Kaptan Cook Kimdir ?

Kaptan Cook Biyografisi

Kaptan Cook Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Kaptan Cook : Kaptan Cook İngiliz denizci ve kaşif

James Cook
1728 yılında İngiltere'nin Yorkshire şehrinde doğdu. Yoksul bir tarım işçisinin oğlu. Kısa süreli bir öğrenimden sonra babasının yanında çalışmaya başladı. Onsekiz yaşına gelince, kömür taşıyan bir ticaret gemisinde miço olarak denizcilik hayatına adım attı. Micoluktan artakalan zamanlarında, kendi kendine matematik çalışıyordu. 1755'te Kraliyet Donannasına girdi ve yeteneğiyle üstlerinin ilgisini çekti. Başarılı çalışmalarıyla rütbeler aldı, sürekli yükseldi. Kaptan Cook, yetenkli ve usta bir denizci olduğu kadar, harita çalışmaları ve iskorbüt hastalığına çare bulmasıyla da ünlüdür. On sekizinci yüzyıl denizcileri arsında bir sorun olan ve C vitamini eksikliğinden ileri gelen iskorbütü; temizlik, iyi havalandırma, tereotu, tuzlanmış lahana ve portakal özünden oluşan beslenme uygulamasıyla yendi. Bu buluşu kısa sürede bütün dünyaya yayıldı. James Cook'un coğrafi keşifleri ve buluşarı, kral adına toprak kazanmaya yönelik olmasına karşın, asıl bilimsel amaçlı geziler olması bakımından da önem taşır. 1778'de Hawaii yerlileriyle yapılan bir çatışmada öldü.
HAKKINDA YAZILANLAR
1.Kaptan Cook'un Gezileri Okyanuslar ve Büyülü Adalar Kaşifi
Pierre Marc, Jindra Capek
Milliyet Yayınları
James Cook, tarihinin en büyük denizcilerinden briidir: Denizlere açılmak ve yeni ülkeler keşfetmek düşüncesini düşgücüyle geliştirmiştir. Bu kitabın ilk iki bölümünde, suskun, içine kapanık, fakat son derece meraklı bu adamın çocukluğu, gençliği, ögrenim durumu anlatılmaktadır. Onun mutlaka bilmek istediği: "Ufukların ötesinde ne olduğuydu."
2.Kaptan Cook ve Büyük Okyanus’u Keşfi
Roger Morris
Alkım Yayınları
Bu kitapta Kaptan James Cook'un hayatı ve yaptığı keşiflerle beraber, onun 1768-1780 yılları arasında Büyük Okyanus'a yaptığı üç yolculuğun egzotik havasına girebilirsiniz. Cook, Kolomb zamanında başlayan dünyanın haritasını çıkarma girişimlerine en büyük katkıyı sadece on sene içinde gerçekleştirmişti.
Başarıları kısaca şöyledir:
- Yeni Zelanda'nın keşfi ve haritasının çıkarılması
- Avustralya'nın doğu sahili ile Büyük Okyanus'taki birçok adanın keşfi ve haritalarının çıkarılması
- Yaşamaya uygun bir "Büyük Güney Kıtası" olmadığını kanıtlaması
Avrupa'nın ilk ve en büyük bilimsel kaşifi olarak anılan Cook, yaşadığı çağın göz kamaştırıcı gelişmelerinden de yararlanmıştır.
- Yeni icat edilen denizci kronometresini kullanarak "boylam kavramının" keşfedilmesi
- Denizcilerin sağlığını koruma açısından kaydedilen ilerlemeler
Üçüncü yolculuğu sırasında Hawaii'de öldürülen Cook, aynı zamanda bir savaş ve artan politik çekişmeler çağı olan "Akıl Çağı"nın kahramanlarından biri olmuştu. Kitapta verilen önemli tarihler bölümüne bakarak yaptığı keşiflerin Britanya'nın önce Fransa ve İspanya, sonra da kendi Amerikan kolonicileriyle yaşadığı çekişmelerin arasında nasıl yer aldığını öğrenebilirsiniz.
(Arka Kapak)

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kaptan Cook Özgeçmişi

Kaptan Cook Hayatı

Sizde Kaptan Cook ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Kaptan Cook biyografisi 139 defa okunmuştur. [1935]