Kara Fatma Kimdir ?

Kara Fatma Biyografisi

Kara Fatma Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Kara Fatma : Kara Fatma halk kahramanı, asker
HABER
Milli kahraman 'Kara Fatma'nın adı Asiye Hatun'muş
Zaman 17 Şubat 2007
Osman Balcı
Adanalı araştırmacı tarihçi Cezmi Yurtsever, Türk kadınının kahramanlığı ile özdeşleşen Kara Fatma'nın gerçek kimliğini, 30 yıllık çalışma sonrası belgeleriyle ortaya koydu.
Yurtsever, "Kara Fatma, 1820-1865 yılları arasında Adana-Kahramanmaraş arasında hüküm süren, 1854 Kırım Harbi'ne Maraş valisini temsilen katılan Asiye Hatun'dur.'' dedi. Çukurova ve Türk-Ermeni tarihi ilişkileri konularındaki araştırmaları ile tanınan Yurtsever, "Osmanlı arşivinde Çukurova tarihi ile ilgili araştırma yaparken 'Kara Fatma' diye bir kadının, padişah Abdülmecit'e 'kahramanlık madalyası' almak için dilekçe verdiğini öğrendim. Sonra Kara Fatma'nın yaşadığı coğrafyada 30 yıl araştırma yaptım. Bozdoğan Türkmen aşiret beyinin kızı olan Asiye Hatun, Maraşlı Bayazıt beylerinden Kalender Paşa ile evlenmiştir. Onun ölümünden sonra 1820-1865 yılları arasında hükümdar olarak Çukurova ve Toros bölgesine yönetmiştir." dedi.
HAKKINDA YAZILANLAR
Çukurovalı Kara Fatma efsanesi
(1turk)
Tarih: 01.05.2009
Tarihçi-yazar Cezmi Yurtsever, Çukurovalı Kara Fatma efsanesi gerçeğini Osmanlı arşivinden bulduğunu belirterek, "Dönemin Kahramanmaraş Valisi Kalender Paşa'nın eşi olan Kara Fatma, yönetime MHP lideri Devlet Bahçeli'nin dedesinin idam edilmesi nedeniyle isyan etmiştir" dedi.
Yurtsever, yaptığı açıklamada, araştırmaları sırasında Osmanlı arşivinde Çukurova'da 19. yüzyıl başlarında Kara Fatma adında bir kadının yönetime isyan etmesiyle ilgili çok sayıda ferman bulduğunu söyledi. Kara Fatma adındaki Bozdoğan aşiret beyinin kızı ve aynı zamanda Kahramanmaraş Valisi Kalender Paşa'nın da hanımı olan Türkmen boybeyi/hükümdarının, 1821-1865 yılları arasında Maraş-Adana vilayetleri arasındaki kervan yolunun geçtiği bölgeyi kontrolü altına alarak, yönetime isyan ettiği bilgilerine ulaştığını belirten Yurtsever, "Kara Fatma'nın isyanıyla ilgili fermanları çözümleyerek, olayların yaşandığı Osmaniye yöresinde araştırmalarda bulundum. Bahçe ilçesinde Fettahlı aşiret beylerinin idamları sonrası yapılan türbelerle karşılaştım. Bahsi geçen türbeler 19. yüzyıl boyunca yörede yaşanan isyanların sonucuydu. Adana Valisi'nin rüşvet isteklerine karşı gelen Fettahlı aşiret beyleri, 1815 yılında Sarvandi Kalesi'nde savaş sonrası yakalanmışlar ve içlerinden Ağca Bey ve Ahmet idam edilmiş,
ilaveten 25 kişinin de kellesi alınmıştı. Olay yerine askerlerini gönderen Maraş Valisi Kalender Paşa'nın üzüntülerini belirten ve olanların Fettahlı Türkmen beylerine zulüm yapmak olduğunu açıklayan raporları Padişah II. Mahmut'a ulaşmıştı. Bu olay sonrası rakipleri tarafından eleştirilen Kalender Paşa görevinden alınmış, sürgüne gönderilmiş ve kahrından 1821 yılında Kuşadası'nda ölmüştü. Fettahlı beylerinin idamları ve yapılan zulümlere karşı emrindeki Türkmen kavgacıları ile Kara Fatma Hatun yıllardır Andırın ve Kadirli dağlarına hakim oldu, yönetime isyan etti" diye konuştu.
Kara Fatma'nın 1854 yılında Rusya karşısında Kırım harbinde zor durumda kalan padişahın imdadına yetişmek üzere emrindeki askerleriyle İstanbul'a ve daha sonra da cepheye giderek savaşa katıldığını anlatan Yurtsever, Kara Fatma'nın yaralandığını ve kahramanlık madalyası alarak Çukurova'ya aşiretinin yanına döndüğünü kaydetti. Kara Fatma ve Fettahlı beylerinin idamlarıyla ilgili 60 civarında fermanı Temmuz 2008 tarihinde Osmanlı arşivinde bulduğunu ve kopyalarını aldığını anlatan Yurtsever, şunları söyledi:
"Sayın Devlet Bahçeli ile de görüşerek bilgi verdim. Sayın Bahçeli, idam edilen Ahmet'in kendi öz dedesi olduğunu söyledi. Ve tarihi gerçeklerin araştırılmasını, bilinmesini istedi. 'Osmaniye Tarihi' kitabında elde ettiğim Kara Fatma olayı ve Fettahlı'nın idam belgelerini yayınladım.
Araştırmalarımı derinleştirdiğimde 19. yüzyılda Çukurova'da yaşanan Ermeni isyan hareketlerinden en çok etkilenenler içinde Fettahlı ailesini gördüm. Fettahlı beylerinden Mehmet 1854, yine Bahçe ilçesinden Müftü İsmail Hakkı ve kardeşi Yusuf 1909 yılında Ermenilerin hedefi olarak idam edilmişlerdi. Osmaniye Tarihi'ni bu araştırmalar ışığında yayınlamayı başardım."


