Paul Allen Kimdir ?

Paul Allen Biyografisi

Paul Allen Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Paul Allen : Paul Allen Mucit, yatırımcı ve hayırsever Paul Allen
1953 yılında Seattle’da doğdu. Üniversiteden önce okulda tanıştığı Bill Gates ile yazılım konusunda çalışmaya başladı. Daha sonra birlikte kuracakları Microsoft, dünyanın en değerli şirketlerinden biri olacak ve üretim, sanayi, hizmet sektörlerini değiştirecek süreci başlatacaktı. Şirketi kurmak için Bill Gates’in Harvard Üniversitesi’ni bırakmasını sağlayan kişi de yine Allen’dir.
Paul Allen, Bill Gates’le birlikte Microsoft sayesinde dünyanın en zengin adamlarından biri oldu. 2000 yılında Microsoft’tan ayrılmış olsa da danışman olarak etkinliği sürüyor.
Allen, yazılım dışındaki bazı sektörlere de yatırım yaptı. Ulusal Futbol Ligi NFL’de oynayan Seattle Seahawks takımı ile NBA takımı Portland Trail Blazers’in sahibi. Spor dışında Ticketmaster’ın da sahibi olan Paul Allen, ar-ge, roket teknolojisi, biyoteknoloji ve sinema sektörlerinde de yatırımlar yapıyor.
Birçok üniversite ve eğitim kurumu tarafından onurlandırılan, fahri doktora unvanları verilen Paul Allen’in önemli bir özelliği de hayırseverliğidir. Bill Gates’in başlattığı ve servetlerinin yarısını yaşarken veya öldükten sonra yardım faaliyetlerine harcama konusunda “söz ver” kampanyasına katılan Allen, 1986 yılında kurulan Paul Allen Vakfı ile her yıl onlarca milyon dolarlık yardım yapıyor. Vakıf 2010 yılına kadar 428 milyon doları kar amacı gütmeyen kurumlara aktardı.
Paul Allen, yazılımla başladığı iş hayatına birçok farklı sektörle devam ediyor. Özellikle biyoteknoloji alanındaki çalışmaları ve hayırseverliğiyle dikkat çekmeyi sürdürüyor.
İsmail Şen
İstanbul Ticaret
30 Aralık 2011

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Paul Allen Özgeçmişi

Paul Allen Hayatı

Sizde Paul Allen ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Paul Allen biyografisi 131 defa okunmuştur. [5850]