Semih Sancar Kimdir ?

Semih Sancar Biyografisi

Semih Sancar Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Semih Sancar : Semih Sancar (1911)- (08.12.1984) Genelkurmay Eski Başkanı
GÖREV SÜRESİ: 6 Mart 1973 - 7 Mart 1978
1911 yılında Erzurum'da doğdu. 1930 yılında Kuleli Askeri Lisesi'nden, 1932 yılında Topçu Asteğmen rütbesiyle Harp Okulu'ndan mezun oldu. 1934 yılında Topçu Sınıf Okulu'nu bitirdi. 1939 yılına kadar çeşitli Topçu birliklerinde Batarya Takım Komutanlığı yaptı. 1939 yılında girdiği Harp Akademisi'ni 1942 yılında bitirerek kurmay oldu. 1960 yılına kadar çeşitli karargah ve birlik komutanlığı görevlerinde bulundu. 1960 yılında tuğgeneral, 1963 yılında tümgeneral, 1964 yılında korgeneral ve 1969 yılında orgeneralliğe yükseldi.
Tuğgeneral rütbesiyle 4. Tümen Komutanlığı, Genelkurmay Personel Başkanlığı ve Genelkurmay Harekat Başkanlığı, Tümgeneral rütbesi ile Harp Akademileri Komutan vekilliği, 5. Kolordu Komutan vekilliği ve Kara Kuvvetleri Harekat Kurmay Yarbaşkanlığı, Korgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Eğitim Kolordusu Komutanlığı ve 9. Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulundu.
Orgeneral rütbesinde 29 Ağustos 1969 - 29 Ağustos 1970 tarihleri arasında Jandarma Genel Komutanlığı, bu tarihten sonra 28 Ağustos 1972 tarihine kadar 2. Ordu Komutanlığı yaptı. 28 Ağustos 1972 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı. 6 Mart 1973 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 7 Mart 1978 tarihinde emekli oldu. Fransızca biliyordu. Evli ve iki çocuk babasıydı. 8 Aralık 1984 tarihinde vefat etti. Cebeci Şehitliği'nde toprağa verildi.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Semih Sancar Özgeçmişi

Semih Sancar Hayatı

Sizde Semih Sancar ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Semih Sancar biyografisi 76 defa okunmuştur. [1521]