Kamil Polat Kimdir ?

Kamil Polat Biyografisi

Kamil Polat Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Kamil Polat : Kamil Polat (1889) emekli asker
1889 yılında Tokat'ın Niksar ilçesinde doğdu. Hasan Lütfü Bey'le Sultan Hanım'ın oğludur. Erzurum Askeri Lisesi'ni ve Harb Okulu'nu (1908) bitirdi. Süvari teğmeni olarak Van'da bulunan 23'üncü Süvari Alayı'na atandı. 1910 yılında olağanüstü yetkili bir takip birliğinin komutanı olarak Aydın yöresinde Çakırcalı Mehmet Efe'nin takibinde görevlendirildi.
Birinci Dünya Savaşı'nda Teşkilatı Mahsusa’da görevlendirildi. Gerilla savaşları yapmak üzere İran Azerbeycanı'na gönderildi. Burada ünlü hatip Ömer Naci, Reşit, Ethem Bey'ler ile birlikte akıncı birliklerine komuta ederek Rus işgal kuvvetleriyle çarpıştı.
Mütarekeden sonra yüzbaşi rütbesinde Milli Mücadele’ye katıldı. Sivas'ta Mustafa Kemal Paşa ve Rauf Bey'lerin talimatıyla oluşturduğu bir süvari birliğiyle ve Uzunyayla - Göksun yöresinden topladığı Kafkaslı gönüllülerle Maraş cephesine yardıma gönderildi (Ocak 1920). Maraş Kuvayı Milliye'sinin önderi Aslan Bey ve Antep Kuvayı Milliye Komutanı Şefik Özdemir Bey'le işbirliği yaparak istilaci Fransız güçlerine karşı savaştı. Kilis cephesi Kuvay-ı Milliye Komutanı olarak halk arasında Polat Paşa adıyla ün saldı. İlk karargahını kurduğu Polatbey (Eski Cercik) köyü ve Islahiye'ye bağlı olan Polateli (eski Münbuç) bucağı bugün onun adını taşımaktadır. Kilis'in fahri hemşehrisi olarak kabul edildi.
Çeşitli askeri görevlerde ve şube başkanlıklarında bulundu. Süvari albaylığından emekli oldu. Ankara'da öldü.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kamil Polat Özgeçmişi

Kamil Polat Hayatı

Sizde Kamil Polat ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Kamil Polat biyografisi 141 defa okunmuştur. [3044]