Kenize Murad Kimdir ?

Kenize Murad Biyografisi

Kenize Murad Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Kenize Murad : Kenize Murad yazar
15 Haziran 1940 tarihinde Paris’te doğdu. Annesi, padişah V. Murad'ın torunu Selma Hanımsultan'dı. Babası ise Hindistan Badalpur racasıydı. İki yaşında annesini kaybetti, Paris'te büyüdü. 21 yaşında babasını tanıdı. Paris'te yüksek öğrenimini tamamladı. Rajkumari Kenize de Kotwara olan asıl adını, Kenize Murad olarak değiştirdi. 20 yaşındayken köken arayışıyla İslam kültürüne ulaştı, büyük mutasavvıfların metinlerini inceledi. 15 yıl boyunca bazı Fransız dergilerinin Ortadoğu muhabirliğini yaptı. 1971 yılından itibaren çeşitli haber ve makaleleri yayınlamaya başladı. Bangladeş, Pakistan, Etiyopya, İran ve Lübnan’da bir süre yaşadı. 1987 yılında Fransa'da yayınlanan, Saraydan Sürgüne adlı ilk romanında sürgünde ölen annesinin hayatını anlattı. Bu romanı dünyada en çok satan kitaplar listesine girdi. Otuzdan fazla dilde ve 42 ülkede yayınlandı. 1998 yılında Badalpur Bahçesi adlı ikinci romanını, 2003 yılında da Toprağımızın Kokusu - Filistin ve İsrail'in Sesleri kitapları yayınlandı. Kendisi Türkçe konuşamamaktadır.
ESERLERİ:
•Saraydan Sürgüne (De la part de la princesse morte), çevirenler: Nuriye Yiğitler - Gökçe Tuncer, 714 sayfa, Birinci Basım: Şubat 2002.
•Toprağımızın Kokusu - Filistin ve İsrail'in Sesleri, çeviren: M. Nedim Demirtaş, 362 sayfa, Birinci Basım Mayıs 2004.
•Badalpur Bahçesi (Le Jardin de Badalpur).
Kenize Murad’ın soy ağacı
Annesi, Sultan V. Murad'ın torunu Selma Rauf Hanımsultan (d. Ortaköy, 15 Ağustos 1914 - ö. Paris, 13 Ocak 1941). Babası Damat Raca Seyyid Sacid Hüseyin Ali (1910-1991)'dir. Babası Sacid Hüseyin Ali, 1991 yılına kadar Kotwara mihracesi ve 1936 ile 1952 yılları arasında, Hindistan'da Kotwara Yasama Meclisi üyesidir. Kotwara, Hindistan'da Uttar Pradeş eyaletinde, Avadh (Oudh) bölgesinde Lakhimpur Kheri ilçesinde bulunur.
Avadh bugün, bir zamanlarki Babür İmparatorluğu'nun bir bölgesini yöneten idareci (Nevvab)'lerin kültürel kimlik barındıran bir bölgesidir.
Sultan V. Murad, 5 Şubat 1869 tarihinde Şahcan Kadın Efendi (d. Hopa, 4 Ocak 1853 - ö. Ortaköy, 15 Mart 1945) ile üçüncü evliliğini yapmıştır. Bu evlilikten bir kızı Hadice Sultan ve bir oğlu Şehzade Seyfeddin Efendi (1872 - 1872) olur. Kenize Murad'ın anneannesi Hadice Sultan (d. Beşiktaş, 4 Mayıs 1870 - ö. Beyrut, 13 Mart 1938) İstanbul'da Ortaköy Köşkünde, 1 Mayıs 1909 tarihinde kuzeni olan Damat Sultanzade Rauf Beyefendi ile evlenmişler ve 1918 yılında da boşanmışlardır. Rauf Beyefendi Kenize Murad'ın büyükbabasıdır. Dayısı Hayri Beyefendi'dir. 3 Mart 1924'te kabul edilen yasayla halifelik kaldırılmış, aralarında Selma Rauf Hanımsultan'nında bulunduğu Osmanlı hanedan üyelerinden toplam 155 kişi yurt dışına çıkarılmıştır.
HABER
Kenize Murad'a Fransız liyakat nişanı
Osmanlı torunu Kenize Murad'a, Fransız sanat ve edebiyat liyakat nişanı verildi.
Osmanlı İmparatorluğu'nun 33. Padişahı 5. Murad'ın kızı Hatice Sultan'ın torunu yazar Kenize Murad'a Fransız sanat ve edebiyat liyakat nişanı verildi.
Paris'te düzenlenen törende Kenize Murad'a nişanı, ''France 3'' televizyon kanalının eski yöneticilerinden Patrick de Carolis takdim etti.
Hem Fransız hem de Türk vatandaşı olan ve uzun süre gazetecilik yapan Murad'ın, çok sayıda romanı bulunuyor.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kenize Murad Özgeçmişi

Kenize Murad Hayatı

Sizde Kenize Murad ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Kenize Murad biyografisi 305 defa okunmuştur. [4262]