Mehmet Baydur Kimdir ?

Mehmet Baydur Biyografisi

Mehmet Baydur Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Mehmet Baydur : Mehmet Baydur büyükelçi
1918 yılında Sinop'ta doğdu. Siyasal Bilgiler Okulu'nu bitirdi. Washington Büyükelçiliği Müsteşarlığı, Dışişleri Bakanlığı İktisadî ve Ticarî İşler Dairesi Genel Müdürlüğü, Kurucu Meclis Bakanlar Kurulu Üyeliği ve Ticaret Bakanlığı yaptı. Evli ve 1 çocuk babasıydı. 25 Şubat 1993 tarihinde vefat etti.

Hakkında Yazılanlar
1.Bir Sefire'nin Anıları
Melahat Baydur
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları / Anılar Dizisi
1989 yılında yazdığım ve özet olarak bir hafta süre ile 30.01.1989 - 06.02.1989 tarihleri arasında Hürriyet Gazetesi'nde tefrika edilen bu kitabı elimde olmayan nedenlerle bugüne kadar yayınlayamadım. Eşim Mehmet Baydur'un ani rahatsızlığı, uzun süren hastalık dönemi ve neticede vefatının yarattığı sarsıntıyı yenebilmem zaman aldı. Yaşadığım bu üzüntü sonunda kendi sağlığım bozuldu. Ciddi sağlık sorunumla uğraşmam da yıllarımı aldı. Bu nedenle, kitapta bahsi geçen konular ve kişiler 1989 tarihindeki konumları ile anlatılmıştır. Bu hususu değerli okurlarımın dikkatlerine önemle sunarım. Bu kitabı yazmak arzum diplomatik hayatta geçirdiğim renkli ve hareketli 25 yıllık birikimi paylaşmak dürtüsünden doğmuştur. Türk diplomatlarının ve büyükelçilerinin emekli olduktan sonra anılarını yazmaları sıkça rastlanan bir olay.
Ancak bugüne kadar Türk diplomat eşlerinden kimsenin anılarını yazdığını anımsamıyorum. Dış ülkelerde anılarını yazmış diplomat eşlerine tanık oldum.
Büyükelçi eşi o larak bulunduğum 5 ülkenin özelliklerini ve bilinmeyen yönlerini de içeren bu yazılarımda diplomat eşlerinin yükümlülüklerini, sorumluluklarını ve görevlerinin önemini belirtmeye çalıştım. Diğer taraftan, dış ülkelerde Türkiye'nin gerekli şekilde tanıtılmamış olmasının sorumluluğu ekseriya Türk diplomatlarına yüklenir. Oysa Türk diplomatları ülkelerini tanıtma konusunda diğer ülke diplomatlarından daha çok gayret sarf ederler. Ancak bu yöndeki faaliyetleri yurtdışında cereyan ettiği için Türkiye'de fark edilmez. Kişisel yaşantımdan vereceğim örneklerle bu yargının isabetli olmadığını da belirtebilirsem kendimi mutlu addedeceğim.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Mehmet Baydur Özgeçmişi

Mehmet Baydur Hayatı

Sizde Mehmet Baydur ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Mehmet Baydur biyografisi 177 defa okunmuştur. [2227]