Tahsin Tola Kimdir ?

Tahsin Tola Biyografisi

Tahsin Tola Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Tahsin Tola : Tahsin Tola doktor, siyaset adamı
Isparta Eski Milletvekili
Hasan Tahsin Tola
1911 yılında Isparta'nın Senirkent ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. Varto, Muş ve Manyas Hükümet Tabiplikleri, Senirkent Belediye Tabipliği ve serbest doktorluk yaptı. TBMM IX. ve X. Dönem Isparta Milletvekilliği yapmıştı. Evli ve beş çocuk babasıdır. 23 Mayıs 1983 tarihinde vefat etmiştir.
HAKKINDA YAZILANLAR
Dr. TAHSİN TOLA
Halim-selim, melekler gibi temiz bir şahsiyet. Senirkent'te kendisine "Kara Melek" diyorlar.
Türkiye'de demokrasi mücadelesinde, vatan, millet ve İslâmiyete hizmetleri büyük olmuştur.
Halk Partisi istibdadına karşı büyük mücadele vermiş, Senirkent faciasında ve Milliyetçiler Derneği çalışmalarında da yine ön saflarda yer almıştır.
Nihayet masum ve mazlum Nur Talebelerinin yardımına koşarken görüyoruz onu.
Dr. Tahsin Tola'dan bahsetmek istiyorum.
Nureddin Topçu, Yarınki Türkiye isimli eserinde "Zafer" isimli yazısında ondan bahseder:
"Zaferimiz ebedi olmalıdır ve iyi araştırılırsa her zaferin gayesi ebediliği kazanmak, ebedîlik âleminde bir ülkeyi ele geçirmektir.
"Siz çok istiyorsunuz ve sanki iradenizle bir şey istemiyorsunuz. Sizin elinizden bir ekmeğiniz alınmış. Onun yerine iki ekmek istiyorsunuz. Çok bir şey isteyebilmiş değilsiniz.
"Ve iradenin sonsuzluğa giden hareketini bu noktada durdurup bitiriyorsunuz. Halbuki bir ekmeğinizi elinizden alana siz bir ekmek daha verseniz, hem ruh inceliğiyle, hem de güleryüzle verseniz, iradeniz sonsuzluğa doğru gidişinde yol alacaktır.
"Senirkent köylüleri gibi olunuz. Size zulmeden jandarmaları doyurunuz. Muvaffak olursunuz. Böyle yaparsanız kaynağı aynı olan iradelerimiz çatışmaz. Aynı âhenkte birleşir ve kendinden geldiği Allah'a doğru ilerler.
"Gandi dünyaya, Dr. Tola Anadolu insanın ruhunu tanıtmak istedi."
Büyük bir fedakârlıkla, Senirkent köylülerinin yardımına koştuğu gibi, aynı fedakârlıkla Bediüzzaman'ın ve Nur Talebelerinin de yardımına koşmuştu.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Tahsin Tola Özgeçmişi

Tahsin Tola Hayatı

Sizde Tahsin Tola ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Tahsin Tola biyografisi 107 defa okunmuştur. [6527]