Mihail Formuzal Kimdir ?

Mihail Formuzal Biyografisi

Mihail Formuzal Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Mihail Formuzal : Mihail Formuzal Gagavuzya Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı
1959 yılında Çadır şehrinin Beşgöz Köyü'nde doğdu. Çok çocuklu bir köylü ailesine mensuptur.
İlkokulu 1966-1977 yıllarında Beşgöz Köyü'nde okudu. 1977 yılında Voenni Deniz Okulu'na çağrıldı. 1979-1983 yıllarında Ukrayna'da bulunan Odesa Yüksek Voenni Komanda-Topçuluk Okulu'nda okudu.
1994 yılına kadar çeşitli askeri birliklerde görev aldı. 1994 yılında Gvardiya Topçuluk Divizionu'na komandanlık etti.
1995-1998 yıllarında Moldova Prezidenti yanında Devlet Yönetim Akademiyası'na girmeyi başardı.
1995 yılında Çadır kasabası belediye başkan yardımcısı, 1999 yılında ise belediye başkanı seçildi. 2003 yılında aynı görevi ikinci kere seçildi.
2006 yılında Gagavuzya Otonom Bölgesi Cumhurbaşkanı seçildi. Aynı göreve 2010 yılında tekrar seçildi. Evli ve üç çocuk babası.
Gagavuz Türkçesiyle Biyografisi
Gagavuzya'nın Üçüncü Başkanı

(2006-2010; 2010-).
Duudu 7 noyabri 1959-cu yılda, Çadır dolayın Beşgöz küüyündä çok uşaklı küülü aylesindä. Üürendi 1966-1977 yıllarında Beşgöz küüyü orta şkolasında. 1977-ci yılda çaarıldı Voenni deniz flotuna slujba için. Başardı Odesa Üüsek Voenni Komanda-Topçuluk Uçilişçesini M. V. Frunze adına (Ukrayna) 1979-1983 yıllarında. 1994-cü yıla kadar slujba etti türlü komanda işlerindä. Komandanlık etti Gvardiya Topçuluk Divizionuna hem noyabri 1994-cü yılda esapa alarak slujba yılların gönderildi zapasa.
1995-1998 yıllarında başardı Moldova Prezidenti yanında Devlet Yönetmää Akademiyasını. 1995-ci yılda seçildi Çadır kasabası primar yardımcısı, 1999-cu yılda primar. 2003-cü yılda ikinci kerä seçildi kasaba primarı. 17 dekabri 2006-cı yıl seçimnärin rezultatına görä seçildi Avtonom Territorial Bölümlüü Gagauziyanın eski Başkanı.
Büük ayın (yanvari) 25-dä Gagauziya apelä&
355;iya sudu kararladı Gagauziya Başkanı seçimnerin 2-nci turunu legitimlı hem kanona görä tamannanmış saymaa. Dekabrinin 26-nda Başanlık için güreştilär Komradın primarı Nikolay Dudoglo hem şindiki Başkan Mihail Formuzal. Seçimnerdän sora Dudoglonun komandası saymadı seçimneri tamannanmış, çünkü onnarın bakışuna görä, Formuzalın tarafından seçim k&
1086;mpaniyasında hem seçim günündä çok türlü kanonu aykırlamak, yannışlık hem aldatmak vardı.
Bu işin ucunu Komradın apelä&
355;iya sudu Dudoglonun istemesinä göra buldu. Sudun kararına görä, büünkü gündän Mihail Formuzal – Gagauz Erin Başkanı sayılêr.
Mihail Formuzal evlidir hem üç uşaa var.
HABER
Formuzal: Gagavuzların en önemli müttefiklerinden biri Türk Devletidir
26 Mart 2013
Aydın Üniversitesi’nde Avrasya Türkiye ilişkilerini konu alan son derece önemsenmesi gereken bir Uluslar arası Güvenlik ve Stratejik Çalışmalar Kongresi düzenlendi. Gagavuzya Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mihail Formuzal bu kongrede Türkiye- Avrasya ilişkilerini değerlendirdi. Konuk cumhurbaşkanı değerlendirmesinde “Gagavuzların en önemli müttefiklerinden biri Türk Devletidir. Siyasi ve ekonomik işbirliğimizi şimdi, bilimsel ve akademik düzeye de taşına zamanı gelmiştir” ifadelerini kullanmıştır.
46 BİLİM ADAMI KATILDI
Avrasya’daki stratejik trendleri sorgulayarak, Türkiye ve Avrasya ülkeleri arasındaki ilişkileri ve karşılıklı anlayış ve işbirliği ortamını geliştirmeyi amaçlayan kongreye ABD, Rusya Federasyonu, Çin Halk Cumhuriyeti, Pakistan, Azerbaycan, Romanya, İsrail gibi birçok ülkeden 46 bilim insanı sekiz farklı oturumda katılarak sunum gerçekleştirdi. 34 bildirinin yer aldığı Uluslararası Güvenlik ve Stratejik Çalışmalar Kongresinde Avrasya güvenliği, Avrasya’nın sosyal ve ekonomik parametreleri, yeni Avrasyacılık, Rusya Federasyonu ve Avrasya, Çin ve Avrasya, Türkiye ve Avrasya ilişkileri gibi konular konuşuldu.
Mihail Formuzal
Gagavuzya Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Formuzal, yaptığı konuşmada, çok önemli konulara değindi.
“GAGAVUZLAR KENDİLERİNİ KORUDU”
Bu tür konferansların sürekliliğin olması gerektiğine inanıyoruz. Çünkü özellikle Avrasya Bölgesinde var olan ülkeler için önemli bir paylaşım platformları gerekiyor. İşte, bu konferans bu eksikliğin giderilmesinde önemli bir katkı sağlamıştır. Zaten Gagavuz Cumhurbaşkanı da “Kültürel, ekonomik ve siyasi olarak değerlendirmelerin yapılacağı oturumlarda önemli çözüm fikirlerinin de çıkacağını görmekteyiz” demiştir. Formuzal, Gagavuzların yüzyıllardır küçük adımlar atarak kendilerini koruma ve geliştirme yolunda ilerlediğini de vurgulayarak “Gagavuzların sürekli olarak ulusal kalkınmasını bastıran güçler bulunmuş, ancak buna rağmen halk dilini, gelenek ve göreneklerini koruyarak geliştirmesini bilmiştir” vurgulamasını da yapmıştır.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Mihail Formuzal Özgeçmişi

Mihail Formuzal Hayatı

Sizde Mihail Formuzal ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Mihail Formuzal biyografisi 53 defa okunmuştur. [6251]