Orhan Alisbah Kimdir ?

Orhan Alisbah Biyografisi

Orhan Alisbah Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Orhan Alisbah : Orhan Alisbah matematikçi, akademisyen
Orhan Hamdi Alisbah
1910 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Erkek Lisesi'nden 1929 yılında mezun oldu. Mezun olduktan sonra devlet bursunu kazandı ve üniversite eğitimi için Almanya'ya gönderildi. 1935 yılında Berlin Üniversitesi'nden doktorasını aldı.
1936 ve 1943 arasında İstanbul Üniversitesi'nde yardımcı doçentti. Bu süreçte, ayrıca İstanbul Teknik Üniversitesi'nde de hocalık yaptı. 1943 yılından 1955'e kadar Matematik Bölümü başkanlığını yürüttüğü Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi'ne profesör olarak geldi.
1955 yılında ünü ve çalışmaları sayesinde, o zamanda Einstein’ın araştırma yaptığı Princeton, New jersey'deki İleri Çalışmalar Enstitüsü'ne davet edildi. Bu kariyerinin ABD tarafını oluşturmaktadır. Pensilvanya Üniversitesi'nde 1959-1960 arasında ziyaretçi profesör olarak görev yaptı.
Bu sürede aynı zamanda Swarthmore College'da ve Rutgers Üniversitesi'nde görev aldı.
Kariyerini 1959 yılından 1977'deki emekliliğine kadar kaldığı New Jersey'deki Rutgers Üniversitesi'nde tamamladı. Buradaki son yedi yılında Camden Kampüsü’ndeki Pür ve Uygulamalı Matematik Bölümü’nün başkanlığını yaptı. Türkiye'de İnsan Hakları Komisyonu ve Unesco komitesinde aktif olarak görev aldı. Yaşadığı her yerde gerçekleştirilen topluluk aktivitelerine katıldı. 1989 yılında vefat etti.
AYRINTI
* Sürgünde vefat eden Jöntürk babasını hiç bir zaman görmedi. Anneleri tarafından küçük erkek ve kız kardeşiyle Üsküdar'daki evlerinde yetiştirildi.
* Oğlu profesör Bilsel Alisbah'tır.
* Silistreli Saadet Hanım ile M.Hamdi Bey’in oğlu Prof.Dr.Cemil Bilsel’in damadı, Turhan Sokullu’nun yeğeni, Prof.Dr.Cihat Abaoğlu’nun bacanağı, Lori Alisbah’ın kayınpederidir.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Orhan Alisbah Özgeçmişi

Orhan Alisbah Hayatı

Sizde Orhan Alisbah ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Orhan Alisbah biyografisi 48 defa okunmuştur. [2816]