Sinan Baykent Kimdir ?

Sinan Baykent Biyografisi

Sinan Baykent Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Sinan Baykent : Sinan Baykent danışman, yazar
akademisyen
1987 yılında doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Özel Fransız Pierre Loti Lisesi'nde tamamladı. 2005 yılında 'Edebiyat' bölümünden bakaloryasını 'iyi' dereceyle elde etti. Fransa Cumhuriyeti'nin Pierre Loti Lisesi'nde her sene bir Türk öğrenciye verdiği mükemmeliyet bursunu ('Bourse d'Excellence') kazandı.
2005-2009 yılları arasında İsviçre - Cenevre Üniversitesi bünyesinde siyasal bilimler lisans programını tamamladı. Lisans tezini 'Otoriteryenliğin Mantığı: 1954-1960 Yılları Arasında Demokrat Parti İktidarı' üzerine yaptı.
Aynı üniversitede 2009-2011 yılları arasında Siyasal Psikoloji dalında yüksek lisans yaptı. Ocak 2011'de 'Türkiye’de İBDA(-C) Şiddeti: Bir Siyasal Süreç Analizi' başlıklı bitirme teziyle mezun oldu.
Üniversite yıllarında pek çok siyasetçiye serbest danışmanlık hizmeti verdi. 2011 yılının Mart ayında İçişleri Eski Bakanı Meral Akşener'in seçim kampanyasında iletişim danışmanı olarak görev aldı. Aynı senenin Ekim ayında ise dönemin Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş'in siyasi danışmanlığına getirildi. Aynı zamanda Türkeş'in metin yazarlığını da yaptı.
Siyasi yelpazedeki farklı siyasetçilerle işbirliğini sürdürüyor. Fransızca, İngilizce, İspanyolca ve Latince biliyor.
HABER
BAYKENT: BAŞKANLIK BİR TUZAKTIR!
odatv.com 27 Ocak 2017
Bahçeli-AKP İttifakı, Erdoğan'a kurulmuş bir tuzak
Türkeş'in danışmanından yeni kitap...
Başbakan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul Türkeş’in MHP’de 2011-2015 yılları arasında başdanışmanlığı ve metin yazarlığını üstlenen Sinan Baykent’in yeni kitabı “Paralel Devletin Modern Tarihi” Kaynak Yayınları’ndan çıktı.
BAŞKANLIK BİR TUZAKTIR
Burada MHP’yi eleştirdiğinizi anlıyoruz. Bir “oto-yıkım”dan bahsediyorsunuz. Sizce Devlet Bahçeli’nin son Başkanlık çıkışından sonra MHP kendi çöküşünü mü hazırlıyor?
Mesele Devlet Bahçeli meselesi değildir. Beğenirsiniz, beğenmezsiniz ama Devlet Bahçeli bir devlet adamıdır. Sevmeseniz bile saygı duyarsınız, duymak zorundasınız. Mesele daha çok Bahçeli’nin ve genel olarak MHP’nin temsil ettiği siyasi çizgidedir. Dünya değişiyor. Bakın Avrupa’da ve dahi Amerika’da halkların ve ulusların isyanına tanıklık ediyoruz. BREXİT kampanyasında bağımsızlıkçı UKİP’in üstlendiği rol var. Fransa’da her seçim biraz daha büyüyen ve güçlenen Ulusal Cephe örneği var. ABD’de Trump depremini hep birlikte yaşadık. İnsanlar mevcut sistemden, düzenden ve küreselleşme denilen illetten memnun değiller. Bir çıkış yolu arıyorlar ve çözümü de çoğunlukla milliyetçi-vatansever yapılara yönelmekte buluyorlar. Özellikle Batı’da milliyetçiliğin müthiş bir yükselişi var. Dönüp Türkiye’ye bakıyorsunuz, sıfıra sıfır elde var sıfır. Bizde her geçen gün biraz daha eriyen bir milliyetçi parti var. Erimesinin sebebi hem toplumsal dinamiklere ayak uyduramaması hem de zamanın ruhunu yakalayamamasındadır. Türkiye’de insanlar milliyetperverdirler. Fakat artık hamaset değil, birlik ve beraberlik istiyorlar. Onlar da bir çıkış yolu arıyorlar. Batı’daki eğilim farklı, doğrudur. Orada yeni düşmanlar üzerinden kurgulanıyor her şey şu sıralar. Ne var ki bizde milliyetçiliği bitiren budur. Oralarda nispeten homojen toplumlar var ve orada bir azınlığa vurarak yükselmek, bir günah keçisi üzerinden prim yapmak daha kolay. Bizde vurulan kişiler veya kesimler birinin dayısı, ötekinin halası, diğerinin komşusu, çalışma arkadaşı. Varsın olsun onlar milliyetçiliği hamaset üzerinden örgütlesinler, biz de kendimize göre, “biz bize benzeriz” düsturuyla kendi milliyetçiliğimizi örgütleyelim. Bugünkü Bahçeli-AKP birlikteliğinden Türkiye’ye fayda gelmez. Bu Batı-tipi bir ittifaktır ve uluslararası sermayenin Türkiye’yi çökertme planını hızlandıran bir olaydır. Az önce de söylediğim gibi Batı-tipi demokrasi oyununda Batı menşeili sermayenin işine gelen bir durumdur. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın içinde Türkiye’yi bu darboğazdan çıkarma potansiyeli var, bunu biliyorum. Başkanlığın bir tuzak olduğunu ve her şeyden önce kendisi için bir tuzak olduğunu idrak etmelidir. Umarım çok geç olmadan uyanırlar.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Sinan Baykent Özgeçmişi

Sinan Baykent Hayatı

Sizde Sinan Baykent ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Sinan Baykent biyografisi 147 defa okunmuştur. [6905]