Jomo Kenyatta Kimdir ?

Jomo Kenyatta Biyografisi

Jomo Kenyatta Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Jomo Kenyatta : Jomo Kenyatta (1894) Kenya Eski Devlet Başkanı

1894 yılında doğdu. Doğu Afrika’nın en ünlü kabilesi olan Kikuyular'a mensuptur. 10 yaşında öksüz bir çocukken, İskoç misyonerler onu himayelerine aldı. O zaman ki adı 'Kamua Ngengi’ydi. Çocukluğu, bu misyonerlerin yanında geçti. Papazlar ona 'Johnstone' adını verdi. Biraz büyüyünce Nairobi Su İşleri’nde memur oldu.
1922 yılında Kikuyu Merkez Birliği’ne (KAC) katıldı, Genel Sekreter oldu. Birlik, onu 1929’da Kenyalıların haklarını savunsun diye Londra’ya gönderdi. Orada uzun yıllar kaldı. Londra’da üniversiteye girdi. Ünlü antropoloji profesörü Milanovaski’nin en gözde öğrencisi oldu. Profesörün desteğiyle Kikuyu kabilesinin tarihini inceleyen bir eser yazdı. 'Kenya Dağına Bakarken' adlı bu kitap, bir Afrikalı tarafından yazılmış ilk ciddi inceleme sayılabilir. Rusya’da iki yıl kalıp Moskova Üniversitesi’nde antropoloji okudu.
1945 yılında Manchaster’de toplanan Pan-Afrika Federasyonu Kongresi’ni yönetti. 1944 yılında kurulan Kenya Afrika Birliği’ne geçti. Örgütü kısa zamanda geliştirip, çalışmalarını hızlandırdı. Afrikalıların kendi öğrencileri için kurdukları 'Bağımsız Okullar Birliği' ile ilgilendi. Afrikalılar üzerinde büyüleyici bir gücü oluştu.
Kenya Afrika Birliği için çizdiği siyah, kırmızı, yeşil renkli bayrak herkesin elinde dolaşıyordu. Siyah; Afrika halkını, yeşil; yurdu, kırmızı; kurtuluş için dökülen ve dökülecek kanı temsil ediyordu.
İngilizler o sırada başlayan Mau-Mau ayaklanmasından onu sorumlu tuttu. 1952 yılında onu tutukladılar. Bu ayaklanma, Afrika’da beyazlara karşı açılan ilk ulusçu ayaklanmaydı. Mau-Mau’ların başında ülkesini emperyalistlerin boyunduruğundan kurtarıp bağımsızlığa kavuşturmaya çalışıyordu. Duruşması Kenya’nın ıssız ve gizli bir bölgesinde yapıldı. Sonunda yedi yıl hapis, bir yıl da sürgün cezasına çarptırıldı. O cezaevindeyken Kenya ulusal bağımsızlık eylemi zafere ulaştı. 1963 yılında ülkede sömürge yönetimi son buldu. Kenya Cumhuriyeti kuruldu.
61 yaşında özgürlüğüne kavuştu. Önce başbakanlığa sonra da Kenya Devlet Başkanlığı’na getirildi. 1978 yılında öldü.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Jomo Kenyatta Özgeçmişi

Jomo Kenyatta Hayatı

Sizde Jomo Kenyatta ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Jomo Kenyatta biyografisi 103 defa okunmuştur. [3156]