Yusuf Edip Kimdir ?

Yusuf Edip Biyografisi

Yusuf Edip Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Yusuf Edip : Yusuf Edip gazeteci, mühendis
Makedonya Türk Edebiyatı
1949 yılında Üsküp’te doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini doğduğu kentte yaptı. Yüksek öğrenimine Üsküp Kiril ve Metodiy Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde devam etti. Daha fakültede öğrenciyken Birlik gazetesinde gazeteciliğe başladı. 1968-69 yıllarında, Üsküp'ün Yeni Yol Kültür Güzel Sanatlar Derneği çatısı altında kurulan Nâzım Hikmet Edebiyat Kolu'nu yönetti. Mimarlık Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Üsküp Televizyonu Türkçe Yayınları'nda gazeteciliğe devam etti. Bir süre sonra televizyondan ayrıldı ve asıl mesleği mimarlığa döndü. Kurduğu mimarlık bürosunu yönetmektedir.
Lise öğrencisiyken yazmaya başladığı şiirler önce Birlik gazetesinde, sonra da Sesler Aylık Toplum Sanat Dergisi'nde yayınlandı. Uzun bir süre gazete ve dergilerde görünmedi. Son yıllarda yeni eserleriyle dergilerde yer alıyor.
ESERİ:
Günün Kucağındayım
Birlik Yayınları
Üsküp 1988
HAKKINDA YAZILANLAR
Balkanlar’da Türk Şiiri - Balkan Türklerinin Kimlik Destanı
Suat Engüllü
1. Karşıyaka Şiir Kurultayı
19-21 Mart 2004/ İzmir
1950 yılından sonra aylık Sevinç ve Tomurcuk çocuk dergilerinin, Türkçe kitapların da yayımlanmaya başlaması, şiir çalışmalarının hız kazanmasına zemin hazırlamıştır. Ancak araya giren 1953 göçü, Makedonya Türk şiirinin bu hızlı gelişimini sekteye uğratmıştır. Göçün hız kestiği 60’lı yılların ortalarında, Sesler Aylık Toplum-Sanat Dergisi’nin de yayın hayatına girmesiyle, slogancılıktan uzaklaşma, gerçek şiiri arama çabaları daha da güçlenmiştir. Önce, söyleyeceklerini somut bir tarzda iletmek için düşünce ve duygularını gereksiz sözcüklerden arındırarak kurduğu kusursuz dizelerde ortaya koyduğu ince lirizm tonlarıyla dikkatleri çeken , yazdıklarıyla okuru düşünmeye iten Avni Engüllü ile birlikte Mustafa Yaşar, Yusuf Edip, Sabahattin Sezair, Fahri Ali, Suat Engüllü, İrfan Bellür; daha sonraları da Esat Bayram, Sabit Yusuf gibi şairlerin yer aldığı, Makedonya şiirine güç veren, yeni bir yazar kuşağı ortaya çıkmıştır. Makedonya Türk şiirinin yaşatılması misyonuna son katılanlar arasında, Melâhat Engüllü, Biba İsmail, Oktay Ahmed, Rıfat Emin, Tülay İbrahim, Leylâ Süleyman, Meral Kain, Arzu Abdullah gibi değerli genç şairleri de anmak gerekir.
Tito Yugoslavyası’nın resmî siyasetî, 1951 yılına kadar Kosova’da Türk varlığını tanımıyordu. Bu nedenle Kosova Türkleri, ilk başta Makedonya Türklerine tanınan olanaklardan yararlanamadılar. Bu nedenle birçok alanda olduğu gibi, edebiyatta da ortaya çıkan alt yapı eksikliğini, 1969 yılına kadar Makedonya Türklerinin sahip oldukları olanaklardan yararlanarak giderdiler.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Yusuf Edip Özgeçmişi

Yusuf Edip Hayatı

Sizde Yusuf Edip ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Yusuf Edip biyografisi 108 defa okunmuştur. [4874]