Mahathir Muhammed Kimdir ?

Mahathir Muhammed Biyografisi

Mahathir Muhammed Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Mahathir Muhammed : Mahathir Muhammed 1926 yılında doğdu. 1981 yılından 2003 yılına kadar Malezya başbakanlığı yaptı. 2003 yılında kendi isteği ile emekli oldu.
HABER
Mahathir veda etti
Yeni Şafak 1 Kasım 2003
Dünyanın seçimle göreve gelen ve en uzun süre bu görevde kalan liderlerinden Mahathir, dün görevinden ayrıldı. Mahatir döneminde Malezya hammadde ihraç eden bir ülkeden yüksek teknolojiye sahip üretici bir ülke haline geldi.
Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, 22 yıl iktidarda kaldıktan sonra bugün 77 yaşında emekliye ayrıldı. Muhammed, görevini yardımcısı Abdullah Ahmed Bedevi'ye devretti. Malezya'da ilk kez devirle Ahmed Bedevi, Ulusal Saray'da Mahathir Muhammed ve onlarca hükümet üyesinin katıldığı törende, sembolik başkan Kral Seyid Siracuddin Putra Cemalullah'ın önünde Malezya'nın beşinci başbakanı olarak yemin etti.
Törende Malezya'nın geleneksel giysilerini giyen Ahmed Bedevi, "tüm enerjisiyle bu onurlu görevin yüklediği bütün sorumlulukları yerine getireceği" konusunda söz verdi. 63 yaşındaki Bedevi, daha önce yaptığı açıklamalarda, izlenen politikalarda büyük değişiklikler yapmayacağı taahhüdünü vermişti. Bazı ülkeler ve muhalif gruplar, Ahmed Bedevi yönetiminin Mahathir döneminin sert politikalarını yumuşatmasını ümit ettiklerini belirtiyorlar. Mahathir Muhammed, 16 ay önce görevden çekileceğini açıklamıştı.
İlerleme ve otorite
1981 yılından beri ülkesini yöneten 77 yaşındaki Mahathir Muhammed döneminde Malezya hızlı değişim geçirmiş, ham madde ihraç eden ülke konumundan yüksek teknoloji üreten ve ihraç eden ülke konumuna geçmiş, en zengin ve hızlı gelişen Güneydoğu Asya ülkelerinden biri olmuştu. 1987 yılında kendisine karşı düzenlene siyas saldırılara Malezya'nın sert güvenlik yasalarını kullanarak karşılık veren Muhammed, muhaliflerini yargılanmadan tutuklattı, gazeteleri kapattı. Bu uygulamalara karşı çıkan üst düzey yargıçları görevlerinden aldı.
Malezya'nın Yeni Başbakanı Bedevi
Abdullah Ahmed Bedevi, 26 Kasım 1939'da Malezya'nın kuzey eyaleti Penang'da doğdu. Babası, 1957 yılında İngiliz yönetiminin sona ermesi görüşmelerine katılan Ulusal Birleşik Malay Örgütü'nün (UMNO) kurucusu, siyasi ve dini lider Ahmed Bedevi. Eğitimi İslami ilimler üzerinde yapan Bedevi, babasının ölümü üzerine siyasete atıldı. Mahathir Muhammed'in yardımcılığına getirilmeden önce eğitim, savunma ve dışişleri bakanlıkları yaptı. Bedevi, 1999 yılında Mahathir Muhammed tarafından başbakan yardımcılığına atandı. Bedevi, 1998 Asya krizi sırasında Mahathir Muhammed'le iktidar mücadelesine giren Enver İbrahim'in yerine geçti.
"EMEKLİYE AYRILAN İLK DİKTATÖR BENİM"
Yirmi iki yıl sürdürdüğü görevi boyunca Mahathir Muhammed, küreselleşme, ABD'nin terörle mücadelesi ve din gibi pekçok konuda görüşlerini açık ve doğrudan dile getirmesiyle tanınmıştı. Son olarak, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) zirvesinin açılış konuşmasında söylediği "Dünyayı Yahudiler kontrol ediyor" yolundaki sözleri üzerine ABD'nin neo-muhafazakar şahinleri tarafından eleştirilere maruz kalan Mahathir, iktidarı boyunca yaptığı bir çok çarpıcı konuşması ile dünya gündemine oturmuştu. İşte bu sözlerden bazıları:
* Yahudiler hakkında: "Avrupalılar, 12 milyon Yahudinin 6 milyonunu öldürdü. Ancak şimdi Yahudiler dünyayı kontrol ediyor. Başkalarının kendileri için savaşıp ölmesini sağlıyorlar..."
* ABD politikası hakkında: "Bu sadece terörizme karşı savaş değil. Bu, dünyayı yönetmek için yapılan bir savaş..."
* "Avrupa ırkı" hakkında: "Avrupalılar, kuyrukları dışkıya bulaşmış gıdaklayan tavuklardır..." "Avrupalılar, çok zeki ve cesurlar. Onların meraklarını gidermek zordur. Ne yazık ki oburlar ve zorla başka halkların haklarını ve topraklarını almayı severler..."
* Batı basını hakkında: "Batı basınının, aralarında esmer tenli Müslüman tarafından idare edilenin bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin, işlerini başarıyla idare etmeye muktedir olduğunu öğrenmesi gerektiğini düşünüyoruz..."
* Küreselleşme hakkında: "Çeşitlilik yaşamın çeşnisidir. Ama Hilton otellerinden birinde uyur, McDonald hamburgerlerinden yer, Ford marka araç kullanır ya da alışverişlerinizi Carrefour'dan yaparsanız, bu çeşitlilik hızla yok olur."

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Mahathir Muhammed Özgeçmişi

Mahathir Muhammed Hayatı

Sizde Mahathir Muhammed ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Mahathir Muhammed biyografisi 192 defa okunmuştur. [4997]