Steve Jobs Kimdir ?

Steve Jobs Biyografisi

Steve Jobs Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Steve Jobs : Steve Jobs HAKKINDA YAZILANLAR
Silikon Vadisi’nin Elmacısı Steve Jobs
İsmail Şen
İstanbul Ticaret 09 Eylül 2011
Asıl adı Steven Poul jobs… 24 Şubat 1955’te Wisconsin’de doğan Steve Jobs’u, Suriye asıllı babası ve Amerikalı annesi değil evlat edinen ebeveynleri büyütür.
1971’de liseyi bitirir ancak bir yıl devam ettiği üniversiteden ayrılır. Bu bir yıl süresince sadece kaligrafi derslerine ilgi duyar. Bu ilgi, kısa bir süre sonra font sorunu yaşanmayan bilgisayarların doğmasını sağlayacaktır.
Bilgisayarın kısa tarihinin gördüğü en büyük dâhilerden Steve Wozniak’ın ürettiği olağanüstü ürünleri ticarileştirmesi müthiş bir ortaklığın doğmasına yol açar.
Wozniak üretir, Jobs satar…
Jobs ailesinin garajında kurulan bilgisayar şirketi Apple, kuruluşundan birkaç yıl sonra katlanarak büyüyecek ve borsaya açılacaktı.
Jobs, 1983 yılında Pepsi’nin CEO’su John Scully’yi “ömrünün sonuna kadar şekerli su mu satmak istersin, dünyayı değiştirmek mi?” diyerek ayartır ve Apple’ın CEO’su yapar.
Scully, iki yıl sonra Steve Jobs’u Apple’dan uzaklaştırır.
Apple I, II ve III, Apple Lisa ve Apple Machintosh’u geliştiren, Apple’ı bir efsaneye dönüştüren Jobs, 1985’ten 1996’ya kadar şirketinden ayrı kalır.
Bu arada Pixar Animasyon ile sinema sektöründe harikalar yaratır: Oyuncak Hikayesi, Cars, Kayıp Balık Nemo hep onun dönemindeki Pixar ürünleridir. 2006’da Pixar, Walt Disney tarafından satın alındığında, Jobs, Disney’in en büyük gerçek kişi ortağı olacaktır.
1996’daki dönüşü muhteşem olur. Jobs’un art arda çıkardığı yeni ürünlerle Apple, 14 yılda dünyanın en değerli şirketi haline gelir. I Mac, I Pod, I Pad, I Phone bilişim ve iletişim dünyasını sarsar. Yüksek fiyatlı bu ürünler milyonlarca satılır.
Ürünlerin piyasaya çıkacağı gün müşteriler kapı önünde sabahlar.
Bu inanılmaz sürecin sonunda geçen Ağustos’ta Apple’ın değeri 350 milyar doları zorlar. Bir süre için de olsa Exxon Mobil’i geçerek dünyanın en değerli şirketi olur.
Aynı Ağustos sonunda Steve Jobs, bir zamanlar verdiği “görevimi yapamadığım gün istifa edeceğim” sözüne sadık kalır ve istifa eder.
Steve Jobs, kanserle mücadelesini kaybettiği gün, Silikon Vadisi’nde yetiştirdiği “elma” ile “bilişim çağı”na damgasını vuran işadamı olarak unutulmayacaklar arasına girecek…

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Steve Jobs Özgeçmişi

Steve Jobs Hayatı

Sizde Steve Jobs ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Steve Jobs biyografisi 88 defa okunmuştur. [5832]