Ramazan Paliani Kimdir ?

Ramazan Paliani Biyografisi

Ramazan Paliani Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Ramazan Paliani : Ramazan Paliani Dünya Boks Şampiyonu
1973 yılında Gürcistan’da doğdu. Gürcistan Boks Milli Takımı adına dövüşürken ilk Avrupa şampiyonluğunu kazandı. 1997 yılında Türkiye'ye göç etti. Daha sonra Türk formasıyla iki kez Avrupa şampiyonu oldu. Fenerbahçe Kulübü’nün sporcusu. 1992 Barcelona’da, SSCB (Rusya) adına dövüşen ve üçüncü olan boksör, 1996 Atalanta’ya Gürcistan adına katıldı. Sidney’de, Türkiye adına mücadele etti. Böylece son üç olimpiyata üç ayrı ülke için gitmiş oldu.
GÜNDEM GÜNDEM GÜNDEM
57 kiloda Dünya Şampiyonu oldu
Hürriyet 10 Haziran 2001
11. Dünya Büyükler Boks Şampiyonası'nda, 57 kiloda Türk boksörü Ramazan Paliani, Dünya Şampiyonu olarak altın madalya kazandı.
Kuzey İrlanda'nın başkenti Belfast'ta düzenlenen şampiyonanın 8. ve son gününde, 6 sıklette final müsabakaları gerçekleştirildi.
57 kilonun finalinde, kariyerinde 3 Avrupa şampiyonluğu bulunan Ramazan Paliani, Kazak rakibi Galip Jafarov ile karşılaştı.
Müsabakaya hızlı başlayan ve ilk raundu 8-5 önde kapayan Paliani, üstünlüğünü 2. raundda da sürdürdü ve bu raundu da 17-12 önde döndü.
3. raundda müsabakanın kontrolünü tamamıyla eline alan ve yumruklarını sıklaştıran Paliani, zor duruma düşürdüğü ve 1 kez saydırdığı rakibi önünde bu raundun sonuna doğru aradaki sayı farkını 14'e dek çıkardı. Raundun son saniyesinde puan alıcı bir yumruk daha vurup 1 puan daha alan Paliani, 3. raundun bitiminde 29-14'lük skorla farkı 15'e çıkardı ve ringden teknik üstünlükle galipve Dünya Şampiyonu olarak ayrıldı.
Paliani'ye altın madalyasını, müsabakadan sonra Boks Federasyonu Başkanı Caner Doğaneli taktı.
Paliani böylece, boksta Türkiye'ye 1999'da ABD'nin Houston kentinde artı 91 kiloda Sinan Şamil Sam'ın kazandırdığından sonra tarihteki 2. dünya şampiyonluğu altın madalyasını getirmiş oldu.
Türkiye, şampiyonayı da 1 altın, 1 gümüş (54 kiloda Agasi Agagüloğlu) ve 1 bronz madalyayla (71 kiloda Bülent Ulusoy) ve tarihinin en başarılı sonucunu alarak kapadı.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Ramazan Paliani Özgeçmişi

Ramazan Paliani Hayatı

Sizde Ramazan Paliani ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Ramazan Paliani biyografisi 117 defa okunmuştur. [3367]