Kara Fatma : Kara Fatma
Fatma Seher Hanım

Kara Fatma
1888 yılında Erzurum’da doğdu. Babasının adı Yusuf Ağa idi. Kocası Derviş Bey de subaydı. Edirne’de görev yapan eşiyle birlikte Balkan Harbi’nde yer aldı. Daha sonra ise kendi ailesinden 10’a yakın kadını örgütleyerek Birinci Dünya Savaşı’na katıldı. Mondros Mütarekesi’nden sonra eşi Derviş Bey’in vefat haberini aldı. Memleketi Erzurum’a döndü. Erzurum’da bir süre kaldı.
Sivas Kongresi’nde bulunan Mustafa Kemal Paşa ile görüşmek için Sivas’a gitti. Kendisinden Milli Mücadele’ye katılmak için görev istedi. Mustafa Kemal bu görüşme sırasında ona adını, silah kullanmayı, ata binmeyi bilip-bilmediğini, savaştan korkup korkmadığını sordu. Kara Fatma’nın verdiği cevaplar Mustafa Kemal’i memnun etti. Bunun üzerine Atatürk, “Kara Fatma, bütün kadınlar keşke senin gibi olsaydı” dedi. Bu olaydan sonra Fatma Seher Hanım’ın adı “Kara Fatma” olarak kaldı. Mustafa Kemal’in bu isteği üzerine Sivas’tan İstanbul’a geçti.
Bir süre sonra İzmit’in işgal edildiğini duyan Kara Fatma, Topkapılı Pire Mehmet, Laz Tahsin, kardeşi Süleyman ve oğlu Seffeddin’nle birlikte bir çete kurdu. Trenle gizlice İzmit’e geçti. Bahçecik ve Servetiye yoluyla Paşaköyü’ne geçen Kara Fatma ve adamları burada karargah kurdu. Bu bölgede kısa sürede teşkilatlanmalarını tamamlayan Kara Fatma Çetesi, çevredeki Türk köylüleriyle birlikte Yunanlılara karşı uzun süre mücadele etti. Özellikle, Bahçecik, Yeniköy, Değirmendere, Servetiye, Kaynarca ve Fındık Tepe civarında faaliyet gösteren Rum ve Ermeni çetecilere karşı, büyük bir başarı gösterdi. İzmit, 28 Haziran 1921 tarihinde düşman işgalinden kurtarıldı. Sakarya ve Başkomutanlık Muharebeleri’ne de katıldı. Üsteğmenlik rütbesine yükseldi. 1955 yılında Erzurum’da vefat etti.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kara Fatma Özgeçmişi

Kara Fatma Hayatı

Sizde Kara Fatma ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Kara Fatma biyografisi 207 defa okunmuştur. [5055]