Kemalat Nedir ? Ne Demek ?

Kemalat Kelime Anlamı Nedir ?

1-)Allahü teala evliya kullarını öyle saklamıştır ki, kendileri bile kalblerindeki kemalattan habersizdir. Nerede kaldı ki, başkaları onların halini bilsin. (İmam-ı Rabbani)


2-)insanın bilgi ve ahlak güzelliği bakımından olgunluğu


3-)(Kemal. C.) Faziletler, iyilikler, mükemmellikler. Ahlak ve huy güzellikleri. Terbiyelilik, edeblilik.(Madem mevcudat, zeminin yüzünde büyük bir nehir gibi, kemalatın lem'alariyle parlar geçer; o nehir, güneşin cilveleriyle parladığı gibi, şu seyl-i mevcudat dahi, h--uşu--n ve cemal ve kemalin lem'alarıyla muvakkaten parlar gider. Arkalarından gelenler aynı parlamayı, aynı lem'aları gösterdiklerinden anlaşılıyor ki: Cereyan eden suyun kabarcıklarındaki cilveler, güzellikler, nasıl kendilerinden değil; belki bir güneşin ziyasının güzellikleri, cilveleridir. Öyle de şu seyl-i kainattaki muvakkat parlayan mehasin ve kemalat, bir Şems-i Sermedi'nin lemaat-ı cemal-i esmasıdır... S.) (Osmanlıca'da yazılışı:kemalat)


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kelime Türü Nedir ?

Bu kelime Dini bir Terimidir.

  • Safviyet ve Kemalat de kamil olarak Tanrı varlığı ile kurbiyette olarak kudret içkinliğinde seyir etmek

Sizde içinde Kemalat kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Kemalat kelimesi anlamı 296 defa okunmuştur. [246726] Kemalat kelime anlamı, Kemalat nedir, Kemalat ne demek, Kemalat sözlük anlamı

Paylaş