Jeff Bezos Kimdir ?

Jeff Bezos Biyografisi

Jeff Bezos Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Jeff Bezos : Jeff Bezos amazon.com kurucusu
işadamı
12 Ocak 1964 tarihinde New Mexico eyaletinin Albuquerque şehrinde doğdu. Annesinin adı Jacklyn Gise Jorgensen ve babası Ted Jorgensen’dur. 18 yaşından küçük bir anneden doğdu. Babası o doğar doğmaz evden kaçtı. Annesinin ikinci eşi petrol mühendisi Miguel Bezos'du. İkinci babası onu nüfusuna aldı. Aile Miami'ye taşındı.
Eğitim hayatında çok başarılı bir grafik çizdi. River Oaks İlköğretim Okulu bitirdi. Üstün Yetenekli Çocuklar Lisesi'ni ve Princeton Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Fakültesi'ni birinci olarak bitirdi. Yaz tatillerini dedesinin Texas'daki çiftliğinde sığır bakıcısı ve traktör tamircisi olarak geçirdi.
1986 yılında üniversite diplomasını aldı. Fitel firması Priceton mezunu çalışanlar aramaktaydı. Fitel’in onbirinci elemanı oldu. Şubat 1987’de teknoloji ve iş geliştirme müdür yardımcılığına terfi etti.
23 yaşında aynı anda, şirketin New York ve Londra ofislerinde çalışan 12 programcı ve analisti yönetiyor, tasarım, programlama ve test aşamalarını denetliyordu. Fitel’in en büyük müşterilerisi olan yatırım bankası Salomon Brothers gibi önemli müşterilerle ilişkileri idare ediyordu.
Nisan 1998’de başkan yardımcısı asistanı olarak Wall Street'de bir yatırım bankası olan Bankers Trust Company’e geçti. 10 ay sonra, 26 yaşında Banker Trust tarihinin en genç başkan yardımcısı oldu. Aralık 1990’da D.E Shaw Hedge Fon şirketinde başkan yardımcısı olarak işe alındı. Bu Fon'da çalışırken 1993’de yardımcısı Mackenzie Tuttle'la evlendi.
D.E Shaw şirketine araştırmalar neticesinde bir şirketin internetdeki ilk adımının kitap satışı olmasını önerdi. Kabul edilmeyince istifa edip kendisi bu işe girişti.
amazon.com ile dünyanın daha önce hiç görmediği bir şeyi kurdu. İnternetin en tanınmış markalarinden birini oluşturdu. Dünyanın en zengin adamlarından biri oldu.
Özellikle internet üzerinden her türlü video oyunu, kitap ve CD gibi ürünlerin satışına ağırlık veriyor. Forbes'a göre 19 milyar dolar varlığı ile Amerika'nın 17. nci en zengin adamıdır. HAKKINDA YAZILANLAR
Amazon.com ve Yaratacısı Jeff Bezos
Dünyayı Değiştiren İş Modelinin Soluk Kesen Gerçek Öyküsü
Robert Spector
Çeviren:Zeynep Yelçe
Yayın Yılı: 2001
SCALA YAYINCILIK
Amazon.com hayal ettiği herşeyi başaracak mı?
Yoksa, internet tarihinde bir dipnot olarak mı kalacak?
Veya her ikisi mi?
Jeff Bezos, amazon.com ile dünyanın daha önce hiç görmediği bir şeyi kurdu. İnternet'in en tanınmış markasını yarattı, dünyanın en zengin adamlarından biri oldu. Yakın zamanda, Time dergisi tarafından Yılın Adamı seçildi ve "sanal ticaretin kralı" olarak taçlandırıldı. Yine de, bütün başarısına ve basının ilgisine rağmen, amazon.com'un asıl öyküsü gerçekte hiç anlatılmadı. Gazeteci-yazar Robert Spector amazon.com'un inanılmaz yükselişini kaleme aldığı bu aydınlatıcı ve tarafsız öyküde, şirketin yaratılışının, sarsıntılı bugününün ve belirsiz geleceğinin perde arkasındaki sürükleyici gerçek öyküyü gözlerimizin önüne seriyor...

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Jeff Bezos Özgeçmişi

Jeff Bezos Hayatı

Sizde Jeff Bezos ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Jeff Bezos biyografisi 268 defa okunmuştur. [3699]