Ramiz Ongun Kimdir ?

Ramiz Ongun Biyografisi

Ramiz Ongun Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Ramiz Ongun : Ramiz Ongun siyaset adamı
17 Mart 1947 tarihinde Adana’nın Kozan ilçesi Kale köyünde doğdu. Tarım ve ticaretle uğraşan bir ailenin, yedi çocuğundan en küçüğü. İlk ve orta öğrenimini, Adana’da tamamladı. Sonra Bursa İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İktisat Bölümü’nü ve Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ni bitirdi. Alparslan Türkeş ile 1964 yılında Adana Türk Ocağı’nda verdiği bir konferansta tanıştı. Aynı dönemde CKMP’ye girdi.
Türkiye’nin öğrenci eylemiyle ilk tanıştığı 1969 – 1971 yılları arasında Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı ve 1974 – 1975 yıllarında MHP Gençlik Kolları Genel Başkanlığı yaptı. MHP Genel İdare Kurulu Üyeliği, 1975 – 1978 yılları arasında MHP Gençlik Teşkilatları ve Yan Kuruluşlar (Ülkü-Tek, Ülküm, Ülkü-Bir, Ülkücü-İşçiler, Ülkü-Köy Gibi) Sorumlu Genel Başkan Müşavirliği, 1978 – 1980 yılları arasında MHP Genel Merkez Eğitimciler Birimi’nin oluşturulmasından sorumlu olarak MHP Genel Merkezi nezdinde Koordinasyon Başkanlığı görevlerinde bulundu. Ayrıca 12 Eylül 1980 öncesinde Gün Sazak'ın Gümrük ve Tekel Bakanlığı döneminde oluşturduğu Gümrük Kontrolörleri Kurulu Başkanlığı’nı vekaleten yürüttü.
12 Eylül 1980 darbesinden 13 ay sonra, Alparslan Türkeş’in emriyle yurt dışına gitti. Almanya'da üniversiteden sınıf arkadaşı Nesrin Hanım'la (Eski Hıfzısıhha Başkan Vekili) evlendi. O yıllarda geçinmek için bir şarküteride çalıştı. 1989 yılında yurda döndü.
12 Eylül 1980 ihtilalini müteakip MHP ve Yan Kuruluşlar hakkında açılan davadan yargılandı ve beraat etti. 1992 yılından itibaren, Türk Ocakları Merkez Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Anavatan Partisi'nde siyaset yaptı.
MHP'de üç kez genel başkanlığa aday oldu, seçilemedi. Evli ve ikisi kız, biri erkek üç çocuk babasıdır. Almanca bilmektedir.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Ramiz Ongun Özgeçmişi

Ramiz Ongun Hayatı

Sizde Ramiz Ongun ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Ramiz Ongun biyografisi 501 defa okunmuştur. [4632]