Mehmet İzzet Hattat Kimdir ?

Mehmet İzzet Hattat Biyografisi

Mehmet İzzet Hattat Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Mehmet İzzet Hattat : Mehmet İzzet Hattat (1929)- (28.07.1991) Irak Türkmenli

şair, hattat

1929 yılı ekim ayında Kerkük’te doğdu. 1936 yılında Kerkük Musalla İlkokulu'na başladı. Orta ve lise tahsilini, 1948 yılında tamamladı. Bağdat Güzel Sanatlar Enstitüsü’ne devam etti ve 1952 yılında buradan mezun oldu. Aynı yıl Kerkük’e öğretmen olarak tayin edildi. Emekli olana kadar, bu görevini sürdürdü.
Irak Türkmenlerinin kültür ve edebiyatının geleceğini her zaman düşündü. Şiirlerine eşlik eden hoyratlarının her birisi, sanki bir öykü, bir roman, bir tablo gibiydi.
Kerküklüler çok sevip saydıkları, bu milli şahsiyete, üstad diye hitap ederlerdi.
1964 yılında, Atlas Caddesi'nde açtığı hattat dükkânı akşamları adeta bir kültür evi gibi sanatçılar, Türkmen şahsiyetleri ve önde gelen işadamları tarafından dolup taşardı. Orası bir Türkmen yuvası sayılırdı. Onun en önemli yanı ömrü boyunca inanarak bağlandığı ve uğruna zindanlara atılarak türlü ıstıraplara maruz kaldığı milli değerlere önem vermesiydi. Aşk ve sosyal konular yanında, dini şiirler de yazmıştır. Yazdığı bu güzel şiirler yüzünden, 1980 yılında hiç bir suçu olmadan Bağdat yönetimi tarafından tutuklandı. Yedi yıl hapse mahkum edildi. Yedi yıl zarfında kendine yapılan ağır işkenceler sonucu yakalandığı hastalıklardan kurtulamayarak, 28 Temmuz 1991 tarihinde Kerkük’te vefat etti.
Irak Türkmen Edebiyatı'nda yetişen en iyi şairlerden birisidir. Yalnız şiirleriyle kalmayıp, ayrıca hat, resim ve çeşitli oyma işlerinde de üstün yeteneğe sahiptir.
HAKKINDA YAZILANLAR
Mehmet İzzet Hattat Irak Türkmen edebiyatı tarihinde yetişen en iyi şairlerinden birisi diye biliriz. Şiirleri ve yazdığı hoyratları, ve bütün eserleri ile Türkmen halkımıza unutulmayan bir miras bırakmıştır...Mehmet İzzet Hattat yanlız bu nadide eserlerle kalmayıp ayrıca hat, resim ve çeşitli oyma işlerindeki üstün yeteneğe sahiptir.
Mehmet İzzet Hattat 1929 Ekim ayında Kerkük’te dünyaya geldi, 1936 yılında Kerkük Musalla ilk okuluna başladı. Orta ve lise tahsilini 1948 yılnda tamamladıktan sonra Bağdat Güzel Sanatlar Enstitüsü’ne devam etti ve 1952 yılında buradan mezun oldu. Aynı yıl yani 1952’de Kerkük’te Öğretmen olarak tayin edildi, emekli olana kadar bu kutsal gürevini başarıyla sürdürdü, Irak Türkmenlerinin kültür ve edebiyatının geleceğini her zaman düşünen ve şiirlerine eşlik eden hoyratlarının her birisi sanki bir öykü bir roman bir tablo, bir dünya bir yaşam gibiydir.
Gül dayandı
Bülbüle gül dayandı
Bağvan kör olsun gözüv
Bağ yandı gül de yandı
Kerküklüler çok sevip saydıkları, takdir ettikleri, bu milli şahsiyetimize bir çok bilgi ve yeteneğinden dolayı üstad diye hitap ederlerdi. 1964 yılında Atlas caddesinde açtığı hattat dükkânı akşamları adeta bir kültür evi gibi sanatçilar, Türkmen şahsiyetleri ve önde gelen iş adamları tarafından dolup taşardı. Orası bir Türkmen yuvası sayılırdı.
Onun en önemli yanı ömrü boyunca inanarak bağlandığı ve uğruna zindanlara atılarak türlü ıstıraplara maruz kaldığı milliyeçlik yanıydır.
Mehmet İzzet Hattat aşk ve sosyal konular yanında dinsel şiirler de yazmıştır. Yazdığı bu güzel şiirler yüzünden 1980 yılında hiç bir suçu olmadan Bağdat yönetimi tarafından tutuklanarak acımasız işkencelere tabi tutuldu, suçsuzluğu anlaşılmasına rağmen yedi yıl hapse mahukum edildi.Tahliye edildikten sonra yedi yıl zarfında kendine yapılan ağır işkence sonucu yakalandığı hastalıktan kurtulamayarak Hakk’ın rahmetine 28.Temmuz 1991 tarihinde Kerkükte kavuştu, yitirdiğimiz ünlü şair, hattat, ressam, eğitimci, ve büyük dava adamı Mehmet İzzet Hattat Irak Türkmenlerinin kültür hayatına damgasını vurmuş şahsiyetlerden biriydi.
Bir şey sattım baha men
Satmam halka daha men
Kerkükliyem Türkmenem
Boyun egmem şaha men
Bağvancı bağı geçti
Avçılar dağı geçti
Bağrımdaki yaranın
Bağlama çağı geçti
Irak Türkmenlerinin gönlünde ebediyen yaşaycak olan Üstad Mehmet İzzet Hattat’ın aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyor, kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz, huzur içinde yatsın…

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Mehmet İzzet Hattat Özgeçmişi

Mehmet İzzet Hattat Hayatı

Sizde Mehmet İzzet Hattat ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Mehmet İzzet Hattat biyografisi 98 defa okunmuştur. [4490]