nde ekonomi dalında yüksek lisans ve doktora yaptı. 1973 yılında profesörü olarak atandı. 1987 yılında üniversite öğretim üyesi oldu.
1987'den 1991 yılına kadar Uluslararası Para Fonu'nda araştırma direktörü olarak görev yaptı. 1991 ve 2000 yılları arasında İsrail Merkez Bankası Başkanı olarak görev yaptı.
Amerikan sigorta şirketi American International Group Başkan Yardımcısı seçildi. 2007 Ağustos ayında Washington merkezli bir grubun başkanı oldu. Ayrıca İsrail merkezli biyoteknoloji firması danışma kurulu üyesi.ENGLISH BIOGRAPHY
(born in 1943)
Frenkel studied economics and political science at the Hebrew University of Jerusalem and gained an M.A. and doctorate in economics at the University of Chicago. He was a faculty member of the university from 1973 to 1987, where he was appointed David Rockefeller Professor of International Economics.
From 1987 till 1991, he served as Director of Research at the International Monetary Fund.
Between 1991 and 2000 he served as Governor of the Bank of Israel.
He is currently Vice-Chairman of the American insurance corporation American International Group. He is also chairman of the Washington based economics organisation, the Group of Thirty, and in August 2007, he joined the advisory board of an Israel based biotech firm BrainStorm Cell Therapeutic, Inc.
Frenkel's lucrative compensation as the vice chairman of AIG and his repeat preaching on the elasticity of the global financial system that have proved false in the 2008 financial system crash are viewed by many to symbolize the short-sightedness and greed spread throughout Wall Street over the recent years.
HABER
İsrail mucizesinin mimarı programı konuşmaya geldi
Seçkin Ürey
Milliyet 5 Haziran 2001
Derviş’in özel davetiyle Türkiye’ye gelen, Merrill Lynch International’ın Başkanı Jacob Frenkel, "Programın başarısı onu anlatana da bağlı" dedi
İsrail Merkez Bankası Başkanı’yken yaptığı reformlar sayesinde İsrail’in yüzde 500’lerde seyreden enflasyonunu yüzde 10’lara düşüren adam olarak tanınan, İsrail eski Merkez Bankası Başkanı Jacob Frenkel, Devlet Bakanı Derviş’in davetlisi olarak Türkiye’ye geldi.
Halen Merrill Lynch’in Başkanı olan Frenkel’i Bankalar Birliği Genel Sekreteri Ekrem Keskin karşıladı. Frenkel, Atatürk Havaalanı’nda Milliyet’e yaptığı açıklamada "Çok başarılı görüşmeler yapacağımızdan eminim. Ekonominin satbilizasyonu, enflasyonun indirilmesi ve finansal sektörün sağlıklı bir yapıya kavuşabilmesi için yapılması gerekenler var" dedi.

‘Anlatana bağlı’
Başarının kaumoyu desteğine bağlı olduğunu belirten Frenkel, "Porgramı anlatanın, bu anlatımdan elde edeceği başarı da şansını artıracaktır. Derviş’in açıklık politikası çok önemli. Buraya gizli kapaklı şeyler konuşmaya gelmedik" diye konuştu.
Frenkel Havaalanı’ndan Çırağan Sarayı’na gitti. Kendisinden bir saat kadar sonra İstanbul’a gelen ve Şevket Sabancı’nın Kandilli’deki yalısına giden Derviş de saat 23.00 sıralarında Çırağan’a geldi. Derviş, Çırağan’a gelişinde, Şevket Sabancı’nın yalısında, Toyota yetkilileri ile, Türkiye’ye yapacakları yatırımlar konusunda görüştüklerini söyledi. Derviş’in aynı otelde kalan Frenkel ile bu gece kısa bir görüşme yapması, yarın da esas görüşmelere geçilmesi bekleniyor.

Derviş gibi çağırılmıştı
Derviş ile Jacop Frenkel’in görüşmesinde İsrail’in deneyimleri üzerinde görüş alış verişi yapılacak. Serbest kur ve enflasyon hedeflemesi görüşmenin ağırlıklı konuları arasında yer alacak. Görüşmelere, İsrailli, dünyaca tanınmış akademisyenler Prof. Ben Sharar ile Prof. Elhanan Helpman da bulunacak. Derviş’in ekibinde ise Hazine Müsteşarı Faik Öztrak ve Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti yeralacak. Frenkel yarın da Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu üyeleri ile görüşecek.
Jacob Frenkel de 1991’de İsrail ekonomisindeki sorunları gidermek ve enflasyon problemini aşmak için İsrail’e çağrılmıştı.
HABER
Frenkel: Unutmayın bu son kurşununuz
Gila Benmayor
Hürriyet 7 Haziran 2001
Devlet Bakanı Kemal Derviş ve ekibiyle bir günlük zirve toplantısı için beraberinde enflasyon hedeflemesi konusunda dünyaca tanınmış iki İsrailli ekonomist olduğu halde İstanbul'a gelen İsrail Merkez Bankası eski Başkanı Jacob Frenkel ‘‘Sadece bir kurşununuz kaldı. Bu yüzden başarmalısınız’’ dedi.
Halen Merrill Lynch İnternational'ın başkanı olan Frenkel, Prof. Haim Ben Shakar ve Prof. Elhanan Helpman ile birlikte önceki gece geç saatlerde, vinde İsrailli ve Türk işadamlarını buluşturan İsrail Başkonsolosu Amira Arnon'nun davetine geldi.
‘‘Derviş ile kahvaltıya ancak şimdi son verdik’’ diyerek etrafındakilerle şakalaşan Frenkel, Çırağan'da yaklaşık dokuz saat süren zirveyle ilgili bazı bilgiler verdi. Sabah Derviş ile birlikte Hazine Müsteşarı Faik Öztrak, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti ile biraraya geldiklerini anlatan Frenkel, ‘‘Derviş ve yeni Merkez Bankası Başkanı arasındaki uyum ve işbirliği mükemmel. Keşke İsrail'de de böyle olsaydı. İkinci nokta ekip son derece profesyonel. Üçünc nokta ise program konusunda son derece açık ve net konuşuyorlar.Bu ekipten müthiş etkilendim’’ dedi.
Frenkel, ‘‘Ekonomik program son derece kapsamlı. Bunun iyi kamuoyuna iyi anlatılması gerekir. Derviş bu konuda iyi yol aldı. İMF şimdiye kadar en büyük mali yardıma Türkiye'ye verdi. Şu nedenlerden ötürü başaracağınıza inanıyorum:
Programın dizaynı iyi
Uluslararası destek var
En önemlisi bundan önceki başarısızlıklar nedeniyle tek bir kurşununuz kaldığının farkındasınız. Ve başaracaksınız.’’

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Jacob Frenkel Özgeçmişi

Jacob Frenkel Hayatı

Sizde Jacob Frenkel ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Jacob Frenkel biyografisi 133 defa okunmuştur. [3363]