Salih Bozok Kimdir ?

Salih Bozok Biyografisi

Salih Bozok Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Salih Bozok : Salih Bozok (1881)- (1941) asker, milletvekili
Atatürk'ün Yaveri
1881 yılında Selanik'te doğdu. Atatürk ile önce mahalle, daha sonra da okul arkadaşlığı yaptı. İkisi de aynı okullarda okudu. Aynı yıl Harp Okulu'nu bitirdiler. Salih Bozok jandarma sınıfına seçildi. Atatürk ise Akademi'ye devam etti ve kurmay oldu. Atatürk, Milli Mücadele'yi başlatmak üzere Anadolu'ya geçmeden önce ve Suriye Cephesi'nde bulunduğu sırada Salih Bozok'u başyaver olarak yanına getirtti. Sürekli beraberlik tekrar başladı.
Yüzbaşıyken Atatürk'ün yanında, Heyeti Temsiliye'de görevli olarak Ankara'ya gitti. Atatürk Meclis Başkanı iken o da Meclis Başkanı başyaveriydi. Atatürk, Cumhurbaşkanı seçilince o da Cumhurbaşkanlığı Başyaveri oldu.
Yarbay rütbesiyle ordudan ayrıldı. Önce, o zamanki adı Bozok olan Yozgat'tan milletvekili seçildi. Milletvekilliği, 1939 seçimlerine kadar her dönemde yenilendi. Bu arada Atatürk'ün sofrasındaki yerini ve çevresindeki görevini de muhafaza etti. İş Bankası'nın kurucuları ve hissedarları arasında yer aldı. Atatürk'ün ölümüyle, onun dünyası da yıkıldı. Milletvekilliği sürdüğü halde, sağlık durumundan şikayet ederek Yalova'ya çekildi. 1941 yılında öldü.
ESERİ:
Yaveri Atatürk’ü Anlatıyor
Salih Bozok
Doğan Kitapcılık
İstanbul 2001
"Atatürk'le birlikte yaptığım seyahetlere dair bazı defterde notlarım olduğu gibi, Atatürk'ün bana gönderdiği çok kıymetli mektupları vardır. Bunları neşretmek için benden satın almak isteyenler olmuştur, fakat Atatürk buna müsaade etmedi ve 'Bunları biz öldükten sonra neşretmek üzere çocuklarına miras bırak' dedi. Ben de onun için hepsini muhafaza ederek size miras bıraktım".
İşte Salih Bozok'un bu mirası, ölümünün 60. yıldönümünde oğlu Muzaffer Bozok tarafından yayımlıyor.
Esir aldığı Trikopis'e Napolyon'u örnek gösteren...
İzmirde kendisine diklenen İngiliz konsolosu odasından kovan...
Annesinin mezarının başında ulusal egemenlik yemini eden bir Mustafa Kemal bulacaksınız.
Tabiî Latife Hanım'la evlenmelerinin ve boşanmalarının öyküsü, İnönü ile küslüklerinin içyüzünü, sofrada kopan kimi kavgaların ilginç ayrıntılarını ve Atatürk'ün hastalığının perde arkasını da...

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Salih Bozok Özgeçmişi

Salih Bozok Hayatı

Sizde Salih Bozok ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Salih Bozok biyografisi 251 defa okunmuştur. [3097]