Mark Pincus Kimdir ?

Mark Pincus Biyografisi

Mark Pincus Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Mark Pincus : Mark Pincus Herkesin ektiği Farmville’i biçen adam Mark Pincus
Facebook’ta fenomen olmuş FarmVille adlı sanal çiftliğin sahibi olan Mark Pincus’un adında bir de Jonathan var. Mark Jonathan Pincus 1966 yılında doğmuş başarılı bir internet girişimcisi. FarmVille, CastleVille, Mafia Wars, Indiana Jones Adventure World ve CityVille gibi oyunların yaratıcısı Zynga adlı şirketin eş-kurucusu ve Ceo’su.
Chicago’da doğup büyüyen Mark Pincus, Pensilvanya Üniversitesi’ndeki ekonomi eğitiminin ardından Asia Capital Partners için iki yıl Hong Kong’ta çalıştı. ABD’ye döndükten sonra Harvard Üniversitesi’nden MBA derecesi aldı.
Harvard sonrası AT&T’de bir süre çalıştıktan sonra 1995’te Freeloader’ı kurdu. Beleşçi, ücretsiz yükleyici ismindeki bu ilk şirketi yedi ay sonra Indivual tarafından 38 milyon dolara satın alındı. İş hayatının ilk yılında milyoner olan Mark Pincus, iki yıl sonra ikinci şirketi Support.com’u kurdu. Şirket kısa sürede servis ve destek otomasyon yazılımı konusunda lider oldu. Temmuz 2000’de halka açılan şirketin adı 2002’de SupportSoft olarak değişti.
2003 yılında üçüncü girişimine başlayan Pincus, ilk sosyal ağlardan olan Tribe.net’i kurdu. Bu şirket de 2007’de dijital medya için bir sosyal ağ geliştirmek isteyen Cisco System tarafından satın alındı.
Bu arada, 2005 yılında Facebook’a 12,7 milyon dolar yatırım yapan ilk üç yatırımcıdan biri olan Mark Pincus, 2007’de, kendisini milyarderliğe taşıyacak şirketi Zynga’yı kurar. Dört yıl önce kurulan Zynga genellikle sosyal ağlarda rağbet gören oyunlar üretti. 2010 yılında 850 milyon dolar kazanan şirketin 2011 gelirinin 1,4 milyar dolar olması bekleniyor.
Facebook’ta herkesin ektiği sanal çiftliğin ürünlerini asıl biçenlerden olan Mark Pincus için Daily Beast sitesine konuşan bir Silikon Vadisi çalışanı Joe Kraus şunları söylüyor: “Çok zeki, ama hep para peşinde. Bunu kötü bir eleştiri olarak söylemiyorum. Ona gerçekten hayranım.”
İsmail Şen
İstanbul Ticaret 23 Aralık 2011

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Mark Pincus Özgeçmişi

Mark Pincus Hayatı

Sizde Mark Pincus ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Mark Pincus biyografisi 109 defa okunmuştur. [5842]